Co powinniśmy sprawdzić przed zakupem domu?

Co powinniśmy sprawdzić przed zakupem domu?

Zakup domu to jedna z tych decyzji, które najczęściej podejmujemy tylko raz w życiu. Lepiej więc nie uczyć się na własnych błędach i dobrze się do tego przygotować.

 

Gdy przeznaczamy oszczędności życia na zakup domu, chcemy czuć się bezpiecznie. Lepiej więc wszystko sprawdzić dwa razy i zadbać o to, by proponowane nam dokumenty chroniły obie strony transakcji.

 

W przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego sprawa jest stosunkowo prosta: prawo wyraźnie określa informacje, jakie musimy przekazać kupującemu przed podpisaniem umowy – tłumaczy Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka. Nie ma więc tu mowy o zatajaniu informacji czy wprowadzanie w błąd. Co jednak z zakupami z rynku wtórnego?

 

ZAJRZYJ DO DOKUMENTÓW

Jedną z najważniejszych kwestii przed zakupem nieruchomości jest ustalenie jej stanu prawnego: do kogo należy, czy nie jest zadłużona, czy nie ciążą na niej jakieś służebności. Żadna z tych kwestii nie jest oczywiście dyskwalifikująca, ale podejmując decyzję o zakupie, powinniśmy mieć ich świadomość i wiedzieć, w jaki sposób „wyprostować” księgi wieczyste. Uregulowanie stanu prawnego może bowiem kosztować nas (czy jeszcze dotychczasowych właścicieli) dodatkowe pieniądze i czas, który opóźni przeprowadzkę do nowego domu.

 

Warto zweryfikować też, czy pod daną nieruchomością prowadzona jest działalność gospodarcza. Zanim zakupimy dom, powinniśmy mieć pewność, że została ona wyrejestrowana. W ten sposób unikniemy dodatkowego ryzyka czy po prostu potrzeby przekierowywania pism i interesantów do nowego biura firmy.

 

Warto zajrzeć też do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i zobaczyć, jakie obiekty budowane mogą być w naszej okolicy. Gdzie planowana jest droga (i jak duża) oraz czy w najbliższym otoczeniu nie ma planów budowy uciążliwych zakładów przemysłowych.

 

POROZMAWIAJ Z LUDŹMI

Przejrzenie dokumentów jest oczywiście bezcenne, ale to jeszcze nie wszystko. Warto porozmawiać też z sąsiadami i podpytać, jak im się żyje w okolicy, w której chcielibyśmy zamieszkać. Czasem rozmowa taka może być kluczowa, jeśli chodzi o poznanie wad i zalet związanych z daną lokalizacją.

 

Oczywiście, do tego, co przekazują nam „postronni obserwatorzy” warto też podchodzić z dystansem. Czasem zetknąć się możemy z plotkami, które nijak się mają do faktów. Innym razem jednak może się w nich znaleźć ziarno prawdy, które po potwierdzeniu pozwoli nam uniknąć błędów.

 

A CO GDY KUPUJĘ NOWY DOM?

W przypadku nowych inwestycji możemy być nieco spokojniejsi, nie oznacza to, że możemy sobie pozwolić na brak czujności. Zachęcamy do zadawania przedstawicielom dewelopera wielu pytań. Nie jest wstydem doprecyzowywać i rozwiewać wątpliwości. Gorzej byłoby, gdybyśmy nie rozumieli pewnych kwestii i nie próbowali w ogóle ustalić, co oznaczają. Rozsądny sprzedawca zrozumie nasze obawy i postara się przedstawić nam możliwie pełny obraz inwestycji.

 

W zbudowanych przez nas domach mieszka już ponad 60 rodzin i zauważyliśmy, że to właśnie mieszkańcy są naszymi najlepszymi ambasadorami. Jeśli są zadowoleni, to często po jakimś czasie kolejne domy kupują ich przyjaciele i rodzina – podkreśla Mirosław Wojtas. Nikomu nie zależy więc na sprzedaży domu za wszelką cenę.

 

Chcesz zobaczyć, jak wygląda Piękna Warka i dowiedzieć się, jak się w niej żyje? Zadzwoń pod numer 517 050 090 i umówi się na spotkanie w naszym biurze sprzedaży.