Bezpieczny Kredyt 2 procent - jakie są założenia rządowego programu?

Bezpieczny Kredyt 2 procent

Wysoka inflacja sprawiła, że wiele osób spłacających kredyty na zakup mieszkania lub domu, musiało nagle zmierzyć się z wyraźnie wyższymi ratami. Aby zapobiec takiej sytuacji w przyszłości przygotowano program Bezpieczny Kredyt 2 procent. Jakie są jego założenia?

 

Kredytobiorcy objęci programem, będą mieć gwarancję stałej raty przez pierwszych 10 lat kredytu. Odsetki wyniosą w tym czasie tylko 2 procent, a resztę zapłaci za nich państwo. 

 

KTO MOŻE LICZYĆ NA DOPŁATĘ DO KREDYTU?

Program Bezpieczny Kredyt 2 procent przeznaczony jest dla osób młodych (w wieku poniżej 45 lat), zaciągających zobowiązanie na zakup pierwszej nieruchomości. Osoba korzystająca z dopłaty nie może mieć już mieszkania czy domu (teraz ani w przeszłości), a także prawa do lokalu spółdzielczego.  

 

Określona została również maksymalna kwota kredytu – 500 000 zł w przypadku osoby samotnej i 600 000 zł w przypadku małżeństwa czy rodzica z dzieckiem. 

 

Przed złożeniem wniosku, warto porozmawiać ze specjalistą – mówi Mirosław Wojtas, wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. – Od zapisanych wymogów istnieją bowiem pewne wyjątki – dodaje i zwraca uwagę, że w przypadku małżonków, nie wszystkie kryteria spełniać muszą oboje.

 

JAK UZYSKAĆ DOPŁATĘ W PRAKTYCE?

Wnioski o dopłatę do kredytu składać można od 1 lipca 2023 roku. Nie będą one dotyczyć wszystkich banków, a tylko tych, które podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kredyt, na który będziemy mogli uzyskać dofinansowanie z budżetu państwa charakteryzować się będzie musiał stałą stopą procentową, weryfikowaną w odstępach 5-letnich. 

 

Choć dopłaty do kredytu realizowane będą przez 10 lat, sam kredyt zaciągnięty może być na dłuższy okres. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć go na 20 lat. Trzeba mieć tylko świadomość, że po upływie pierwszej dekady, będziemy musieli płacić już pełne oprocentowanie kredytu. 

 

Nie każdy zdaje sobie też sprawę, że dofinansowanie z programu Bezpieczny Kredyt 2 procent nie oznacza, że koszty naszego kredytu wyniosą dokładnie 2 procent. Państwo dopłacać będzie bowiem do części odsetkowej. Prowizje, opłaty czy ubezpieczenie będą do spłacenia przez nas. Podobnie jak cała pożyczona kwota. Dużym plusem jest tu jednak wysoka przewidywalność raty kredytu w ciągu pierwszych 10 lat spłaty, które potrafią być trudne, zwłaszcza dla młodych kredytobiorców.

 

JAK ZEBRAĆ ŚRODKI NA WKŁAD WŁASNY?

Bezpieczny Kredyt 2 procent nie jest programem, który ma umożliwić wzięcie kredytu osobom bez zdolności kredytowej. Ma za zadanie raczej obniżyć ryzyko związane z kredytem, osobom, które na taki produkt stać, ale z racji sytuacji na rynku odkładają tę decyzję na bliżej niesprecyzowaną przyszłość.

 

Równolegle z dopłatami do rat, mają też jednak ruszyć dopłaty do kont mieszkaniowych. Po dokonaniu w roku 11 wpłat o wysokości minumum 500 zł każda na specjalne konto, uzyskać będzie można dodatkową premię z budżetu państwa. Warunkiem będzie tu również skorzystanie ze specjalnej oferty w banku, który podpisze w tej sprawie umowę z BGK. 

 

Szukasz dobrego miejsca do życia dla swojej rodziny i planujesz skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2 procent? Odwiedź nasze biuro sprzedaży, zapoznaj się z naszą ofertą i skorzystaj z doradztwa kredytowego.