Biuro w domu - jak je urządzić i czy warto to robić?

biuro w domu

Pandemia udowodniła, że nie wszyscy muszą codziennie dojeżdżać do siedziby swojej firmy. Aby praca z domu była efektywna, warto stworzyć sobie do niej jednak odpowiednie warunki.

 

Nie wszyscy lubią pracę zdalną. Brak kontaktu z drugim człowiekiem może utrudniać nam wykonanie wielu zadań i wpływać negatywnie na nasze samopoczucie. Z drugiej jednak strony, równie wiele osób deklaruje, że praca zdalna pozwala wyraźnie ograniczyć straty czasu, z którymi borykali się dojeżdżając do biura i uniknąć wielu rozproszeń.

 

Każdy z nas jest inny i nie ma uniwersalnego modelu, który odpowiadałby wszystkim – podkreśla Mirosław Wojtas, wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. Temat biura w domu nie jest mu obcy, bo zdecydował się na takie rozwiązanie już 17 lat temu. Jak sam podkreśla, aby praca z domu sprawdziła się na dłuższą metę, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad.

 

PRACA WYMAGA ODPOWIEDNICH WARUNKÓW

Powinniśmy zadbać, by w naszym domowym biurze panowała cisza i warunki sprzyjające skupieniu. Czy da się efektywnie pracować na rogu kuchennego stołu albo na kanapie w salonie? Jeden dzień pewnie tak, ale gdy staje się to normą, nie ma cudów – odbija się to na naszej efektywności.

 

Warto zadbać więc o wyraźne oddzielenie strefy biurowej od strefy relaksu. Jeśli tego nie zrobimy, będzie nam trudniej odpoczywać (cały czas będziemy czuli, że jesteśmy w pracy) lub skupić się (bo wciąż jesteśmy w miejscu wypoczynku). Jeśli mamy dzieci, brak czytelnego wyodrębnienia strefy zawodowej rodzica, może skutkować problemami z oceną, kiedy można, a kiedy nie powinno się zajmować mu czasu. W skrajnej sytuacji może skutkować to tym, że maluchy będą próbowały zabiegać o naszą uwagę i ani dobrze nie popracujemy, ani nie spędzimy czasu z dziećmi.

 

Posiadanie dodatkowego pomieszczenia, które możemy przeznaczyć na gabinet, znacząco ułatwia czytelne rozdzielenie stref – zaznacza Mirosław Wojtas i zauważa, że wiele osób pracujących w stolicy przeprowadza się do Warki właśnie z tego powodu. – W cenie warszawskiego mieszkania, mają tu dom z dodatkowym pokojem na biuro – tłumaczy. Deweloper dodaje, że dzięki dojazdowi do biura w „Mordorze” w 45 minut (od drzwi do drzwi!), jest to rozwiązanie także dla tych, którzy muszą mimo wszystko regularnie pojawiać się w pracy stacjonarnie.

 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ URZĄDZAJĄC BIURO?

Aranżacji domowego biura, choć na pierwszy rzut oka wydaje się banalnie prosta, warto poświęcić nieco więcej uwagi. W końcu mamy tu możliwość urządzenia go w 100% pod własne potrzeby. Zadbajmy więc o to, by krzesło czy biurko były rzeczywiście wygodne. Niech oświetlenie będzie dopasowane do naszych potrzeb, a internet odpowiednio szybki. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to drobiazgi, ale jeśli spędzać mamy tu całe dnie – warto o nie zadbać.

 

Dopasujmy też umiejscowienie gabinetu do specyfiki naszej pracy. Jeśli odwiedzają nas klienci, umożliwmy im przejście do biura bez ingerowania w naszą przestrzeń rodzinną. Jeśli nie – pomyślmy o tym, by pomieszczenie to umieścić w cichej części domu – tak, by inni domownicy nie przeszkadzali nam, a my im.

 

W przypadku, gdy z biura korzystać będzie więcej niż jedna osoba, zadbajmy o takie rozmieszczenie elementów, by każdy miał swoją przestrzeń i byśmy nie wchodzili sobie w drogę. Poza umeblowaniem niezbędne będzie tu ustalenie podstawowych zasad, byśmy nie przeszkadzali sobie np. głośnymi rozmowami.

 

Biuro w domu daje sporo możliwości, ale – jak już wspomnieliśmy – to nie rozwiązanie dla każdego. Z drugiej jednak strony, dysponując dodatkowym pomieszczeniem, zawsze możesz zamienić je na siłownię czy pokój gier. Jeśli więc myślisz o przeprowadzce, koniecznie sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, że warto zamieszkać w Pięknej Warce.