Dlaczego warto prowadzić biznes w Warce?

biznes w Warce

Często podkreślamy, jak wspaniale żyje się w Warce. Czy jest to jednak również dobre miejsce do prowadzenie biznesu? Wszystko zależy od tego, o jakiej działalności myślimy.

 

Na Warkę wiele osób patrzy jak na niewielkie miasto, jakich w Polsce wiele. Gdy jednak przyjrzymy się jej bliżej, okazuje się, że mówimy o regionie z wielkimi możliwościami – mówi Mirosław Wojtas, wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka. Dlaczego Warka to dobre miejsce dla biznesu?

 

DEMOGRAFIA I LOKALIZACJA

Miasto Warka liczyło w 2020 roku 12 010 mieszkańców. To blisko tysiąc osób więcej niż w 2002 roku. Oznacza to, że w tym czasie przyrost naturalny w Warce wyniósł 8,9%. Czy to dużo? Średnia dla Polski w analogicznym okresie wyniosła… ponad 68 razy mniej (niespełna 0,13%)!

 

Mówimy więc o miejscu, gdzie żyje coraz więcej osób i co ważne – perspektywy na przyszłość są obiecujące.

 

Warka to bowiem wciąż miasto ludzi młodych. Odsetek mieszkańców w wieku przedprodukcyjnym wynosi tu 20,4%, co plasuje ją na 94. miejscu pod tym względem w Polsce (średnia krajowa to 18,2%).

 

Na sytuację gospodarczą Warki wpływają też bliskość Warszawy i bardzo moce rozwinięte w okolicy sadownictwo. Sprawiają one, że bezrobocie w mieście jest wyraźnie niższe od średniej krajowej (w 2018 roku ponad dwukrotnie) czy nawet przeciętnego wyniku dla Mazowsza. Jeśli więc podstawą naszego biznesplanu jest tania siła robocza, to Warka z pewnością nie będzie dobrym miejscem na jego ulokowanie. Co innego, gdy zależy nam na chłonnym rynku lokalnym.

 

DOSTĘP DO WARECKIEGO RYNKU

Warka to nie Warszawa z milionami mieszkańców i najwyższym PKB per capita w kraju. Można jednak zauważyć, że mówimy o społeczności stosunkowo dobrze radzącej sobie w życiu oraz całkiem licznej (ponad 12 tysięcy mieszkańców w samym mieście). Bliskość stolicy (niespełna 30 minut komfortowym pociągiem) sprawia, że sporo osób wnosi na lokalny rynek warszawskie zarobki. 

 

Z drugiej strony odległość od stolicy jest na tyle duża, że większość mieszkańców Warki woli swoje sprawy załatwiać na miejscu. Pod tym względem Warka różni się wyraźnie od miejscowości okalających Warszawę, które tak naprawdę przekształcają się w przedmieścia, gdzie ludzie wracają często tylko na sen. 

 

Warka wydaje się więc znakomitym miejscem na uruchomienie działalności o charakterze handlowym czy usługowym. Wydaje się też, że wciąż przed nami boom turystyczny. Unikatowe walory miasta i Pilicy sprawiają, że w najbliższym czasie znaczenie tego sektora gospodarki powinno w Warce rosnąć. 

 

Według danych z połowy 2023 roku, w Gminie Warka zarejestrowane są 2722 firmy, z czego 1462 prowadzą aktywną działalność. Dominują tu jednoosobowe działalności gospodarcze, których jest ponad tysiąc. Warka to więc miejsce raczej dla przedsiębiorczych mieszkańców, niż międzynarodowych korporacji.

 

Szukasz odpowiedniej przestrzeni dla swojego biznesu, koniecznie sprawdź naszą ofertę lokali użytkowych w Pięknej Warce!