Rynek nieruchomości złapał oddech. Ceny pójdą w górę?

Osiedle Piękna Warka

Program Bezpieczny kredyt 2%, który ruszył z początkiem lipca, wyraźnie zwiększył sprzedaż nieruchomości. Czy oznacza to, że ceny i mieszkań i domów zaraz znów pójdą w górę?

 

W ostatnim roku wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe sprawiły, że wiele osób odkładało decyzję o zakupie mieszkania na później. Portal rynekpierwotny.pl oceniał, że w 7 największych miastach Polski sprzedaż nowych mieszkań spadła wtedy nawet o 35%! 

 

Błyskawicznie przełożyło się to na decyzje deweloperów, którzy wstrzymywali się ze startem nowych inwestycji. W pierwszym kwartale 2023 roku rozpoczęto budowę o ponad 27% mniej mieszkań i uzyskano o blisko 34% mniej pozwoleń na budowę niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

 

BEZPIECZNY KREDYT 2 PROCENT ZNÓW ROZPĘDZIŁ RYNEK

Sytuację zmieniły dopłaty do kredytów na pierwsze mieszkanie oraz nowa rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, która pozwala bardziej liberalnie podchodzić do oceny zdolności kredytowej beneficjentów programu Bezpieczny Kredyt. 

 

Decyzję zakupowe zaczęli podejmować teraz ci, którzy mieli już wstępnie upatrzone mieszkania i czekali tylko na start rządowego programu – mówi Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka. Widoczne jest też po prostu większe zainteresowanie nieruchomościami.

 

O zakupie mieszkania zaczynają myśleć osoby, które do tej pory nie brały tego pod uwagę w najbliższym czasie – dodaje Mirosław Wojtas. – Nie widać ich jeszcze w statystykach, ale to kwestia czasu – podkreśla. 

 

CZY CENY MIESZKAŃ BĘDĄ ROSŁY?

Skoro w ostatnim czasie wyraźnie mniej się budowało, a jednocześnie wzrósł popyt na nieruchomości, można spodziewać się wzrostu cen. Przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej. Musi bowiem minąć trochę czasu, zanim inwestycje, które powstaną by zaspokoić rosnący popyt wejdą w fazę budowy, a tym bardziej zostaną ukończone.

 

Nawet jednak wyraźny wzrost liczby dostępnych mieszkań nie zmieni sytuacji, jeśli koszty budowy pozostaną na obecnym, bardzo wysokim poziomie. Choć rynek otrząsnął się już z pierwszego szoku po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą, a popyt na materiały budowlane wyraźnie zmalał – ceny materiałów nie spadają. 

 

Dopóki nie ulegnie to zmianie, możemy się spodziewać co najwyżej stabilizacji cen, a nie ich spadku. I to raczej w sytuacji, w której w fazę sprzedaży wejdą inwestycje, których planowanie dopiero się zaczyna.

 

NOWE PRZEPISY PODATKOWE DLA NABYWCÓW MIESZKAŃ

Od nowego roku podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) nie będą musiały płacić osoby kupujące pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym (na rynku pierwotnym nie płacą go już teraz). Nie jest to zmiana, która będzie miała znaczący wpływ na decyzje zakupowe, ale zawsze pozwala zaoszczędzić pewną kwotę i przeznaczyć ją np. na remont czy wykończenie budynku.

 

Dodatkowy podatek w wysokości 6% wartości nieruchomości zapłacą za to osoby nabywające sześć lub więcej mieszkań w jednej inwestycji. W praktyce zapis ten dotyczy jednak tylko kilku procent mieszkań na polskim rynku, więc jego znaczenie dla nabywców prywatnych jest marginalne. Nie ma tu mowy o nagłym uwolnieniu dużej liczby lokali, które do tej pory kupowały korporacje.

 

Zastanawiasz się, czy to odpowiedni moment na zakup mieszkania lub domu? Odwiedź naszą inwestycję i przekonaj się, jakie możliwości czekają na Ciebie w Pięknej Warce!