Sposoby, by komfortowo mieszkać w ciasnym mieszkaniu

ciasne mieszkanie

Poczucie, że mieszkanie jest wygodne lub zbyt ciasne ma charakter subiektywny. Jak zarządzać niewielką przestrzenią, by była ona maksymalnie komfortowa?

 

Na statystycznego obywatela Polski przypada średnio ok. 29 metrów kwadratowych mieszkania. Nasze mieszkania wciąż należą do najciaśniejszych w UE – średnia dla wspólnoty to ok. 40 metrów kwadratowych. – Im mniejszy lokal, tym więcej uwagi trzeba poświęcić, by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń – mówi Mirosław Wojtas, wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę.

 

PO PIERWSZE… PORZĄDEK

Choć może zabrzmi to banalnie, bardzo dużą rolę w optycznym powiększaniu przestrzeni odgrywa porządek. Na pewno nie powinniśmy sobie pozwolić na to, by w naszym mieszkaniu zapanował bałagan. Będzie on potęgował uczucie ciasnoty.

 

Mówiąc o porządku mamy jednak na myśli nie tylko regularne sprzątanie, ale też odpowiednie zaplanowanie przestrzeni. Podzielmy wnętrze na strefy – tu jemy, tu odpoczywamy, tu pracujemy, a tu śpimy. Wydzielenie przestrzeni sprawi, że łatwiej będzie nam pilnować, by przedmioty z jednej strefy nie wędrowały do drugiej.

 

Zadbajmy też o odpowiednią organizację przestrzeni do przechowywania. Nie bójmy się szafek do samego sufitu. Niech każdy drobiazg ma w naszym domu swoje miejsce, a jeśli jest niepotrzebny – nie wahajmy się go pozbyć. Zbieractwo zdecydowanie nie służy małym przestrzeniom.

 

PO DRUGIE, ŚWIATŁO

Jasna przestrzeń zawsze będzie się nam wydawała bardziej przestronna niż ta ciemna. Dekorując wnętrze postawmy więc na jasne kolory. Odpowiednio doświetlmy mieszkanie wykorzystując zarówno okna, jak i sztuczne źródła światła. Będziecie zaskoczeni, jak wiele można w ten sposób zyskać.

 

Świetnie w małych wnętrzach sprawdzają się też lustra. Optycznie powiększą wnętrze i sprawią, że poczujemy się w nich mniej przytłoczeni brakiem przestrzeni. Podobnie rzecz się ma ze szklanymi drzwiami. Jeśli wybierzemy przesuwne, oprócz aspektu wizualnego zyskamy również realną przestrzeń, którą do tej pory zajmowały te tradycyjne.

 

PO TRZECIE, OPTYMALIZACJA

Do niedużego wnętrza musimy dobrać bardzo praktyczne meble. Zamiast masywnego, prostokątnego stołu, postawmy na nieco mniejszy okrągły. Mały pokój wyposażmy raczej w składaną kanapę niż duże łóżko, a telewizor niech zawiśnie na ścianie, zamiast na zabierającej nam przestrzeń szafeczce RTV.

 

Zastanówmy się też nad tym, czy rzeczywiście wszystkich mebli i dodatków potrzebujemy. Duży wazon czy dodatkowy stolik mogą wzbudzać w nas sentyment, ale też sprawiać, że domownikom będzie po prostu mniej wygodnie.

 

A CO, GDY TO NIE POMAGA?

Sprytne sposoby optymalnego wykorzystania przestrzeni i odrobina samodyscypliny potrafią sprawić, że życie nawet w niewielkim metrażu będzie komfortowe i przyjemne. W końcu jednak przychodzi moment, gdzie nie ma już rezerw i mieszkanie staje się w końcu zbyt ciasne dla naszej rodziny.

 

Co wtedy? Zapraszamy do biura sprzedaży Pięknej Warki. Oferujemy wygodne domy szeregowe od 130 do 147 metrów kwadratowych wraz z różnej wielkości ogródkami.