Czy w domu szeregowym jest cicho?

Cichy Dom - Piękna Warka

Współczesne domy szeregowe bardzo się różnią od projektowanych w czasach PRL budynków i zapewniają wielokrotnie lepszy komfort, także pod względem akustycznym. Czy we współczesnej szeregówce rzeczywiście jest jednak cicho?

 

Tak, we współczesnym romu szeregowym powinno być cicho i nie powinniśmy słyszeć przebywających za ścianą sąsiadów – odpowiada Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka. Czy na tym możemy zatem zakończyć tekst? – To, że odpowiednie technologie są już dostępne, wcale nie oznacza, że wszystkie firmy budujące domy szeregowe je stosują – odpowiada deweloper.

 

Mirosław Wojtas wie, co mówi, bo Piękna Warka nie jest pierwszym osiedlem domów szeregowych, które zbudował. Jego wcześniejsze projekty – Cicha Dolina I i Cicha Dolina II stały się domem dla blisko 60 rodzin. Zdecydowanie nie można mu więc odmówić doświadczenia.

 

DLACZEGO W DOMACH W PIĘKNEJ WARCE JEST CICHO?

Dobra izolacja akustyczna to kwestia dwóch czynników: zastosowania odpowiednich materiałów i wykorzystania ich zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Ktoś, kto nigdy nie budował domów szeregowych może ulec pokusie, by coś tu uprościć, bądź oszczędzić na materiale… Zdecydowanie nie tędy droga!

 

W Pięknej Warce nie idziemy na kompromisy, jeśli chodzi o jakość. Wręcz przeciwnie – podkreśla Mirosław Wojtas. Pomiędzy poszczególnymi domami budynku szeregowego zastosowano tu podwójne ściany. Daje to gwarancję ciszy i intymności, taką jaką zapewniają oddzielne domy. Nie ma więc tu mowy o tym, by sąsiedzi sobie nawzajem przeszkadzali czy mogli się podsłuchiwać przez ścianę.

 

Dodatkową izolację akustyczną zastosowano też w stropie oddzielającym lokale usługowe od mieszkalnych w budynku wielorodzinnym Pięknej Warki. Dzięki temu decydując się na zakup lokalu na naszym osiedlu masz pewność, że każdy będzie odpowiednio cichy.

 

NAWET NAJLEPSZA IZOLACJA NIE ZASTĄPI… ZDROWEGO ROZSĄDKU

Niezależnie od wszystkich technologii mających na celu zapewnienie izolacji akustycznej, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Głośne słuchanie muzyki w nocy może być dla sąsiadów problemem niezależnie od grubości ścian. Zwłaszcza, gdy jest ciepło i wielu z nas ma otwarte okna. Podobnie z pracami remontowo-wykończeniowymi czy koszeniem trawnika – róbmy to w ciągu dnia, a na pewno nie będziemy uciążliwi dla sąsiadów.

 

Pamiętajmy, że cisza nocna w godzinach 22:00-6:00 ma charakter zwyczajowy. Polskie prawo nie reguluje dokładnie godzin, w jakich należy zachować ciszę (co innego regulaminy wspólnot mieszkaniowych). Czyli koszenie trawnika w niedzielę o godzinie 6:05 również może być traktowane jako zakłócanie spokoju sąsiadów.

 

Kluczowe będą tu nie dokładne przepisy prawne, a zdrowy rozsądek. Wystarczy odrobina dobrej woli i empatii, by tak poukładać sobie codzienne czynności, by nie były one uciążliwe dla osób mieszkających obok. – Hałas dobiegający z sąsiedniego domu jest zazwyczaj efektem konfliktu między sąsiadami i tym, że ktoś chce zrobić komuś na złość, a nie jego przyczyną – podkreśla Mirosław Wojtas. Na szczęście tego typu sytuacje zdarzają się dziś już coraz rzadziej.

 

Szukasz domu dla swojej rodziny w otoczeniu ciszy i spokoju? Sprawdź ofertę Pięknej Warki i przekonaj się, jak niewiele dzieli Cię od takiego życia.