Ciepły dom, czyli jaki…?

ciepły dom

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu, by mieć pewność, że zimą temperatura w nim będzie odpowiednia, a my nie wydamy fortuny na ogrzewanie?

 

Gdy nadchodzą jesienne słoty, o siarczystej zimie już nie wspominając, wielu z nas orientuje się, że w ich domach jest chłodno. W innych domach zaś przyjemne ciepło może wiązać się z wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Jak zadbać, by w naszym domu panowała odpowiednia temperatura i by sezon grzewczy nie kosztował nas fortuny?

 

ODPOWIEDNIA IZOLACJA BUDYNKU

Kluczem do komfortowej temperatury jest zawsze zapobieganie uciekaniu ciepła z budynku – mówi Mirosław Wojtas z NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, spółki, która realizuje Piękną Warkę. – Na ścianach naszych domów zastosowaliśmy 16-18-centymetrową warstwę izolacji styropianowej oraz wełnę mineralną od góry – dodaje, podkreślając jednocześnie, że czasem domy o takiej samej grubości warstwy izolacji charakteryzować się mogą zupełnie innym komfortem cieplnym.

 

Jak to możliwe? W przypadku docieplenia domu kluczowe znaczenie ma dokładność i zadbanie o nawet najdrobniejsze szczegóły. Wystarczy, że na którymkolwiek etapie ktoś da nieco gorszy materiał lub nie przyłoży się odpowiednio do swej pracy, by w budynku powstał mostek termiczny, przez który uciekać będzie z naszego domu ciepło. Dlatego nadzór nad ekipami budowlanymi docieplającymi dom jest tak istotny. Gdy kupujemy gotowy dom zajmuje się tym deweloper, gdy jednak stawiamy dom sami, musimy zwrócić szczególną uwagę na prace na tym etapie.

 

Ważne jest też w miarę równomierne zadbanie o zabezpieczenie domu z wszystkich kierunków, w których uciekać może z naszego domu ciepło. Liczą się więc nie tylko ściany, ale też izolacja od ziemi oraz od strony dachu. Na nic nawet najgrubszy styropian na ścianach, jeśli ciepło ulotni się nam przez źle ułożoną wełnę, czy zbyt słabe ocieplenie od gruntu. To samo tyczy się zresztą okien i drzwi – jeśli nie zadbamy o nie odpowiednio, mogą okazać się źródłem kłopotów z utrzymaniem temperatury.

 

EFEKTYWNE OGRZEWANIE BUDYNKU

Komfort termiczny nie zależy tylko od odpowiedniej izolacji. Jeśli sobie z nią poradziliśmy, pora zadbać o odpowiednie ogrzewanie. To, jakie źródło ciepła wybraliśmy i w jaki sposób będzie się ono rozchodziło po budynku, również wpłynie na to, czy będzie nam w domu ciepło.

 

Warunki Techniczne postawione przed nowymi budynkami zmieniły się w 2021 roku i są dziś naprawdę restrykcyjne. Nie ma już mowy o oszczędzaniu na dociepleniu nowego budynku czy zamontowaniu w nim nieefektywnego pieca. W zależności od wybranego rozwiązania, koszt samego kotła czy jego późniejszej eksploatacji będą się potem jednak różnić.

 

Z doborem pieca warto połączyć decyzję, czy ciepło będzie rozchodziło się po budynku poprzez kaloryfery czy ogrzewanie płaszczyznowe (popularna podłogówka). – W Pięknej Warce postawiliśmy na piece gazowe i kaloryfery, choć warto podkreślić, że w domach wszystkie łazienki na piętrze wyposażone są w standardzie również w ogrzewanie podłogowe. Budynek mieszkalno-usługowy zasila w ciepło centralna kotłownia – podkreśla Mirosław Wojtas. I zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. W przypadku domów szeregowych ograniczamy straty ciepła, gdyż co najmniej jedna z naszych ścian jest ogrzewana przez sąsiadów.

 

WENTYLACJA Z ODZYSKIEM CIEPŁA?

Coraz więcej zwolenników w naszym kraju zyskuje także montaż rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej. Powietrze z zewnątrz nie jest tu tłoczone do budynku siłami grawitacji, a za pomocą specjalnego systemu mechanicznego. Umożliwia to dalsze ograniczenie strat ciepła oraz poddanie wpadającego do naszego domu powietrza dodatkowej filtracji.

 

Rozwiązania, które zastosowaliśmy w Pięknej Warce, gwarantują, że nasze domy będą ciepłe, a ich ogrzanie – niedrogie – deklaruje Mirosław Wojtas. – Jeśli jednak nasi klienci byliby zainteresowani założeniem w swoim przyszłym domu rekuperacji, pompy ciepła czy ogrzewania podłogowego w całym domu, na etapie budowy również istnieje oczywiście taka możliwość – dodaje.

 

Chcesz sprawdzić, jakie dokładnie rozwiązania zastosowano w Pięknej Warce? Albo wycenić, ile kosztowałby dom, gdyby zamontować w nim preferowane przez Ciebie rozwiązania? Odwiedź nasze biuro sprzedaży!

Godziny pracy biura sprzedaży