Dlaczego warto zamieszkać w Warce?

Warka - dlaczego warto tu zamieszkać?

Warka kojarzy się osobom postronnym z piwem. Sympatycznie, aczkolwiek spłyca to jednak nieco obraz naszego miasta. Współczesna Warka to bowiem miejsce, gdzie dobrze się żyje, a wiele wskazuje na to, że w najbliższych czasach czeka je jeszcze dynamiczny rozwój. 

 

Warka to miejsce z bogatą historią. Gdy znalazła się w pierwszych zachowanych do dziś źródłach pisanych (1321 rok), była już miastem. Półtora wieku później warzone tu piwo było już znane na cały kraj, a przywilej wyłącznej sprzedaży wareckiego trunku, który otrzymała Warszawa, walnie przyczynił się do jej rozwoju. Piwo z Warki miało zachwycić nawet papieża Klemensa VIII, który poznał je pracując w naszym kraju jako nuncjusz. 

 

Miasto rozwijało się dynamicznie (o czym świadczy chociażby fakt, że powstało tu siedem kościołów) aż do XVII wieku, kiedy ucierpiało w czasie rokoszu Zebrzydowskiego, a potem w czasie potopu szwedzkiego. Poprawy nie przyniosły zabory, a poważne zniszczenia w czasie wojen światowych sprawiły, że mieszkańcy znów musieli odbudowywać miasto. 

 

Mamy jednak świadomość, że to nie walory historyczne sprawiają, że kolejni mieszkańcy wybierają Warkę, jako swoje miejsce na Ziemi. 

 

WARKA DZIŚ

W znajdującej się mniej więcej w połowie odległości między Warszawą a Radomiem Warce mieszka dziś ok. 12 000 mieszkańców. Region znany jest przede wszystkim z prężnie działających gospodarstw sadowniczych (produkuje się tu m.in. jabłka grójeckie, wpisane na listę produktów regionalnych). 

 

Nic więc dziwnego, że w przemyśle dominuje tu przede wszystkim przetwórstwo owocowo-warzywne. Poza kilkoma dużymi zakładami produkcyjnymi działa tu jeszcze ok. 1200 mniejszych firm, co sprawia, że sektor usług jest mocno rozwinięty i nie ma potrzeby wyjeżdżać dalej, by załatwić jakąkolwiek z codziennych spraw. 

 

Taka struktura ekonomiczna sprawia też, że bezrobocie w Warce jest ponad dwukrotnie niższe niż średnia krajowa. Mimo tego, w Warce żyje się też odczuwalnie wolniej i spokojniej niż w dużych miastach, zwłaszcza w stolicy.

 

WARKA JUTRO

Dalszy rozwój Warki zdeterminowany jest przez jej położenie i rozwój połączenia kolejowego z Warszawą i Radomiem. Po modernizacji linii podróż koleją do stolicy ma trwać tylko 40 minut! Osób mieszkających w Warce i dojeżdżających do pracy do Warszawy będzie więc z pewnością w najbliższych latach przybywać. Niewykluczone, że wielu obecnych mieszkańców stolicy, skusi perspektywa życia w spokojnej Warce bez porzucania dotychczasowej pracy.

 

Warka nie zamierza jednak być tylko kolejną sypialnią stolicy. W Strategii Rozwoju Miasta i Gminy zapisano trzy cele strategiczne:

  • Rozwój rynku pracy poprzez pozyskiwanie inwestycji i wspieranie lokalnych MSP.
  • Rozwój funkcji rekreacyjnej.
  • Restrukturyzacja i rozwój sadownictwa i przetwórstwa spożywczego.

 

Władze Warki są więc świadome swoich atutów, a lepsze połączenie z Warszawą ma być uzupełnieniem, a nie jedynym pomysłem na rozwój miasta. 

 

PIĘKNA WARKA

– Warka ma piękną przeszłość, dobre warunki życia dziś i obiecujące perspektywy na przyszłość – podkreśla Mirosław Wojtas, wspólnik w NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, firmie budującej osiedle Piękna Warka przy ul. Puławskiej. – Miasto zasługuje na osiedle, które odpowiadałoby jego sytuacji i ambicjom – dodaje. 

 

Pierwszy etap Pięknej Warki to 16 mieszkań, 10 domów i 4 lokale użytkowe. Ich sprzedaż ruszyła 11.09.2021. Aktualnie dostępną ofertę znaleźć można na naszej stronie internetowej