Dom od dewelopera - czy to się opłaca?

Dom od dewelopera

Wielu z nas wydaje się, że samodzielna budowa domu, to sposób na obniżenie jego ceny. Niestety, życie często boleśnie weryfikuje te założenia. Dlaczego kupując dom od dewelopera będziemy w stanie prawdopodobnie obniżyć koszt całej inwestycji?

 

– “Zamiast kupować dom od dewelopera, kupię działkę i postawię budynek samodzielnie”mówili nieraz moi znajomi – wspomina Mirosław Wojtas z NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, spółki, która realizuje Piękną Warkę. – Wielokrotnie słyszałem potem jednak narzekania, że inwestor drugi raz już by takiej decyzji nie podjął – dodaje. 

 

Z DEWELOPEREM OSZCZĘDZIMY PIENIĄDZE…

Deweloper zarabia na sprzedawaniu budowanych przez siebie domów. To oczywiste i nikt tego nie kwestionuje. Jeśli jednak zna się na swojej pracy, zarobek ten wcale nie będzie oznaczał, że za kupiony u niego dom zapłacimy więcej niż za wybudowanie go samodzielnie. Jak to możliwe?

 

Gdy porozmawiamy z doświadczonym deweloperem, okaże się, że jego koszty są zupełnie inne od naszych. Realizując zamówienia hurtowe, może on negocjować ceny materiału. Także zatrudniając wykonawców ma zupełnie inną siłę przetargową. Wiele firm zgodzi się pracować za nieco niższą stawkę, gdy wiedzą, że będą miały zapewnione zatrudnienie na wiele miesięcy. 

 

Gdy budujecie samodzielnie dom, dostaniecie do zaakceptowania oferty cenowe na mnóstwo materiałów / usług. Osoby spoza branży w większości przypadków nie mają pojęcia, jakie są średnie stawki rynkowe i za ile finalnie mogłyby je kupić. My wiemy – tłumaczy Mirosław Wojtas. 

 

…ORAZ CZAS I NERWY

Budowa domu lub jego zakup to decyzja, którą większość z nas podejmuje raz w życiu. Z pewnością znajdzie się wokół nas wielu doradców, którzy wszystko wiedzą najlepiej i będą recenzować nasze poczynania. Część z nich ma naprawdę dobre intencje. Niestety, nierzadko nie idzie za nimi rzetelna wiedza i nawet chcąc pomóc mogą wprowadzić nas na minę. 

 

Okazuje się bowiem, że od czasu, gdy dom stawiali nasi rodzice, zmieniło się już całkiem sporo. Inna jest technologia, inaczej rozmawia się z fachowcami, a i zakup materiału wygląda dziś zupełnie inaczej. Dobre rady, które sprawdzały się 30 lat temu mogą więc okazać się dziś zupełnie nieprzydatne, a nawet szkodliwe. Podobnie jest z wiedzą czerpaną z sieci. Obok rzetelnych porad znajdziemy tu półprawdy i kłamstwa, które mogą zaprowadzić nas do poważnych kłopotów. 

 

Kto budował dom, ten wie, z iloma nieprzewidzianymi komplikacjami i problemami się to wiąże – podkreśla Mirosław Wojtas. – Trudno jest doglądać wszystkiego z doskoku, przyjeżdżając na inwestycję po pracy – dodaje. 

 

Rzeczywiście, deweloper, dla którego budowa osiedla to regularna praca, ma zupełnie inne możliwości. Także, gdy mówimy o relacjach z ekipami budowlanymi. Nie ma tu mowy o tym, że ktoś robi coś „na czarno” i zniknie nagle nie wykonawszy swojego zadania, lub realizując je źle. Także o zgłaszanie poprawek łatwiej, gdy wiadomo, że ich niewykonanie wiąże się zerwaniem długoterminowej współpracy. O dostawie materiałów już nie wspominamy – zawsze szybciej trafiają one na wielkie budowy niż do osób fizycznych.

 

Istnieje więc duża szansa, że powierzając budowę domu profesjonalistom, będziemy się mogli do niego wprowadzić szybciej, niż gdybyśmy realizowali inwestycję metodą gospodarczą. Na pewno też zaoszczędzimy sobie nerwów związanych z prostowaniem wszystkiego, co poszło nie tak, jak zakładaliśmy. 

 

Skoro tak jest, to dlaczego wielu wciąż sądzi, że kupując dom od dewelopera przepłacamy? – Problem bierze się z braku umiejętności porównania wszystkich kosztów budowy domu – odpowiada Mirosław Wojtas. – Ludzie porównują koszty nie wliczając w to np. działki, którą otrzymali w spadku lub opierając się na kosztorysie, który zostaje potem przekroczony o kilkadziesiąt procent – tłumaczy. 

 

Chcesz przekonać się, ile może kosztować nowy dom od dewelopera w Warce? Odwiedź nasze biuro sprzedaży

Godziny pracy biura sprzedaży