Na co zwrócić uwagę wybierając dom dla rodziny?

Dom dla rodziny

Potrzeby rodzin różnią się od tego, czego oczekują single lub pary mieszkające bez dzieci. Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania domu, by całej rodzinie mieszkało się w nim dobrze?

 

Jeśli kupujemy dom, planujemy spędzić w nim prawdopodobnie kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Warto mieć świadomość, że nasze życie i potrzeby z nim związane będą się w tym czasie zmieniały – podkreśla Mirosław Wojtas z NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, spółki, która realizuje Piękną Warkę. Już na etapie poszukiwania domu, powinniśmy więc pomyśleć, jak będzie wyglądało nasze życie za 10 lat. Czy jest duże prawdopodobieństwo, że pojawią się w nim dzieci, a może wręcz przeciwnie – nasze pociechy wyfruną w tym czasie z gniazda. – Gdy kupimy dom myśląc tylko o tym, co jest tu i teraz, możemy szybko stanąć przed potrzebą kolejnej przeprowadzki – ostrzega Mirosław Wojtas.

 

ODPOWIEDNI METRAŻ I UKŁAD

Wraz z powiększeniem się rodziny, dotychczasowe lokum może zacząć się nam wydawać coraz mniejsze. I chodzi nie tylko o to, że nasza pociecha z czasem potrzebować będzie swojego pokoju. Łóżeczko, przewijak, a potem także zabawki zaczną przejmować kolejne fragmenty wspólnej przestrzeni. Zorientujemy się, że mieszkanie, które do tej pory wydawało się komfortowe, teraz jest już dla nas za małe.

 

Szukając nowego domu musimy więc wziąć pod uwagę metraż. Przyjmuje się, że rodzina 2+2 powinna czuć się komfortowo na ok 120-150 metrach kwadratowych. Dla rodziny 2+3 potrzeba będzie od 140, do nawet 180 metrów. Wszystko zależy od naszych upodobań, potrzeb oraz układu pomieszczeń.

Ten ostatni czynnik powinniśmy traktować na równi z powierzchnią, ponieważ potrafi mieć on niebagatelny wpływ na to, jak czujemy się w domu. Dobry, przemyślany projekt potrafi funkcjonalnie „dodać” naszemu domowi kilkanaście metrów – będziemy nam w nim wygodniej niż nawet w nieco większym, ale nie tak dopracowanym budynku.

 

W naszych projektach oddzielamy część sypialnianą (piętro) od parteru z dużym salonem i wygodną kuchnią / aneksem kuchennym – podkreśla Mirosław Wojtas. Kuchnia i salon są tu sercem domu, jednoczącym wszystkich mieszkańców. Osobne sypialnie gwarantują zaś, że każdy znajdzie przestrzeń tylko dla siebie, gdy będzie tego potrzebował.

 

ZIELONE i BEZPIECZNE OTOCZENIE

Niezależnie od naszej sytuacji życiowej, tym na co warto zwrócić uwagę jest z pewnością lokalizacja nieruchomości. Młodzi rodzice dużą wagę przywiązywać będą do bliskości przedszkola, szkoły podstawowej czy ośrodka zdrowia. W przypadku Warki możemy być spokojni – miasto nie jest przesadnie rozciągnięte, a z naszego osiedla w każde z tych miejsc dojdziemy krótkim spacerem.

 

Aspektem, na który również warto zwrócić uwagę jest bezpieczeństwo. Można spojrzeć na nie z dwóch perspektyw. Pierwsza, bardziej ogólna skupi się na samym mieście. Warka prezentować się tu będzie z pewnością bardzo pozytywnie. Druga perspektywa skoncentruje się na najbliższym otoczeniu – tego, co czeka na najmłodszych tuż przy domu lub czy będą mieli oni przestrzeń w okolicy by pojeździć bezpiecznie na rolkach, rowerach czy hulajnogach. I tu Piękna Warka wypada dobrze – ogólnodostępna przestrzeń usługowa znajdzie się tylko przy wjeździe na osiedle. Dalsze uliczki będą użytkowane praktycznie tylko przez mieszkańców i ich gości, co jest obietnicą bezpiecznego, spokojnego otoczenia, a także szansą na szybkie zawiązanie się wspólnoty lokalnej, w której dzieci będą mogły swobodnie bawić się ze swoimi rówieśnikami z sąsiedztwa.

 

I na koniec, choć z pewnością jest to jedna z istotniejszych kwestii – ogród. Pandemia pokazała, jak wielkim atutem jest dla dziecka możliwość wyjścia do zielonego, przydomowego ogródka, gdzie można się pobawić i „wyszaleć”. Zresztą, dorośli również inaczej odpoczywają, gdy mogą wyjść do ogrodu, zadbać o zasadzone w nim roślinki czy urządzić grilla.

 

Szukasz domu dla swojej rodziny? Odwiedź biuro sprzedaży Pięknej Warki!