Przeprowadzka do domu - dlaczego nie warto

Zazwyczaj piszemy o korzyściach wynikających z przeprowadzki z mieszkania do domu. Dziś pokażemy Wam, jakie wady ma to rozwiązanie.

 

Na początku małe zastrzeżenie. Poniższy tekst pisany jest z lekkim przymrużeniem oka. Mieszkanie w domu, tak jak mieszkanie w budynku wielorodzinnym ma swoje wady i zalety. Zazwyczaj nie mają one jednak charakteru obiektywnego, a wynikają raczej z niedopasowania lokum do potrzeb.

 

Po tym krótkim wprowadzeniu możemy przejść do wad mieszkania w domu.

 

PRZYGOTUJ SIĘ NA SPRZĄTANIE

To kwestia matematyki. Jeśli szybkie sprzątanie 50-metrowego mieszkania zajmowało Ci godzinę, to 150-metrowy dom wymagał będzie poświęcenia… no właśnie, ilu godzin? Może nie będzie to czas trzykrotnie dłuższy, ale na pewno trudno będzie sprzątnąć wszystko w godzinę.

 

To tego dochodzi też czas potrzebny na pielęgnację ogródka czy odśnieżenie podjazdu. Co prawda wiele osób mówi, że przydomowa krzątanina jest dla nich sposobem relaksu po całym dniu w pracy, ale należy nastawić się na dodatkowe obowiązki. – W domu zawsze jest co robić – mówi Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę, prywatnie również mieszkający w domu jednorodzinnym.

 

ZAPANUJ NAD NAWYKIEM ZBIERACTWA

Większa powierzchnia domu sprawia, że wielu z nas przestaje tak mocno kontrolować, które z niepotrzebnych przedmiotów należy wyrzucić, a które warto zostawić na przyszłość. Masz w mieszkaniu pudełko z kablami i ładowarkami od dawno wyrzuconego sprzętu? Istnieje spore ryzyko, że wkrótce zorientujesz się, że rozrosło się ono i zajmuje dwie półki w garażu.

 

Takie zostawianie na później może mieć oczywiście charakter przezornościowy – tłumaczy Mirosław Wojtas. Podkreśla jednak, że kluczowe jest tu spełnienie jednego warunku. – Musimy wiedzieć, co i gdzie dokładnie mamy – zaznacza. W przeciwnym razie może się bowiem okazać, że wtedy, gdy będziemy potrzebowali skorzystać z odłożonego przedmiotu, łatwiej będzie kupić nowy, niż znaleźć ten „zachomikowany”.

 

ZAPOZNAJ SIĘ Z NOWYMI SĄSIADAMI

Przeprowadzka do domu oznacza pożegnanie się z dotychczasowymi sąsiadami. Dla wielu osób może to być trudne. Zwłaszcza dla dzieci, które nie mają już sąsiadów z klatki, czy osób, które spędziły w danym budynku kilkadziesiąt lat i znają każdego w okolicy.

 

W przypadku mieszkania w domu czeka nas nowy start. Choć sąsiad nie powie nam już na zdrowie, gdy kichamy w swojej kuchni (co w blokach z wielkiej płyty się czasami może zdarzyć), to jednak kameralne osiedla, takie jak Piękna Warka, mają to do siebie, że po upływie krótkiego czasu wszyscy się tu znają.

 

Mówimy o osiedlu, które jest domem dla kilkunastu/kilkudziesięciu rodzin – podkreśla Mirosław Wojtas. – Z doświadczenia mogę powiedzieć, że sprawia to, że relacje między sąsiadami są często mniej wymuszone i w efekcie głębsze niż w nowych blokach – dodaje.

 

MYŚLISZ NAD PRZEPROWADZKĄ DO DOMU?

Mamy nadzieję, że tym krótkim tekstem nie zniechęciliśmy Cię do tego. Mieszkanie w domu, ma masę plusów, o których zresztą już prawdopodobnie wiesz. Kluczowe jest po prostu znalezienie swojego miejsca na Ziemi.

 

Być może będzie to Piękna Warka. Odwiedź naszą stronę internetową i sprawdź, jakie domy proponujemy.