Plusy i minusy domów szeregowych

domy szeregowe

Czy domy szeregowe to idealny kompromis między budową własnego domu, a zakupem mieszkania od dewelopera? Przygotowaliśmy dla Was przegląd zalet i wad tego rozwiązania, które pomogą Wam podjąć decyzję, czy to opcja dla Was.

Nie istnieje rozwiązanie idealne, które byłoby dobre dla wszystkich – podkreśla Mirosław Wojtas z NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, spółki, która realizuje Piękną Warkę. – Mamy różne potrzeby i gusta, które jeszcze zmieniają się w czasie naszego życia – dodaje. Innego lokum szukać będzie pewnie singiel, a innego rodzina z małymi dziećmi. Czy więc dom szeregowy to rozwiązanie dla Was? Przedstawiamy listę jego plusów i minusów. 

PLUSY

ATRAKCYJNA CENA

Dom szeregowy bez wątpienia wygrywa z wolnostojącym niższym kosztem zakupu. Różnica jest wyraźna. Dzięki temu, że nasz budynek styka się ścianą z jednym lub dwoma sąsiednimi, oszczędzamy na powierzchni działki i materiałach budowlanych. Zakup domu szeregowego od dewelopera na etapie budowy ma też tę zaletę, że to on bierze na siebie ryzyko wzrostu cen materiałów. A te, jak pokazały ostatnie lata, potrafią iść w górę bardzo szybko i niespodziewanie. 

OGRÓD

Dom szeregowy ma coś, czego zazdrościć Wam będzie większość mieszkańców bloków – własny ogród. Powierzchnia zielona jest tu na tyle duża, by zapewnić bezpieczną rozrywkę na świeżym powietrzu dzieciom, czy dać dorosłym szansę na zorganizowanie imprezy przy grillu. Jednocześnie jednak, nadal jest ona na tyle niewielka, że zadbanie o nią, nie będzie pochłaniać każdej wolnej chwili. Jest to więc idealne rozwiązanie dla tych, którzy sporo pracują, ale w wolnych chwilach lubią odetchnąć na świeżym powietrzu.

WYGODA

Gdy budujemy dom sami, często decydujemy się na zakup działki nieco dalej od miasta i z gorszą drogą dojazdową, bo tak będzie taniej. W przypadku domu szeregowego zupełnie nie musimy się
o to martwić. Firma budująca osiedle zapewnia nam dostęp do infrastruktury – dobrych dróg, a czasem nawet sklepów i lokali usługowych. 

WSPÓLNOTA SĄSIEDZKA

Wbrew temu, czego mogliby się obawiać niektórzy, w nowoczesnym domu szeregowym nie usłyszymy kichającego sąsiada. Faktem jest jednak, że mieszkając blisko będziemy mieli więcej okazji, by porozmawiać czy chociażby się przywitać. Dla wielu osób to ważne, bo daje możliwość zawarcia znajomości: dzieci mają z kim się bawić, we wspomnianym wcześniej ogrodzie, a rodzice mogą spotkać się przy grillu.

MINUSY

BRAK PRZESTRZENI

O ile metraż samego domu rzadko jest przez kogokolwiek kwestionowany, o tyle z działką bywa już różnie. Dla niektórych niewielki ogród jest po prostu zbyt mały. Warto pamiętać jednak, że dostępność dużych działek w obrębie miasta jest mocno ograniczona. Często stajemy więc przed wyborem – duża działka na odludziu, czy mniejsza, ale wśród ludzi.

SĄSIEDZI

O sąsiadach wspominaliśmy już jako o plusie, ale w niektórych sytuacjach potrafią oni się też okazać minusem. Co prawda nie mamy tu takich problemów, jak w blokach, gdzie kochający stepować sąsiad z góry może okazać się zmorą, ale jeśli żyjemy z kimś jak Kargul z Pawlakiem, upewnijmy się, że nie kupuje domu tuż obok nas.

CZY DOM SZEREGOWY TO ROZWIĄZANIE DLA WAS?

Na tak postawione pytanie, nie jesteśmy w stanie dać jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli jednak podejrzewacie, że moglibyście dobrze odnaleźć się na naszym osiedlu, zachęcamy do odwiedzenia naszego biura sprzedaży. Postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Was pytania i rozwiać wszystkie wątpliwości.