Jakie formalności trzeba spełnić, żeby kupić dom?

formalności

Zakup domu to przedsięwzięcie, z którym większość z nas nie mierzy się często. Dlatego mamy prawo nie znać wszystkich formalności, które nas czekają. Jak rzetelnie przygotować się do całego procesu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek?

 

Czym różni się umowa rezerwacyjna od deweloperskiej? W którym momencie zgłaszamy się do banku by uzyskać kredyt i… kiedy wreszcie odbierzemy klucze do własnego domu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym dzisiejszym wpisie.

 

REZERWACJA NIERUCHOMOŚCI

Zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup domu i podejmiemy wiążące prawnie kroki, będziemy mogli nieformalnie zarezerwować nieruchomość. – Większość deweloperów oferuje taką możliwość, choć na kilka dni, by potencjalny klient mógł naradzić się z rodziną i przygotować do podpisania właściwej umowy rezerwacyjnej – mówi Mirosław Wojtas z NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, spółki, która realizuje Piękną Warkę. Na jego osiedlu ustna rezerwacja obowiązuje 7 dni.

 

Kolejnym krokiem do posiadania własnego domu jest podpisanie umowy rezerwacyjnej i wpłata zaliczki. W przypadku Pięknej Warki jej wysokość wynosi 10 000 zł. Od tej pory przez kolejnych 30 dni możemy cieszyć się z rezerwacji bez żadnych konsekwencji. Możemy się w tym czasie wycofać, a deweloper zwróci nam pełną kwotę.

 

Jeśli wycofalibyśmy się z transakcji po upływie tego czasu, pieniądze również wrócą do nas, ale pomniejszone o 2 000 zł opłaty manipulacyjnej.

 

UMOWA DEWELOPERSKA

Następną umowę, którą przyjdzie nam podpisać, jeśli będziemy chcieli cieszyć się własnym domem będzie umowa deweloperska. Przygotowany przez notariusza na podstawie Ustawy o ochronie praw nabywcy akt gwarantuje nam, że nie stracimy swoich pieniędzy nawet w sytuacji, gdyby deweloper zbankrutował (zanim wprowadzono nowe przepisy zdarzały się niestety czasem takie sytuacje).

 

Czy w Pięknej Warce taką umowę można podpisać już dziś? – Czekamy jeszcze, aż Sąd Rejonowy w Grójcu nada nowy numer księgi wieczystej. Będziemy mogli wtedy otworzyć rachunki powiernicze i podpisywać umowy deweloperskie – wyjaśnia Mirosław Wojtas.

 

POZYSKANIE KREDYTU

Swoją zdolność kredytową warto zbadać jeszcze zanim zaczniemy szukać nowego lokum. Unikniemy wtedy dużego rozczarowania, gdy bank odmówi nam finansowania wymarzonego domu. W którym momencie możemy podpisać umowę kredytową? To już zależy od banku, na który się zdecydujemy. W niektórych przypadkach będziemy mogli zrobić to na podstawie umowy rezerwacyjnej. W innych potrzebna będzie nam już podpisana umowa deweloperska. Niemniej jednak, jeśli posiłkowaliśmy się kredytem, po podpisaniu umowy deweloperskiej następują wpłaty na rzecz dewelopera zgodnie z określonym w niej harmonogramem.

 

Sam proces szukania i pozyskiwania kredytu to temat na osobny wpis i na pewno możecie liczyć, że zajmiemy się nim wkrótce obszerniej na naszym blogu.

 

OSTATNIA PROSTA

Zanim wprowadzimy się do nowego domu, deweloper musi go oczywiście wybudować. I tu znów umowa deweloperska precyzuje terminy, w których powinien nastąpić odbiór budynku. Najpierw uzyskać musi on pozwolenie na użytkowanie z Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, a potem własnego odbioru dokonać może kupujący. To ważny moment, jeśli tylko wychwycimy w budynku jakieś nieprawidłowości – zgłaszajmy je deweloperowi.

 

Jeśli jednak wszystko w odbieranym budynku się zgadza, możemy wreszcie podpisać umowę przenoszącą własność. Znów odbywa się ona w formie aktu notarialnego. Gdy już tego dokonamy, otrzymujemy klucze i możemy przystąpić do prac wykończeniowych i długo oczekiwanego wprowadzenia się do nowego domu.

 

Choć zakup domu nie jest prostą sprawą i sam proces może wydawać się na początku nieco zawiły, na każdym etapie możemy liczyć na wsparcie ze strony sprzedającego. Chcesz odwiedzić biuro sprzedaży Pięknej Warki i uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania? Wypełnij formularz na stronie internetowej by umówić się na spotkanie indywidualne.