Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Wygodna kuchnia

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. W wielu rodzinach spędza się tu więcej czasu niż w nazywanym często sercem domu salonie. Jak zaprojektować kuchnię, by była ona funkcjonalna i estetyczna?

 

Brytyjski Daily Mail wyliczył kiedyś, że w kuchni spędzamy przeciętnie… ponad 18 lat naszego życia! Warto sprawić, by ten czas był jak najbardziej komfortowy i przygotować kuchnię, w której będzie się nam nie tylko wygodnie gotowało, ale też po prostu przyjemnie spędzało czas z najbliższymi.

 

KUCHNIA OTWARTA CZY ZAMKNIĘTA?

Na pytanie, która z tych opcji lepiej się sprawdza, nie ma prostej odpowiedzi. Jedni nie wyobrażają sobie, by odwiedzający ich goście zaglądali „za kulisy” i obserwowali krzątaninę podczas podawania posiłków. Wielu boi się też, że wyciąg niekoniecznie poradzi sobie z zapachami, które rozejdą się po całym salonie. Inni znowu kochają podczas gotowania rozmawiać z osobami siedzącymi
w salonie i tylko w otwartej kuchni czują się dobrze.

 

Nawet nie próbujemy przekonać miłośnika kuchni otwartej do wybrania osobnego pomieszczenia i na odwrót. W praktyce to niewykonalne – śmieje się Mirosław Wojtas wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. To właśnie dlatego na osiedlu zaproponowano projekty z dwoma rodzajami kuchni. – Skoro tyle czasu spędzamy w tym pomieszczeniu, warto wybierając kuchnię spełnić swoje marzenia – dodaje.

 

Nie bez znaczenia będzie tu oczywiście metraż budynku. Kuchnia otwarta pozwoli nam zaoszczędzić nieco przestrzeni projektowej. Praktyka pokazuje jednak, że wiele osób woli zmniejszyć nieco powierzchnię innych pomieszczeń, by kuchnia była przestronna i wygodna.

 

WYGODNA KUCHNIA, CZYLI?

Ergonomia – to słowo klucz w przypadku projektu kuchni. Na początek powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób użytkować będziemy to pomieszczenie. Jeśli lubimy wspólnie gotować, powinniśmy zapewnić sobie przestrzeń, w której będziemy mogli wygodnie współdziałać. Istotna będzie powierzchnia blatów, które zapewnią nam odpowiednią przestrzeń roboczą oraz przejście, byśmy mogli się swobodnie mijać, wyciągając naczynia czy składniki z szafek.

 

Odpowiednia przestrzeń do przechowywania ułatwi nam pracę w kuchni. Jeśli aby sięgnąć po jakieś naczynie będziemy musieli opróżnić pół szafki, prawdopodobnie w wielu przypadkach odpuścimy sobie jego użycie. Warto więc zadbać o to, by najważniejsze przedmioty znalazły się w takich miejscach, by łatwo je można było wyciągnąć.

 

Jeśli jesteśmy wyjątkowo wysokiego lub niskiego wzrostu, warto pomyśleć też o dostosowaniu położenia blatów. Przyjmuje się, że powinny się one znaleźć ok. 15 cm poniżej łokcia osoby gotującej. W przypadku, gdy gotują wszyscy domownicy, zazwyczaj rezygnuje się z takich dostosowań.

 

JAK WYPOSAŻYĆ KUCHNIĘ?

Każda kuchnia powinna być wyposażona w lodówkę, kuchenkę i zlewozmywak. Warto tak rozplanować układ pomieszczenia, by przemieszczanie się między tymi punktami było szybkie
i wygodne. W większości projektów tworzą one trójkąt, którego boki są jak najbardziej równe. Nie bójmy się jednak dostosowywać kuchni do swoich preferencji. Jeśli korzystasz często z piekarnika lub kuchenki mikrofalowej (w mniejszych kuchniach oba rozwiązania są obecnie często łączone), zadbaj o to, by mieć do nich jak najlepszy dostęp. Jeśli jecie najczęściej na mieście, centralnym urządzeniem Twojej kuchni może być nie kuchenka, a… ekspres do kawy.

 

Przemyśl zawczasu, gdzie stać będą dodatkowe urządzenia (czajnik elektryczny, toster, robot kuchenny czy wspomniany ekspres. Zadbaj o to, by zapewnić prąd do każdego z tych urządzeń
i pozostawić odpowiednią przestrzeń roboczą. Nawet jeśli masz najlepiej wyposażoną kuchnię, kawałek pustego blatu z pewnością zawsze Ci się przyda.

 

Chcesz zobaczyć, jaką przestrzeń przewidzieliśmy pod kuchnie w Pięknej Warce? Umów się na spotkanie w naszym biurze sprzedaży!