Mniejsze miasto - niższe koszty życia?

Warszawa - koszty życia

Nieruchomości w Warszawie są droższe od tych w Warce. Dla nikogo nie będzie to niespodzianka. Wiele osób zapomina jednak, że droższy zakup domu to nie koniec, ale dopiero początek różnicy cen.

 

W mniejszych miastach jest taniej. Taka przynajmniej jest obiegowa opinia, a czy znajduje ona potwierdzenie w danych statystycznych? Postanowiliśmy to sprawdzić. 

 

ILE KOSZTUJE ŻYCIE W STOLICY I WARCE?

Zajrzeliśmy na portal numbeo.com, by porównać koszty życia w stolicy z resztą kraju (dla Warki nie mamy tu niestety kompletnych danych). Okazuje się, że dla Warszawy są one o ponad 10% wyższe niż polska średnia, a portal nie wlicza w nie czynszów za wynajem mieszkania, które w stolicy są rekordowo wysokie. 

 

Zerknęliśmy też na… podatki. Z raportu Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów wynika, że małe miasta chętniej obniżają stawki podatku od nieruchomości, a miasta duże częściej uchwalają stawki podatkowe w wysokości ich górnej granicy. Tyle teoria – gdy zajrzymy na dane za 2022 rok, stawka za metr domu czy mieszkania w Warce wynosiła 75 groszy, podczas gdy w Warszawie – złotówkę. Podatek od nieruchomości był więc w Warce o 25% niższy od naliczanego w stolicy.

 

ILE KOSZTUJE… TWÓJ CZAS?

Z raportu Inrix za 2022 rok wynika, że przeciętny kierowca w Warszawie spędza w korkach w ciągu całego roku ok. 64 godziny. Zakładając, że w 2022 roku mieliśmy w Polsce ok. 167 godzin pracujących miesięcznie, można wyliczyć, że samo stanie w korkach kosztuje warszawskiego kierowcę ok. 38% jego jednej miesięcznej pensji! 

 

To oczywiście tylko ciekawostkowe wyliczenia, ale pokazują nam one wpływ życia w stolicy na to, co trudno jest zmierzyć – jakość naszego życia. Bo przecież poza czasem, tracimy w korkach jeszcze nerwy i generujemy zanieczyszczenia, które sprawiają, że oddycha się tam… tak, jak się oddycha.

 

WARSZAWSKA PENSJA TO ZREKOMEPENSUJE?

Wiemy już, że koszty mieszkania w Warszawie są większe niż w mniejszych miastach. A jak z zarobkami, na które możemy liczyć? Choć niektóre badania wskazują, że Kraków wyprzedził stolicę na polu najwyższej średniej miesięcznej pensji, to zarobki w Warszawie nadal prezentują się atrakcyjnie w porównaniu z resztą Polski. Tyle tylko, że statystyki lubią upraszczać i wprowadzać w błąd. Warto więc opierać się na bardziej dokładnych raportach dla poszczególnych branż i stanowisk, niż wrzucać wszystkich pracujących do jednego worka. 

 

Nawet jednak, jeśli rezygnacja z warszawskiego etatu oznacza obniżkę wynagrodzenia, warto zastanowić się, czy wyprowadzka ze stolicy musi się od razu wiązać ze zmianą pracy.

 

Znalazłem ostatnio pociąg dojeżdżający z Warki do warszawskiego zagłębia biurowcowego w… 28 minut – mówi Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka. Deweloper, który wcześniej budował w prestiżowym, stołecznym Wilanowie wierzy, że w najbliższym czasie na znaczeniu zyskiwać będą dobrze skomunikowane z Warszawą miejscowości, gdzie żyje się wolniej, taniej i bardziej komfortowo. 

 

Chcesz sprawdzić, czy Piękna Warką to Twoje miejsce na ziemi? Odwiedź nasze biuro sprzedaży i zobacz, jak będzie się tam żyło.