Czy kredyt na dom opłaca się przy wysokich stopach procentowych?

kredyt - złoty polski

W lutym Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe. – Raty kredytów będą wyższe – słychać w mediach. Czy to oznacza, że wzięcie kredytu na dom będzie teraz mniej opłacalne?

 

Stopa referencyjna wynosi obecnie 2,75% i jest najwyższa od czerwca 2013 roku. Dlaczego jest ona tak ważna? Bo wpływa na WIBOR, który wraz z prowizją banku określa koszt naszego kredytu, a co za tym idzie – wysokość spłacanej raty.

 

ILE KOSZTUJE KREDYTOBORCĘ WZROST STÓP PROCENTOWYCH?

Licząc w pewnym uproszczeniu, gdy stopa procentowa wzrasta o 0,5%, rata kredytu wzrasta o 31 zł od każdych pożyczonych 100 000 złotych. Wzrost stopy procentowej o 2,5%, jaki zaobserwowaliśmy w ostatnich miesiącach to więc 155 zł od 100 000 pożyczonych złotych. Wraz ze wzrostem kwoty kredytu, efekt wzrostu stóp procentowych staje się coraz bardziej odczuwalny.

 

Warto mieć jednak świadomość, że w przypadku kredytów mieszkaniowych zaciąganych na kilkanaście czy nawet 20 lat, wysokość raty na przestrzeni tego czasu będzie się zmieniać i jest to nieuniknione. Każdy kredytobiorca wolałby zerowe lub bliskie zeru stopy procentowe, ale ich utrzymanie na stałe jest niemożliwe.

 

Skoro kredyty są dziś droższe, może w takim razie lepiej wstrzymać się z zakupem domu czy mieszkania? – Podejście takie miałoby sens, gdybyśmy traktowali zakup domu jako szybką inwestycję – podpowiada Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. Kupujemy dom na kredyt, spłacamy go szybko, gdy stopy procentowe są niskie, a gdy idą w górę wstrzymujemy się z inwestycjami. – Kiedy jednak bierzemy kredyt, żeby zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe, takie kalkulacje schodzą na dalszy plan – tłumaczy.
W ciągu kilkunastu lat musimy bowiem trafić zarówno na okres niższych, jak i wyższych stóp. Liczy się przecież także to, że możemy wreszcie zamieszkać w swoim domu.

 

CO OZNACZAJĄ WYŻSZE STOPY PROCENTOWE DLA UBIEGAJĄCYCH SIĘ O KREDYT?

Wyższy koszt kredytu nie zniechęci więc raczej nikogo do wzięcia kredytu na dom. Będzie miał jednak wyraźny wpływ na to, jak wysoki kredyt możemy uzyskać. Bank bierze pod uwagę obecne koszty kredytu i na ich podstawie prowadzi symulację naszej zdolności kredytowej. Co oznacza to w praktyce?

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę rodzinę 2+1, w której małżonkowie zarabiają średnią krajową, to w ciągu ostatnich miesięcy ich zdolność kredytowa spadła o… prawie 150 tys. złotych! Będą oni mogli wziąć w banku dziś kredyt o tyle mniejszy niż jeszcze kilka miesięcy temu.

 

Obecne stopy procentowe wymuszają na bankach i kredytobiorcach nieco większą ostrożność – podsumowuje Mirosław Wojtas. Z jego perspektywy nie ma jednak ryzyka, że wielu ludzi zrezygnuje z kredytu na własny dom czy mieszkanie. – Zasadnicza różnica polegać będzie na tym, że osoby biorące kredyt przed kilku laty odczuwają teraz podwyżki wysokości płaconej raty. Osoby, które zdecydują się na niego teraz, powinny za jakiś czas odczuć ich obniżki. W skali kilkunastu czy nawet 20 lat całkowity koszt kredytu powinien być porównywalny – prognozuje.

 

Pora na własny dom czy mieszkanie? Odwiedź nasze biuro sprzedaży i przekonaj się, jak komfortowo będzie można wkrótce mieszkać w Warce.

Godziny pracy biura sprzedaży