Jak zaprojektować komfortową i funkcjonalną łazienkę?

łazienka

Niezależnie od tego, czy łazienka kojarzy Ci się z relaksem w wannie po ciężkim dniu czy szybkim prysznicem z rana, warto poświęcić projektowi tego pomieszczenia sporo uwagi. To jedno z tych miejsce domu, gdzie jeśli popełnimy błąd na etapie urządzania, będziemy musieli się z nim mierzyć kilka razy dziennie.

 

Choć trendy dotyczące łazienek regularnie się zmieniają (aby to sobie uświadomić, wystarczy spojrzeć na to, jakie łazienki projektowano 10 czy nawet 5 lat temu) kilka podstawowych zasad pozostaje niezmiennych. Poniżej podpowiemy, jak urządzić łazienkę, by była ona estetyczna, praktyczna i łatwa w utrzymaniu.

 

JAK BĘDZIEMY KORZYSTAĆ Z ŁAZIENKI?

Zanim przystąpisz do projektowania musisz zadać sobie kilka ważnych pytań. Preferujesz wannę czy prysznic? Będziesz w łazience nakładać makijaż? Czy z łazienki będą korzystać dzieci lub osoby starsze? Odpowiedź na każde z tych pytań ma swoje konsekwencje w projekcie. – Co ważne, warto brać tu pod uwagę nie tylko obecny stan rzeczy, ale też to, jak sytuacja może wyglądać za kilka lat – podpowiada Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. – Jeśli więc kawalerskie mieszkanie, może się niebawem zamienić w małżeńskie, a potem pojawią się w nim prawdopodobnie dzieci – pomyśl o tym. Unikniesz męczących przeróbek co kilka lat – dodaje.

 

Gdy już ustalisz, jakie są Twoje łazienkowe priorytety, skonfrontuj je z powierzchnią, którą dysponujesz. Tu w wielu przypadkach czekają Cię niestety kompromisy. Wiadomo, że w niewielkiej, blokowej łazience pewnie nie starczy miejsca na dużą narożną wannę… ale z drugiej strony, jeśli jest ona dla nas ważna, może uda się znaleźć coś bardziej kompaktowego, co też spełni swoją rolę? To etap, na którym niezwykle ważne są kreatywność i pomysłowość.

 

Nie daj się jednak zbytnio ponieść fantazji i nie realizuj swoich marzeń kosztem ergonomii wnętrza. Zadbaj o to, by z łazienki można było wygodnie korzystać. Warto zostawić przed umywalką oraz WC minimum 70 cm przestrzeni z przodu oraz 20-30 po bokach. Nie zapomnij też o swobodnym dostępie do wanny czy kabiny prysznicowej. Aby było komfortowo potrzebujesz przed nią przestrzeni minimum 70×100 cm. Ważny jest też odpowiedni dostęp do szafek – bez niego nie do końca będą one mogły pełnić swojej funkcji.

 

ŁAZIENKA PRZYJEMNA DLA OKA

Po zadbaniu o funkcjonalność, możesz skupić się na tym, by łazienka była po prostu ładna. Śmiało popatrz na projekty dostępne w internecie. Wspaniałym źródłem inspiracji będą też Pinterest lub facebookowe grupy wnętrzarskie. Choć możesz spędzić na nich dziesiątki (jeśli nie setki) godzin, bardzo szybko przekonasz się, jaki styl Ci odpowiada. Pamiętaj tylko o tym, że trendy we wnętrzach zmieniają się dynamicznie, a wybrane rozwiązania zostaną z Tobą przez lata, więc… ponadczasowa klasyka wcale nie jest złym pomysłem.

 

W przypadku mniejszych wnętrz warto postawić na jasne kolory. Biel sprawdzi się zawsze – zarówno jako kolor dominujący, jak i uzupełniający. Także lustra i rozwiązania z połyskiem sprawią, że Twoja łazienka wydawać się będzie bardziej przestronna. Decydując się na lakierowane fronty meblowe czy błyszczące płytki pamiętaj jednak o tym, że ich pielęgnacja może okazać sporym wyzwaniem. Ślady palców czy kropelek wody mogą błyskawicznie przemienić projekt naszych marzeń w koszmar.

 

Urządzając łazienkę warto skorzystać z pomocy specjalisty. Zwłaszcza, że jej koszt wcale nie jest duży. – Coraz więcej punktów sprzedających płytki czy armaturę łazienkową oferuje swoim klientom bezpłatny projekt łazienki, jeśli tylko zamówią potem wyposażenie u nich – podpowiada Mirosław Wojtas. Już krótka rozmowa z kimś, kto ma doświadczenie w projektowaniu, pozwoli Ci uniknąć wielu błędów.

 

Zobacz projekty domów z wygodnymi łazienkami, które zaproponowaliśmy w Pięknej Warce!