Poszukiwanie mieszkania dla dziecka - na co zwrócić uwagę?

Mieszkanie dla dziecka

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, gdy jego dziecko wyfruwa z rodzinnego gniazda. Część z nas jest w stanie pomóc swoim pociechom w tym procesie także finansowo. O czym pamiętać, gdy szukamy mieszkania dla dziecka?

 

Nie wszystkie dorosłe dzieci wyprowadzają się z domu rodzinnego, czasem owo wyfrunięcie ma charakter metaforyczny – może objawiać się wprowadzeniem pewnych zmian czy modyfikacją panujących w domu zwyczajów. Z punktu widzenia psychologii, jest to jednak istotny etap procesu osiągania dojrzałości. 

 

POSZUKIWANIE MIESZKANIA Z RODZICAMI

Co jednak w sytuacji, gdy wyjście z domu na charakter dosłowny, a rodzice chcą wspomóc w tym dziecko także finansowo? W naszym kraju popularny jest ostatnio amerykański motyw self-made mana. Młodzi ludzie chcą pokazać, że to, co mają, osiągają wyłącznie swojej ciężkiej pracy i ambicji. 

 

W tym samym czasie rodzice robią wszystko, by zapewnić im jak najlepszy start w dorosłość. – Nie ma nic dziwnego w tym, że rodzice pomagają swoim dzieciom – dbają o ich edukację, pomagają kupić pierwsze mieszkanie czy po prostu doradzają przy jego wyborze – tłumaczy Mirosław Wojtas, wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę, a jednocześnie także ojciec dorosłych już dzieci.  Odwiedzanie inwestycji w towarzystwie rodziców, gdy ma się dwadzieścia kilka lat to nie powód do wstydu. – Widywałem osiągających sukcesy managerów, którzy szukając domu posiłkowali się doświadczeniem swoich rodziców i na pewno na tym nie tracili – podkreśla. Jednocześnie zaznacza jednak, że dla rodziców taka sytuacja także bywa wyzwaniem.

 

POSZUKIWANIE MIESZKANIA Z DOROSŁYMI DZIEĆMI

W przypadku pomocy rodziców przy zakupie domu czy mieszkania przez dziecko, muszą oni odpowiedzieć sobie na pytanie, jak duże powinno być ich zaangażowanie – nie tylko finansowe, ale także decyzyjne. – Z doświadczenia wiem, że zależy to przede wszystkim od relacji panujących w rodzinie, a w dalszej mierze dopiero od stopnia finansowania nieruchomości przez rodziców – zaznacza Mirosław Wojtas. 

 

Dla niektórych rodziców wyzwaniem może być powstrzymanie się przed przejęciem inicjatywy i dopuszczeniem dziecka do głosu. Gdy mamy takie tendencje warto zastanowić się, jakie cechy powinno mieć idealne naszym zdaniem mieszkanie, a jakie dyskwalifikują je na wstępie. Gdy to samo zrobi nasze dziecko, obie strony będą wiedziały, czego tak naprawdę szukają… albo gdzie są niezgodności, które mogą potencjalnie powodować tarcia.

 

ŁĄCZENIE OGNIA Z WODĄ?

Czasem wydawać się może, że połączenie wizji rodziców i dzieci jest niemożliwe. Bo gdy jedni chcą mieć swoją dorosłą już pociechę jak najbliżej, ta może planować karierę w stolicy. W takiej sytuacji zamiast nawzajem się przekonywać, warto szukać rozwiązań, bo potencjalnie sprzeczne interesy mogą okazać się łatwe do połączenia, jeśli tylko znajdziemy odpowiednie miejsce.

 

Z Warki do Warszawy Służewca (czyli dzielnicy biurowej) jedzie się obecnie wybranymi pociągami 28 minut (!). Z dostępem do gniazdka, internetu i klimatyzacją. Postanowiliśmy wykorzystać ten fakt, tworząc osiedle, z którego będzie można bez problemu w 40 minut dotrzeć do pracy w stolicy (w godzinach szczytu!), a jednocześnie korzystać z uroków wolniejszego tempa życia i bliskości rodziny w okolicach Warki. 

 

Myślisz, że to rozwiązanie dla Ciebie lub Twoich najbliższych? Odwiedź nasze biuro sprzedaży i zobacz istniejące już budynki.