Jak zaaranżować niewielki ogród?

Ogród

Projektanci mówią zwykle, że aranżacja małych wnętrz jest trudna, bo każdy błąd, będzie tu błyskawicznie zauważony. Podobnie jest z ogrodami. Jak zaprojektować niewielkich rozmiarów przydomowy ogród, by w pełni wykorzystać jego potencjał?

 

Zieleń uspokaja. Ogród powinien być więc miejscem, gdzie wyciszymy się i złapiemy dystans do codziennych spraw. Przyjemnie jest wyjść tu z kubkiem kawy i książką czy zorganizować grilla ze znajomymi. Jeśli mamy dzieci, chcielibyśmy pewnie zapewnić im w ogrodzie bezpieczną przestrzeń do zabawy i spędzania tam wolnego czasu. Przed naszym ogrodem staje zazwyczaj sporo zadań. Pół biedy, gdy mamy na ich realizację 1000 metrów kwadratowych. Znacznie trudniej, gdy do dyspozycji pozostaje nam kilkadziesiąt czy sto kilkadziesiąt metrów. Co robić w takiej sytuacji?

 

WYKORZYSTAJ WSZYSTKIE TRZY WYMIARY

Jeśli chcemy optymalnie wykorzystać przestrzeń, pamiętajmy o tym, że rośliny nie muszą rosnąć na jednej wysokości. Aby odpowiednio je wyeksponować wykorzystajmy naturalne różnice w ich wysokości. Odpowiednie ułożenie kolejnych warstw roślinności (najpierw rośliny niższe, a potem coraz wyższe) sprawi, że każdy z naszych okazów będzie dobrze widoczny.

 

A co, gdy chcemy postawić na kilka roślin tej samej wysokości? Wtedy warto pomyśleć o wgłębniku, czyli obniżeniu terenu o ok. 60 cm. Pozwoli nam to umieścić część wypoczynkową niżej, a rośliny nasadzać stopniowo coraz wyżej na kolejnych „schodkach” lub utworzonej z wybranej ziemi skarpie. Warto wykorzystać też donice i skrzynki – mogą one urozmaicić ogród dzięki umieszczeniu w nich roślin na różnych wysokościach. Będą one też znakomitym miejscem do utrzymania wykorzystywanych w kuchni ziół.

 

UNIKAJ MONOTONII

Choć jak wiadomo w projektowaniu często mniej znaczy więcej, to w przypadku niewielkiego ogrodu najgorsze, co możemy zrobić to po prostu zapełnić go prostym trawnikiem. Zdecydowanie lepsze rezultaty uzyskamy, gdy pozwolimy sobie na odrobinę szaleństwa. Nie uciekajmy więc od odważnego dodawania elementów – mini oczko wodne, złamanie linii czy powieszone w ogrodzie lustro zwiększą wizualnie naszą przestrzeń.

 

Wspominaliśmy o tym, że płaski trawnik wcale nie będzie powiększał naszego ogrodu. Wielu architektów krajobrazu proponuje więc w niewielkich ogrodach ograniczenie jego powierzchni. Żwirek czy kolorowe płyty sprawią, że powierzchnia wyda się nieco większa i nie są tak wymagające w pielęgnacji – zwłaszcza w miejscach, gdzie będziemy dużo chodzili czy gdzie dotrze mniej światła.

 

Z drugiej strony, warto pamiętać też o tym, że zieleń uspokaja i jeśli nie znajdziemy dla niej wystarczającego miejsca w ogrodzie, to przestrzeń ta może nie do końca spełniać swoją rolę.

 

POSTAW NA FUNKCJONALNOŚĆ

Pamiętaj, że ogród ma być nie tylko piękny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Jeśli chcesz urządzać tam przyjęcia ze znajomymi, zadbaj o meble i dobrej jakości grill. Jeśli to przede wszystkim przestrzeń dla dzieci – pomyśl o huśtawce, zjeżdżalni czy trampolinie. Kochasz grać w badmintona – zostaw sobie odpowiednio duży trawnik.

 

Zbyt często jesteśmy niewolnikami swoich ogrodów – zwraca uwagę Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. – Tak mocno skupiamy się na tym, by ogród był efektowny, że nie znajdujemy w nim miejsca na to, co naprawdę nas cieszy – dodaje.

 

Projektując ogród warto także wziąć pod uwagę to, ile czasu zajmie nam potem jego pielęgnacja. Jeśli dużo pracujemy albo nie przepadamy za ogrodowymi zajęciami powinniśmy postawić na te rozwiązania, które nie będą wymagały od nas spędzania tam każdej wolnej chwili.

 

W pierwszym etapie Pięknej Warki możesz kupić domy na działkach o powierzchni od 192 do 319 metrów kwadratowych (w kolejnych etapach ich wielkości mogą iść nieco w górę). Wybierz optymalne rozwiązanie dla siebie.