Czym warto ogrzewać dom?

czym ogrzewać dom?

O tym, że ogrzewanie będzie w najbliższą zimę kosztowne słyszał już chyba każdy. Ceny węgla biją rekordy, gaz ma być droższy, a i koszt energii elektrycznej od jakiegoś czasu regularnie idzie w górę. Czym więc najlepiej ogrzewać dom?

 

Od kilku lat zachęcani jesteśmy do wymieniania starych pieców na paliwo stałe (tzw. kopciuchów) na nowsze rozwiązania. W ramach programu Czyste Powietrze podpisano już ponad 400 000 umów na dopłaty do takiej modernizacji, a wypłacone dofinansowanie opiewa na kwotę grubo przekraczającą 3 mld złotych. Wydaje się jednak, że obecne ceny węgla i problemy z jego zakupem mogą okazać się ostatecznym gwoździem do trumny pieców węglowych, które mimo wszystkich wad, traktowane były do tej pory przez Polaków jako tanie i niezawodne.

 

CZY GAZU NIE ZABRAKNIE?

Węgiel, który z jednego z tańszych rozwiązań stał się nagle najdroższym sposobem ogrzewania domu, zastępowany jest w naszym kraju głównie przez dwie technologie – kondensacyjne kotły gazowe oraz pompy ciepła. Do tej pory Polacy, gdy tylko mieli taką możliwość, wybierali gaz – bo najtańszy, najwygodniejszy i sprawdzony. Jego zasadniczą wadą jest jednak to, że jego doprowadzenie nie wszędzie jest możliwe.

 

Obecna sytuacja sprawiła, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie o to, czy zimą gazu w naszym kraju nie zabraknie. – Odbiorcy indywidualni mogą być spokojni. Gdyby nawet gazu zaczęło brakować, to ograniczenia w jego dostarczaniu dotknęłyby przemysłu, a nie domów i mieszkań – uspokaja Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. Na kupujących mieszkania czeka tam ogrzewanie gazowe z osobnym kotłem dla każdego mieszkania, natomiast w przypadku domów można je zamienić na pompę ciepła. Decyzja należy od kupującego.

 

POMPA CIEPŁA – WYGODNA ALE TEŻ NIEIDEALNA

Pompy ciepła, których popularność rośnie w naszym kraju skokowo (tylko w ostatnim roku liczba zamontowanych urządzeń zwiększyła się o 84% w stosunku do 2020 roku). Firmy oferujące do tej pory fotowoltaikę poszerzają swoją ofertę o to rozwiązanie, a najwięksi światowi producenci (Daikin, Viessmann) zapowiadają otwarcie w naszym kraju swoich fabryk.

 

Czy to jednak technologia mogąca konkurować z gazem? Wszystko zależy od tego, jak będą kształtować się stawki za oba surowce. Do tej pory eksploatacja kotła gazowego była tańsza. Obecnie sytuacja nieco się odwróciła i teraz to pompa ciepła pozwoli nam zaoszczędzić więcej.

 

Warto jedynie pamiętać, że jak każde urządzenie, także ona ma swoje minusy – jest wyraźnie droższa w zakupie, jednostka zewnętrza generuje hałas, a w przypadku skrajnie niskich temperatur urządzenie musi wspomagać się grzałką elektryczną, by zapewnić optymalną temperaturę w budynku.

 

NIECH PRZEMÓWIĄ LICZBY

Oceniając, które źródło ciepła, będzie dla nas najbardziej ekonomiczne, warto więc wziąć pod uwagę dwie kwestie: koszt zakupu i montażu samego urządzania oraz jego późniejszą eksploatację. W przypadku domu o powierzchni 150 m2, docieplonego styropianem o grubości 10 cm oraz ze średnim dociepleniem poddasza i stropu (średnim, czyli najbardziej popularnym, ale słabszym od tego, co zastosowaliśmy w Pięknej Warce), można przyjąć, że w zależności od zastosowanego rozwiązania będziemy potrzebowali:

  • 5,69 tony węgla w przypadku kotła zasypowego o sprawności 65%,
  • 4,35 tony ekogroszku w przypadku kotła na ekogroszek o sprawności 75%,
  • 4,85 tony ekogroszku w przypadku kotła na pellet o sprawności 92%,
  • 3679 metrów sześciennych gazu w przypadku kotła kondensacyjnego o sprawności 104%,
  • 3404 litrów LPG w przypadku kotła kondensacyjnego na to paliwo o sprawności 104%,
  • 8131 kilowatów energii elektrycznej w przypadku pompy ciepła powietrze-woda.

 

Przyjmując, że za energię elektryczną płacimy 0,94 zł/kWh, a za gaz 2,95 zł/m3 (z uwzględnieniem opłat stałych i dystrybucyjnych), roczne ogrzewanie kosztować nas będzie ok. 7492 zł w przypadku kotła gazowego i 6776 zł, gdy zdecydujemy się na pompę ciepła. Kosztujący 3000 zł/t ekogroszek to obecnie roczny wydatek na poziomie 13 050 zł. Różnica jest więc potężna.

 

Chcesz dowiedzieć się, jakie rozwiązania zastosowaliśmy, by nasze domy były ekonomiczne w utrzymaniu? Odwiedź nasze biuro sprzedaży i zobacz, jak komfortowo będzie się żyć w Pięknej Warce!