Jak zbudować osiedle, w którym będzie się dobrze mieszkać?

Osiedle Piękna Warka

Czy, aby wybudować dobre osiedle, wystarczy postawić obok siebie zespół ładnych domów? A może osiedle, to coś więcej niż tylko zgrupowanie budynków?

 

Osiedla wyglądają bardzo różnie, bo też różnie jest to pojęcie definiowane. Słownik języka polskiego PWN wyjaśnia ten termin jako nieduże skupienie budynków w mieście lub na wsi; też: zespół bloków mieszkalnych lub potocznie ludzie mieszkający w takim zespole budynków. 

 

J. M. Chmielewski definiuje osiedle bardziej naukowo jako strukturalną jednostkę mieszkaniową obejmującą zgrupowanie budynków mieszkalnych oraz związanych z nią funkcji obiektów usługowych i terenów zieleni, tworzących całość pod względem terytorialnym i kompozycji przestrzennej.

 

Mówiąc inaczej – dla jednych osiedle to po prostu skupisko budynków. Inni wymagają od osiedla pewnej spójności i dodatkowej infrastruktury. – To, jaką definicję przyjmiemy za słuszną jest kwestią wtórną. Kluczowe będzie tu raczej pytanie o to, jak sprawić, by w danym miejscu się po prostu dobrze żyło – tłumaczy Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka. 

 

DOBRZE ZAPROJEKTOWANE OSIEDLE

Co decyduje o jakości życia w danym miejscu? Czynników jest oczywiście wiele – większość związana będzie z otoczeniem – funkcjonalnym, przyrodniczym i ludzkim. Upraszczając, będzie się nam tym lepiej żyło, im więcej istotnych z perspektywy naszego codziennego życia spraw będziemy mogli załatwić wygodnie w najbliższej okolicy. Znaczenie będzie miało też to, czy otacza nas zieleń, czy musimy borykać się z uciążliwym smogiem i hałasem. Na koniec wymieniamy czynnik ludzki, choć musimy podkreślić, że nie uważamy go wcale za mniej ważny od pozostałych. W końcu nikt nie chciałby żyć w niebezpiecznej okolicy… czy po prostu wśród gburowatych sąsiadów.

 

Wydawać by się mogło, że na to ostatnie nie będziemy mieć wpływu, ale życie pokazuje, że nie do końca tak jest. – Typ zabudowy osiedla wyraźnie warunkuje to, kto będzie w nim mieszkał. Domy szeregowe zazwyczaj wybierają osoby, które nie uciekają od interakcji z innymi  – podkreśla Mirosław Wojtas. – Nie oznacza to, że wszyscy muszą być ekstrawertyczni, ale możemy spodziewać się po nich po prostu uprzejmości – dodaje. 

 

INFRASTRUKTURA MA ZNACZENIE

Osiedle nie musi zapewniać mieszkańcom wszystkiego, co potrzebne do życia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przychodnia czy szkoła znajdowały się nieco dalej (chociaż konkretna wartość tego „nieco” może mieć istotne znaczenie dla komfortu naszego życia). Powinniśmy jednak uciekać od patrzenia na osiedle jako tylko miejsce do spania. Punkty handlowe i usługowe umożliwiające zaspokojenie codziennych potrzeb mieszkańców są istotne. 

 

Wielkość osiedla również ma znaczenie. Osiedlowa infrastruktura musi być dopasowana do liczby mieszkańców. W przeciwnym razie tłok czy nawet korki mogą skutecznie obrzydzać nam mieszkanie nawet w najpiękniejszym miejscu. 

 

Szukając domu czy mieszkania, warto patrzeć na osiedle, jako na całość – radzi Mirosław Wojtas. – Gdy zastanowimy się nad przyczynami przeprowadzek, okazuje się, że bardzo często ludzie dochodzą do wniosku, że osiedle na którym żyją nie spełnia ich oczekiwań – podkreśla. 

 

Szukasz domu lub mieszkania na osiedlu, które zostało zaprojektowane, by dobrze się w nim żyło? Odwiedź nasze biuro sprzedaży i przekonaj się, jak będzie wyglądać Piękna Warka!