Pilica - skarb, którego czasem nie doceniamy

Pilica

Mieszkając w Warce można zapomnieć, jak wielkie szczęście mamy, że nasze miasto położone jest nad Pilicą. Najdłuższy lewy dopływ Wisły jest pod wieloma względami niezwykły… i wprost stworzony do wypoczynku nad wodą.

 

Na początek odrobina wiedzy z podręczników geografii. Pilica mierzy 319 km, a powierzchnia jej dorzecza wynosi ponad 8300 km kwadratowych. Rzeka zaczyna swój bieg w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w pobliżu miejscowości o oryginalnej nazwie… Pilica. Później przepływa przez Województwo Łódzkie, by połączyć się z Wisłą w okolicach Mniszewa (nie musimy chyba dodawać, że to już zdecydowanie Mazowsze).

 

Pilica przez wieki stanowiła naturalną granicę dla historycznych polskich ziem: Małopolski, Wielkopolski i Mazowsza. – Choć po odzyskaniu przez Polskę niepodległości podział ten zaczął się zacierać, jeszcze kilkadziesiąt lat temu w wielu mazowieckich wioskach do osób „zza Pilicy” podchodziło się z większą nieufnością – śmieje się Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę.

 

NIEZWYKŁE ATUTY PRZYRODNICZE…

Pilica jest niewątpliwie jedną z najczystszych rzek na Mazowszu. Jej wody zaliczane są do III, a nawet II klasy czystości. Można więc wykorzystywać ją do hodowli ryb, jako źródło wody dla zwierząt czy do celów rekreacyjnych. Nie ma jednak mowy o piciu jej bez oczyszczenia – nawet po przegotowaniu.

 

Bezpośrednie sąsiedztwo rzeki od Inowłodza, aż do ujścia w Mniszewie objęte jest ochroną w ramach Obszaru Chronionego Krajobrazu „Dolina Pilicy i Drzewiczki”. Okolica ta zaliczona została także do systemu ostoi ptaków o randze europejskiej. Występuje tu ponad 150 gatunków, w tym wiele rzadkich czy zagrożonych wyginięciem. W Pilicy natknąć się można także na 32 gatunki ryb, a wśród nich nawet zagrożone wymarciem: piekielnicę, różankę, kozę złotawą, piskorza czy minogi.

 

…ORAZ REKREACYJNE

Pilica to wymarzona przestrzeń na rozpoczęcie swojej przygody z kajakami. Ze względu na trudność zaliczana jest do kategorii ZWA 1, czyli rzek bardzo łatwych, idealnych dla początkujących. Co ważne, pod względem uciążliwości również otrzymała bardzo przyjazną kategorię U1. Nie ma tu więc mowy o konieczności pokonywania nieprzyjemnych przeszkód czy przenoszenia kajaków obok zwalonych drzew.

 

Rzeka jest więc szeroka i przyjemna nawet dla początkujących kajakarzy. Jedynym problemem mogą się tu okazać tylko mielizny, które przy niskim stanie wód mogą w wielu miejscach wymagać wysiadania z łódki i spychania jej na nieco głębszą wodę.

 

Wszystko wynagrodzą nam jednak widoki. Spokojnie meandrująca wśród łąk, pól i lasów rzeka daje okazję do kontaktu z naturą i prawdziwego odpoczynku. Z jednej strony czekają nas urwiste zalesione brzegi, z drugiej łagodne, piaszczyste plaże z rozległymi płyciznami. Bez problemu znajdziemy tu miejsce, by zatrzymać się w drodze i ochłodzić się w orzeźwiającej wodzie.

 

Pamiętajmy tylko, że Pilica mimo swojego spokojnego charakteru, pozostaje nadal potężną rzeką. Płycizny nie mogą uśpić naszej czujności – wciąż wiele jest tu miejsc głębokich, nieraz znajdujących się stosunkowo blisko piaszczystych łach. Warto obserwować rzekę, zachowywać czujność oraz nie wsiadać do kajaka bez kapoku.

 

Jeśli jeszcze nie próbowaliście zwiedzania Pilicy z pokładu łódki, warto zdecydować się na spływ. Początkujący najczęściej decydują się na kilkugodzinną trasę z Warki do Mniszewa lub z Bud Michałowskich do Warki. Wypożyczenie wygodnego kajaka w okolicy z pewnością nie będzie problemem, a taki wypad pozostawi po sobie niezatarte wrażenia.

 

A może by tak zamieszkać w Warce i móc cieszyć się bliskością Pilicy cały czas? Odwiedź nasze biuro sprzedaży i sprawdź, jak komfortowo można mieszkać w Pięknej Warce!