Jak skutecznie podlewać rośliny w ogrodzie?

Podlewanie ogrodu

Jeśli chcemy mieć soczyście zielony ogród przy domu, niezbędne może okazać się podlewanie roślin. W jaki sposób robić to skutecznie?

 

Marzy Ci się intensywnie zielony, równy jak dywan trawnik czy może przydomowe rabatki z ziołami, które można wykorzystać w kuchni? Niezależnie od preferencji, współczesna pielęgnacji zieleni raczej nie obędzie się bez podlewania roślin. Ale w jaki sposób robić to skutecznie?

 

W JAK SPOSÓB PODLEWAĆ TRAWNIK?

Trawniki obejmują zazwyczaj zwartą, połączoną ze sobą przestrzeń, dlatego często do ich podlewania wybierane są zraszacze. Woda rozchodzi się dzięki nim równomiernie na szerokiej powierzchni i zapewnia trawie odpowiednie warunki do wzrostu. Czy podlewanie trawnika zawsze jest więc korzystne?

 

Okazuje się, że niekoniecznie. Trawa, której zapewniamy regularne i obfite nawodnienie nie ma bodźca do poszukiwania wody. Zazwyczaj jest więc słabiej ukorzeniona i mniej odporna niż trawa, która musi też sama poszukać wody.

 

Nie oznacza to, że trawnika nie wolno podlewać – podkreśla Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka, a prywatnie także zapalony miłośnik przydomowej zieleni. Podkreśla jednak, że w wielu sytuacjach warto ograniczyć podlewanie, rozsądnie zarządzając długością trawy podczas upałów czy odpowiednio wybierając porę dnia na podlewanie (robiąc to wcześnie rano lub późnym wieczorem).

 

JAK PODLEWAĆ ROŚLINY DONICZKOWE, A JAK TE WSADZONE DO GRUNTU?

Choć podlewanie poszczególnych roślin powinniśmy dopasować do ich potrzeb, co do zasady przyjmuje się, że rośliny wsadzane do gruntu podlewamy rzadziej, ale za to nieco bardziej obficie niż doniczkowe. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w ogrodach jest linia kroplująca, która dostarcza wodę w bezpośrednie sąsiedztwo korzeni roślin, a co za tym idzie efektywniej je nawadnia.

 

Warto pamiętać, że nawet w takim przypadku nie powinniśmy „przelewać” roślin. Dla roślin w doniczkach, pozbawionych odpowiedniego drenażu, nadmiar wody może okazać się śmiertelny. W przypadku linii kropkującej, woda dostarczana w nadmiarze wyżłobi sobie mikrokorytarze, którymi uciekać będzie od roślin, obniżając późniejszą efektywność nawadniania.

 

Nie bez znaczenia jest też rodzaj gleby, jakim dysponujemy. Im bardziej piaszczysta ona będzie, tym łatwiej przepuszczać będzie wodę i tym częściej nawadniać trzeba będzie rośliny.

 

SKĄD BRAĆ WODĘ DO PODLEWANIA ROŚLIN?

– Zdecydowanie najbardziej ekologicznym i najlepszym źródłem wody dla roślin jest deszcz – podkreśla Mirosław Wojtas. Taka woda jest w optymalnej temperaturze i z pewnością nie zaszkodzi naszym roślinom. Warto więc w miarę możliwości zbierać deszczówkę.

 

Dobrze sprawdza się też woda z własnej studni, ze względu na brak w niej chloru. Dopiero na trzecim miejscu znajdzie się kranówka – także dlatego, że w wielu polskich gminach jej ceny są naprawdę wysokie. Gdy mamy niewielki ogródek, warto mieć zawczasu przygotowaną konewkę wypełnioną wodą. Jej temperatura będzie wtedy lepiej dopasowana do tej, jaka panuje wokół i na pewno nie zaszkodzi roślinom.

 

Przemyślmy także ściółkowanie roślin, czyli zabezpieczanie gleby warstwą ochronną, która ograniczy uciekanie z niej wody. W celu tym stosuje się zazwyczaj korę, zrębki czy nawet słomę. To popularne, ale nie przez wszystkich lubiane rozwiązania.

 

Szukasz domu dla swojej rodziny, by mieć, gdzie wyjść i móc cieszyć oko własnoręcznie przypilnowanym ogrodem? Odwiedź nasze biuro sprzedaży i sprawdź, jak zaplanowaliśmy to w Pięknej Warce!