Jak urządzić wygodny pokój dla dziecka?

pokój dziecięcy

Zamiana mieszkania na dom często podyktowana jest potrzebą urządzenia samodzielnego pokoju rosnącemu dziecku. W jaki sposób zaaranżować takie pomieszczenie, by było ono wygodne i funkcjonalne?

 

Urządzając pokój dla dziecka warto wsłuchać się w jego głos – podpowiada Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka. Jednocześnie przestrzega jednak przed oddaniem całej decyzyjności maluchowi. – Rodzic powinien zadbać o to, by pomieszczenie było wygodne, funkcjonalne i bezpieczne. Spełnienie tych warunków jest niezbędne i dopiero do nich powinniśmy dodawać realizację pomysłów dziecka – dodaje.

 

W POKOJU DZIECKA POWINNA PANOWAĆ HARMONIA

Aby zapewnić najmłodszym optymalne warunki do rozwoju, powinniśmy zaaranżować im przestrzeń tak, by mogli czuć się w niej komfortowo. Należy więc wydzielić strefy snu, zabawy i nauki (w przypadku dzieci w wieku szkolnym). Bardziej harmonijna przestrzeń nie jest rzecz jasna gwarancją bardziej harmonijnego rozwoju dziecka, ale z pewnością w nim pomoże.

 

Warto z rozsądkiem podejść też do kwestii kolorystyki pomieszczenia. Wprawdzie w chwili obecnej dominują barwy pastelowe, ale jeszcze kilka lat temu w modzie były bardziej pstre kolory. Zbyt intensywne kolory w pokoju dziecka mogą sprawić, że trudniej mu będzie się wyciszyć i skupić na nauce czy po prostu zasnąć wieczorem.

 

Powinniśmy też pamiętać o tym, że w młodym wieku nasze gusta i zainteresowania zmieniają się bardzo dynamicznie. Może się zdarzyć, że miłośniczka księżniczek Disneya w ciągu kilku lat przejdzie transformację do fanki mocnych rockowych brzmień. Dodawanie akcentów celebrujących obecną fascynację dziecka jest oczywiście wskazane, ale zachowanie bardziej neutralnego charakteru stałych elementów pokoju (np. mebli) sprawi, że nie będziemy musieli gruntownie przerabiać go co roku.

 

JAKIE MEBLE DO DZIECIĘCEGO POKOJU?

Zakup mebli dla dzieci bywa dla rodziców poważnym wyzwaniem. Tu niestety nie możemy sobie pozwolić na wybór rozwiązania na zapas – powinny być one dostosowane do danego etapu rozwoju dziecka. Biurko maluszka zaczynającego naukę nie może być więc zbyt wysokie, a nastolatka – zbyt niskie. Błędny dobór może tu niestety skutkować zwiększoną skłonnością dziecka do wad postawy.

 

Sposobem na uniknięcie tego są oczywiście coraz bardziej popularne w ostatnich latach meble „rosnące” razem z dzieckiem. W zależności od etapu rozwojowego dziecka, możemy dokonywać w nich drobnych zmian i modyfikacji, tak by w każdym momencie odpowiadały one obecnym potrzebom swoich użytkowników. Rozwiązanie to charakteryzuje się jednak zazwyczaj wyższą ceną od tradycyjnych mebli, dlatego wielu rodziców decyduje się na tańsze zestawy i częstszą ich wymianę.

 

Jest to rozwiązanie o tyle rozsądne, że maluchy mają często tendencję do szybszego zużywania mebli niż dorośli (każdy rodzic przyzna tu, że jeśli chodzi o sprawdzanie granic trwałości mebli, to dziecięca wyobraźnia nie zna tu granic…).

 

POKÓJ DLA RODZEŃSTWA

Warto mieć też na uwadze, że w przypadku, gdy pokój dziecięcy przyjdzie dzielić rodzeństwu, powinniśmy dopasować go do potrzeb wszystkich użytkowników. Wydzielenie przestrzeni dla każdego z użytkowników może być trudne w przypadku niewielkich metraży, na pewno jednak warto podjąć ten wysiłek – wzmocni w dziecku poczucie sprawczości i niezależności.

 

Oczywiście takie połączenie wymagać będzie z pewnością kompromisów – może się bowiem okazać, że część pomieszczenia opanują wspomniane już księżniczki, a drugą – gwiazdy światowego futbolu.

 

Szukasz domu, w którym znajdziesz w dobrej cenie osobne pomieszczenie dla każdego domownika? Odwiedź Piękną Warkę i przekonaj się, że Twoja rodzina może mieszkać lepiej!