Co zużywa najwięcej prądu w domu?

ceny prądu

W drugiej połowie roku w górę pójść mają ceny energii elektrycznej dla konsumentów. Jakie urządzenia w domu zużywają najwięcej prądu i czy są domowe sposoby na obniżenie rachunków?

 

Osoby przeprowadzające się z mieszkania do własnego domu boją się czasem wzrostu rachunków. Jeśli nie zmienia się jednak liczba domowników, ani nasze przyzwyczajenia, zużycie prądu nie powinno się jednak zmienić w sposób skokowy.

 

Największe wzrosty rachunków za prąd związane są zazwyczaj z remontami, pojawieniem się w rodzinie dziecka czy zakupem nowego sprzętu (np. wymianą kuchenki na płytę indukcyjną) – tłumaczy Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka. Przeprowadzka do nowego domu, wcale nie musi więc oznaczać znacząco wyższych rachunków. Niezależnie od wszystkiego, warto jednak wiedzieć, jakie sprzęty w naszym domu zużywają najwięcej prądu.

 

URZĄDZENIA KTÓRA MOCNO WPŁYWAJĄ NA WYSOKOŚĆ RACHUNKU

Absolutnym liderem na tym polu jest z pewnością płyta indukcyjna. Gotowanie na takiej kuchence jest szybkie, wygodne i bezpieczne. Niestety wiąże się z wyższymi kosztami. Jeśli założymy, że codziennie przez 30 minut używamy dwóch pól grzejnych o mocy 2300 W i 1800 W, to w skali roku zapłacimy za to nieco ponad 500 zł.

 

Mocno energochłonnym urządzeniem jest również piekarnik. W jego przypadku nie ma jednak sensu podawać konkretnych kwot, ponieważ częstotliwość użytkowania piekarnika w różnych domach jest bardzo różna. Jedni korzystają z niego niemal codziennie, inni raz na kilka tygodni. Niezależnie od wszystkiego – gdy piekarnik już pracuje, generuje stosunkowo duże koszty.

 

Urządzeniami, które pracują w sposób dużo bardziej ustandaryzowany są lodówka, czajnik elektryczny czy zmywarka. W ich przypadku roczny koszt to zazwyczaj od 150 do 200 zł za każde z nich. Warto jednak pamiętać, że w zależności od naszych nawyków mogą się one wyraźnie wahać – zarówno w górę, jak i w dół.

 

Mniejsze zużycie generują odkurzacz, pralka, laptop czy telewizor. Najczęściej nie przekraczają one 100 zł w skali roku, co nie znaczy rzecz jasna, że nie należy korzystać z nich świadomie. W kategorii mitu należy natomiast traktować wpływ na nasze rachunki pozostawienia w kontakcie ładowarki telefonu. Energia do telefonu komórkowego kosztuje nas średnio mniej niż 2 złote na 12 miesięcy.

 

CO ZROBIĆ, BY OGRANICZYĆ RACHUNKI ZA PRĄD?

Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, wiele zależy od naszych nawyków. Skoro pralka czy zmywarka generują spory koszt w skali roku, to tym bardziej warto uruchamiać je, gdy są już do końca załadowane. Nowoczesne urządzenia mają co prawda już programy ograniczające w takich sytuacjach zużycie prądu… ale nic nie zastąpi naszego rozsądku.

 

Warto też mieć świadomość, że każde niepotrzebne otwarcie drzwiczek pracującego piekarnika to dla nas dodatkowy koszt. Warto wyzbyć się tego nawyku. Tym bardziej, że z pewnością wpłynie on też pozytywnie na przygotowywane przez nas wypieki.

 

W przypadku starych urządzeń warto pomyśleć też o wymianie na bardziej oszczędne. Taka zmiana potrafi być odczuwalna dla domowego budżetu. Podobnie jak zamontowanie w całym domu energooszczędnych żarówek. Jednorazowy wydatek jest duży… ale późniejsza oszczędność także.

 

Szukasz nowoczesnego i oszczędnego domu? Odwiedź Piękną Warkę i zobacz, jak komfortowo może mieszkać Twoja rodzina!