Salon - jak sprawić, by był prawdziwym sercem domu?

salon

Miejsce, gdzie spotykają się wszyscy domownicy, czy pomieszczenie używane tylko, gdy ktoś nas odwiedza? Jak sprawić, by salon w naszym domu był rzeczywiście wykorzystywany?

 

Wasze życie rodzinne rozkwita przy wspólnym stole czy może gdy z kanapy śledzicie razem wydarzenia sportowe lub filmowe? Niezależnie od Waszego stylu życia, dobrze zaplanowany salon służyć będzie budowaniu w Waszym domu wspólnoty.

 

SALON – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Architekci przyjmują zazwyczaj, że wygodny salon nie powinien mieć mniej niż 25 metrów kwadratowych, aby zmieściła się w nim wygodna kanapa oraz stół z krzesłami. W mniejszym pomieszczeniu będziemy musieli zdecydować się na meble o nieco mniejszych rozmiarach, by nie mieć poczucia ciasnoty i przytłoczenia.

 

Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie są wymiary naszego domu – mówi Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. – Wielki salon przy ciasnych pozostałych pomieszczeniach nie jest najlepszym rozwiązaniem – podpowiada. W  domach w Pięknej Warce salony dostępne są w dwóch rozmiarach – 30,54 metrów kwadratowych oraz 35,05 metrów kwadratowych w wersji z aneksem kuchennym.

 

Większość salonów podzielona jest w sposób tradycyjny na dwie strefy: jadalną – ze stołem – oraz wypoczynkową – z kanapą lub fotelami. Choć nie jest to już dziś reguła, duża część projektów salonów zawiera też większy telewizor, który można swobodnie umieścić w części wypoczynkowej. Choć dawno minęły już czasy, gdy wszyscy domownicy zbierali się wieczorem razem przed emitowanym raz w tygodniu serialem, urządzenie w salonie nadal może być pretekstem, by gromadzić domowników właśnie tu.

 

W przypadku stołu, warto dopasować jego wielkość do wielkości rodziny i stylu życia, jaki prowadzimy. Jeśli zazwyczaj nie odwiedza nas więcej osób, stół może być mniejszy. Jeśli uwielbiamy celebrować różne okazje zapraszając rodzinę i znajomych, warto pomyśleć o większym stole lub stole z możliwością rozłożenia go do większych rozmiarów.

 

SALON – DOPASOWANIE DO POTRZEB I MOŻLIWOŚCI

Relacje pomiędzy dwiema podstawowymi strefami i to, na którą z nich położymy większy nacisk zależy oczywiście od naszych preferencji. Jeśli uwielbiamy zaszyć się pod kocem z książką i gorącą kawą, w salonie nie może zabraknąć wygodnego fotela i choć niewielkiego stolika kawowego. Jeśli nastoletni domownicy większość czasu na kanapie spędzają z telefonem czy innymi urządzeniami, warto pomyśleć o tym, by mieli gdzie wpiąć swoje ładowarki, gdy zajdzie taka potrzeba. Uniwersalną zasadą jest takie zaprojektowanie salonu, by ciągi komunikacyjne nie naruszały żadnej ze stref i pozwalały nam w spokoju odpoczywać w salonie.

 

Jeśli chodzi o aspekt wizualny salonu – z pewnością posłuży mu połączenie między poziomami. Idealnym (choć dla większości z nas nieosiągalnym) pomysłem jest salon z antresolą, ale otwarcie pomieszczenia na klatkę schodową również doda mu prestiżu. Podobnie jest też z przeszkleniami i przejściami do kolejnych pomieszczeń. Jeśli tylko mamy możliwość urządzenia z salonu wyjścia na ogrodowy taras, również warto z niej skorzystać. Latem zyskamy dodatkową przestrzeń i kto wie, czy to właśnie nie taras będzie wtedy sercem naszego domu.

 

Szukasz salonu, który spełnia wszystkie te kryteria? Zobacz rozwiązania, które zaproponowaliśmy w Pięknej Warce.