Dom lub mieszkanie dla seniora
Gdy nadchodzi jesień naszego życia, zaczynamy przewartościowywać nasze priorytety. W wielu sytuacjach okazuje się, że zmiana miejsca zamieszkania jest niezbędna, by żyć komfortowo i wygodnie. Na co zwrócić uwagę poszukując mieszkania dla seniora?
– W latach 80. czy 90. ubiegłego wieku budowano domy mające pomieścić wielopokoleniowe rodziny. Dziś w wielu miejscach naszego kraje takie wielkie domy, stoją niemal puste, a ich mieszkańcy tracą siły i zdrowie, by o nie zadbać – mówi Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka.
Rzeczywiście, zbyt duży dom, nieraz słabo docieplony i wymagający kolejnych remontów może być obciążeniem dla osoby starszej. Zwłaszcza, gdy dzieci i wnuki przeniosły się do większego miasta i trudno jest im odwiedzać dziadków. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na przeprowadzkę, by umożliwić rodzinie częstsze bycie razem.
DOBRZE BYĆ BLISKO… ALE NIE ZA BLISKO
Dorosłe dzieci chcą żyć po swojemu. Często po zdobyciu edukacji w większym mieście, nie wracają już do rodzinnej miejscowości. Młode rodziny, jeśli tylko mają taką możliwość, chcą mieszkać same. Rodzice, którym przybywa lat, zostają sami, a komfort ich życia spada. Zwłaszcza, jeśli do lekarza czy na zakupy trzeba dojechać, a pokonanie tego dystansu staje się z roku na rok coraz bardziej uciążliwe.
Wiele rodzin decyduje się w takiej sytuacji na szukanie nowego miejsca do życia. Oczywiście nie mówimy tu o przenoszeniu się seniorów do Warszawy, ale znalezienie miejsca w pobliżu dzieci i wnuków, gdzie można spędzać z nimi więcej czasu, pomóc im, a jednocześnie uzyskać też pomoc od nich.
Zazwyczaj taka rodzina nie zamieszkuje jednego domu, a dwa oddzielne lub np. dom i mieszkanie na tym samym osiedlu. Obie strony zachowują swoją autonomię, a jednocześnie są na tyle blisko, że mogą pielęgnować więź rodzinną.
DOBRE MIEJSCE NA JESIEŃ ŻYCIA
Taka przeprowadzka wiele wymaga od seniora. Musi porzucić (przynajmniej w jakimś stopniu) swoje otoczenie i dom, z którego ma wiele pięknych wspomnień. Warto więc zadbać o to, by nowe lokum było jak najbardziej komfortowe.
Z pewnością dobrze jest tu postawić na kameralne, ciche osiedle. Hałas i tłok są w starszym wieku szczególnie męczące. Jednocześnie powinniśmy zadbać o dostępność kluczowych dla osoby starszej punktów infrastruktury – sklepu, przychodni czy kościoła. – Szukając miejsca pod nasze osiedle braliśmy pod uwagę połączenie tych wymagań. I tak powstaje Piękna Warka – tłumaczy Mirosław Wojtas. I podkreśla, że zależało mu na zbudowaniu osiedla, które miałoby też dobre połączenie z Warszawą. – Pół godziny w wygodnym pociągu i można być u wnuków w Warszawie – dodaje.
Równie istotny, jak sama lokalizacja, jest też standard budynku. Przestrzeń dostosowana do potrzeb osób, których poruszanie się jest utrudnione, winda w budynku wielorodzinnym – to aspekty na które warto zwrócić uwagę, nawet jeśli na razie nie są nam one potrzebne. I oczywiście komfort: dobre docieplenie, bezobsługowe ogrzewanie, budynek, który przez najbliższych kilka lat nie będzie potrzebował remontu. Zmieniając dom w dojrzałym wieku nie chcemy przecież zajmować się takimi sprawami, a tym, co jest w życiu naprawdę ważne.
Szukasz domu lub mieszkania idealnego dla seniora? Sprawdź ofertę Pięknej Warki.