Inteligentny dom w praktyce - jakie mamy możliwości?

Smart home - dom inteligentny

Jeszcze kilka lat temu rozwiązania typu smart home traktowane były jako ciekawostka i melodia przyszłości. Dziś, dzięki coraz bardziej przystępnym cenom urządzeń, trafiły do naszych domów. Jak możemy je wykorzystać?

 

Sporo słychać ostatnio o sztucznej inteligencji – napisze za nas artykuł blogowy (choć ten akurat pisał człowiek), wygeneruje ilustrację (tu rzeczywiście posiłkowaliśmy się jej pomocą), a nawet zostanie wirtualnym zarządcą naszego domu? Na to ostatnie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, ale już teraz rozwiązania smart home oferują sporo możliwości.

 

ZASADA DZIAŁANIA ROZWIĄZAŃ TYPU SMART HOME

Coraz więcej urządzeń w naszym domu posiada możliwość podłączenia do internetu… choć na pierwszy rzut oka część z nich zupełnie tego nie potrzebuje. Bo po co nam podłączenie do internetu w lodówce? Szybko zmienimy jednak zdanie, gdy lodówka poinformuje nas o awarii prądu i rozmrożeniu produktów z zamrażalnika podczas naszego wyjazdu na wakacje, a rodzina uniknie ryzyka zatrucia.

 

Czujniki inteligentnego domu pomogąokreślić, kiedy zrobiło się w domu zimno pod naszą nieobecność, zaalarmują nas, że nasza łazienka jest właśnie zalewana lub poinformują o podejrzanej aktywności na podwórku podczas naszej nieobecności. Będziemy mogli zareagować – również zdalnie: włączyć piec, wyłączyć wodę czy zapalić światło w salonie, by sprawić wrażenie, że ktoś jest w domu.

 

Mało? Jeśli zepniemy wiele urządzeń w jeden system, jesteśmy w stanie tak je połączyć, by większość tych aktywności odbywała się bez naszego udziału. Piec sam załączy się, gdy temperatura spadnie do określonego poziomu, wyłącznik wody zareaguje na zamoczenie czujnika, a światła w domu będą włączać się i wyłączać w wybranych pomieszczeniach według z góry ustalonej sekwencji. 

 

STEROWANIE INTELIGENTNYM DOMEM

System smart home ma za zadanie ułatwić nam życie. I tak się rzeczywiście dzieje, gdy zamiast wielu paneli sterowania i pilotów do różnych urządzeń w naszym ręku zostaje tylko smartfon, który zastępuje je wszystkie. Choć większość z nas korzysta dziś swobodnie z tego narzędzia, wciąż mamy jednak do czynienia z urządzeniem, którego obsługa wymaga naszego zaangażowania. Kolejnym krokiem, który już następuje, jest więc maksymalne uproszczenie zarządzania inteligentnym domem.

 

A czy może być coś prostszego niż dom reagujący na nasze polecenia głosowe? Systemy od Google’a i Amazona są coraz popularniejsze zagranicą – komendy do nich wydajemy po prostu mówiąc (trzymając się kilku prostych zasad), a efekt jest naprawdę imponujący. Ich najpoważniejszą wadą z perspektywy naszego kraju jest jednak brak dostosowania ich do języka polskiego. Na razie rozwiązanie to zarezerwowane jest dla osób nie bojących się angielskiego, choć pewnie w najbliższym czasie spodziewać się możemy na tym polu zmian. 

 

KORZYŚCI… I ZAGROŻENIA?

Inteligentny dom to nie tylko wygoda. Rozwiązania tego typu pozwalają nam też oszczędzać energię elektryczną. Pomogą w zlokalizowaniu urządzeń będących tzw. wampirami energetycznymi i pomogą odciąć je w momencie, gdy nie są nam potrzebne. Przekierują pracę niektórych urządzeń na okresy, gdy będzie to dla nas tańsze (jeśli korzystamy z nocnych taryf na energię elektryczną lub fotowoltaiki). 

 

Korzyści płynących z rozwiązań typu smart home jest niewątpliwie bardzo dużo – przyznaje Mirosław Wojtas, wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. Radzi jednak, by pamiętać, że niosą one ze sobą jednak także zagrożenia. – Korzystanie z komend głosowych sprawia, że nasze urządzenia słyszą nas cały czas. Zyskujemy wygodę i oszczędność, ale za cenę części naszej prywatności – podkreśla. Czy warto i w jakim stopniu? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. 

 

Szukasz domu lub mieszkania dla siebie i swojej rodziny? Niezależnie, czy planujesz korzystać w nim z rozwiązań typu smart home, w Pięknej Warce na pewno znajdziesz coś dla siebie!

4. maja biuro sprzedaży nieczynne