Jak urządzić sypialnię, w której rzeczywiście odpoczniemy

sypialnia

Blisko 40% Polaków negatywnie ocenia jakość swojego snu. Co możemy zrobić, aranżując naszą sypialnię, by zwiększyć szanse na to, że będziemy się w niej dobrze wysypiali?

 

Sypialnia to najbardziej prywatna część domu. – Niestety, w związku z tym wielu z nas zostawia urządzenie jej na sam koniec i przez kilka lat sypia w „warunkach polowych” – mówi Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka. Warto zadbać o to pomieszczenie, bo będzie miało ono istotny wpływ na jakość naszego wypoczynku, a przez to również na jakość naszej późniejszej aktywności.

 

ZACZNIJ OD ŁÓŻKA

Centralnym punktem naszej sypialni powinno być łóżko. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy postawić na mebel, którego jedyną funkcją jest spanie – z wygodnym, dopasowanym do naszych gabarytów i preferencji materacem. Warto skorzystać tu z pomocy wykwalifikowanego personelu (w niektórych sklepach zajmują się tym nawet fizjoterapeuci). Unikniemy w ten sposób podstawowych błędów i zwiększymy szansę na obudzenie się bez bólu kręgosłupa.

 

Wybierając łóżko powinniśmy oczywiście pomyśleć też o aspekcie estetycznym. Ostatnio wielką popularnością cieszą się łóżka tapicerowane – nadają one wnętrzu przytulności. Wybierając je powinniśmy tylko pamiętać o tym, że aby uniknąć rozwijania się w nich roztoczy, powinniśmy regularnie je czyścić.

 

DODAJ PRZYTULNOŚCI

Podobnie będzie zresztą w przypadku pozostałych elementów, które mogą nadawać wnętrzu ciepłego charakteru. Miękkie dywany i ciężkie zasłony sprawiają, że w sypialni będzie się nam z pewnością lepiej wypoczywało… pod warunkiem, że nie jesteśmy alergikami. W takiej sytuacji lepiej chyba skorzystać z innych rozwiązań.

 

Warto zwrócić też uwagę na odpowiednie oświetlenie. Najlepiej postawić tu na światło o ciepłej barwie i dodatkowe źródła światła. To pierwsze sprawi, że łatwiej nam będzie zapaść w sen, a drugie pozwolą nam zapewnić minimum światła by dojść do łóżka. Oczywiście, jeśli zadbamy o to, byśmy mogli wyłączyć je tuż przy nim.

 

Znaczenie dla naszego snu będzie miało także światło słoneczne. Warto zadbać o rolety czy zasłony, które zapewnią sprzyjający snowi półmrok.

 

INNE FUNKCJE SYPIALNI

Meblem, który najczęściej poza łóżkiem pojawia się w sypialni jest szafa. Nawet jeśli dysponujemy osobną garderobą, niewielka szafa może okazać się bardzo wygodnym rozwiązaniem. Jeśli garderoby nie mamy, warto zdecydować się na dużą szafę z wnętrzem dopasowanym do naszych potrzeb.

 

Przy dodawaniu kolejnych funkcji sypialni warto być już ostrożnym. Na pewno nie warto mieszać przestrzeni do pracy i wypoczynku. Nasz organizm może mieć wtedy problem z przestawieniem się pomiędzy tymi dwoma trybami. Specjaliści nie rekomendują też telewizora w sypialni. Choć wielu nie wyobraża sobie zasypiania bez niego, badania pokazują, że wpływa on negatywnie na głębokość naszego snu i to, czy obudzimy się rano wypoczęci. Światło niebieskie, które emituje daje bowiem naszemu organizmowi sygnał, że to jeszcze nie czas na sen.

 

Szukasz domu, w którym każdy z domowników będzie miał własną przestrzeń i komfortową sypialnię? Odwiedź nasze biuro sprzedaży i przekonaj się, jak dobrze będzie Ci się żyło w Pięknej Warce!