Jak zapewnić przyjemny chłód w domu w czasie letnich upałów?

Jak przetrwać letnie upały w domu

Nasz klimat sprawia, że coraz częściej od narzekania na chłód przechodzimy płynnie do pomstowania na upały. Jak sprawić, by nasz dom był ostoją, w której możemy się przed nimi ukryć?

 

Znacie to uczucie, gdy żar leje się z nieba, a nagrzane wnętrza budynku nie przynoszą wytchnienia? Aby go uniknąć, warto stosować się do kilku prostych zasad.

 

IZOLACJA JEST KLUCZOWA

Sposobów na ucieczkę przed upałem jest oczywiście bardzo dużo, ale najskuteczniejszym (i najprostszym) jest odpowiednia izolacja domu – podpowiada Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. Rzeczywiście, jeśli zadbamy o to na etapie budowy domu, będzie się on zarówno wolniej nagrzewał latem, jak i wolniej wychładzał zimą.

 

Warto zadbać nie tylko o odpowiednie materiały izolacyjne, ale też bardzo dokładne wykonanie. W przeciwnym razie w budynku powstawać mogą mostki cieplne, które odbiją się na naszym komforcie termicznym.

 

NOWOCZESNA TECHNOLOGIA…

Rozwiązaniem na upały może być oczywiście klimatyzacja. Jej popularność w naszym kraju dynamicznie rośnie. W letnich miesiącach na montaż urządzenia trzeba dziś często czekać tygodniami. Warto wiedzieć, że w przypadku mieszkania w bloku, na jej montaż będziemy musieli zazwyczaj uzyskać zgodę wspólnoty. W przypadku własnego domu nie musimy się o to martwić, warto jednak dobrze przemyśleć umiejscowienie sprzętu, by jego działanie było jak najbardziej efektywne.

 

Jeśli nie klimatyzacja, to może tradycyjny wiatrak? To proste rozwiązanie spowoduje ruch powietrza w pomieszczeniu. Oczywiście, efektów nie sposób porównywać do klimatyzacji, ale i tak rozsądnie ustawiony nadmuch sprawi, że poczujemy się lepiej. Urządzeniem pośrednim między klimatyzacją, a wiatrakiem jest klimakonwektor, w którym  przed wiatrakiem umieszczamy zimną wodę lub lód, aby choć trochę obniżyć temperaturę wprawianego w ruch powietrza.

 

…I TRADYCYJNE METODY

Ulgę w czasie upałów przyniesie też wietrzenie wnętrza. Oczywiście, o ile zrobimy to głową. Pamiętajmy więc, by nie otwierać okien wtedy, gdy na zewnątrz jest jeszcze cieplej niż w domu. Zamiast tego odważnie uchylajmy je w nocy, a na dzień zamknijmy je szczelnie i zasłońmy. Odczujemy wyraźną różnicę.

 

Nie bójmy się też umieszczania we wnętrzu roślin. Dzięki ich obecności powietrze wydawać się nam będzie bardziej rześkie i przyjemne. Zastanówmy się też nad tym, jakich urządzeń używamy w domu. Piekarnik czy kuchenka potrafią wyraźnie podnieść temperaturę otoczenia. Zaplanujmy więc tak swoje menu, by nie gotować potraw wymagających długiej obróbki cieplnej.

 

Na koniec jeszcze jedna, tradycyjna metoda – wieszanie w pomieszczeniu wilgotnego prześcieradła. Nie jest to może rozwiązanie najbardziej estetyczne, ale co najważniejsze – skuteczne. W kryzysowych sytuacjach może się więc okazać ostatnią deską ratunku.

 

Pamiętajcie jednak, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli Twoje mieszkanie lub dom latem zamieniają się w piekarnik, nie odkładaj na później decyzji o poprawieniu izolacji. Zaoszczędzisz sobie nerwów latem i… pieniędzy na ogrzewanie zimą.

 

Odwiedź nasze biuro sprzedaży i przekonaj się, jak izolujemy domy w Pięknej Warce, by mieszkało się w nich komfortowo.