Jak zapewnić przyjemny chłód w domu w czasie letnich upałów?
Nasz klimat sprawia, że coraz częściej od narzekania na chłód przechodzimy płynnie do pomstowania na upały. Jak sprawić, by nasz dom był ostoją, w której możemy się przed nimi ukryć?
Znacie to uczucie, gdy żar leje się z nieba, a nagrzane wnętrza budynku nie przynoszą wytchnienia? Aby go uniknąć, warto stosować się do kilku prostych zasad.
IZOLACJA JEST KLUCZOWA
– Sposobów na ucieczkę przed upałem jest oczywiście bardzo dużo, ale najskuteczniejszym (i najprostszym) jest odpowiednia izolacja domu – podpowiada Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. Rzeczywiście, jeśli zadbamy o to na etapie budowy domu, będzie się on zarówno wolniej nagrzewał latem, jak i wolniej wychładzał zimą.
Warto zadbać nie tylko o odpowiednie materiały izolacyjne, ale też bardzo dokładne wykonanie. W przeciwnym razie w budynku powstawać mogą mostki cieplne, które odbiją się na naszym komforcie termicznym.
NOWOCZESNA TECHNOLOGIA…
Rozwiązaniem na upały może być oczywiście klimatyzacja. Jej popularność w naszym kraju dynamicznie rośnie. W letnich miesiącach na montaż urządzenia trzeba dziś często czekać tygodniami. Warto wiedzieć, że w przypadku mieszkania w bloku, na jej montaż będziemy musieli zazwyczaj uzyskać zgodę wspólnoty. W przypadku własnego domu nie musimy się o to martwić, warto jednak dobrze przemyśleć umiejscowienie sprzętu, by jego działanie było jak najbardziej efektywne.
Jeśli nie klimatyzacja, to może tradycyjny wiatrak? To proste rozwiązanie spowoduje ruch powietrza w pomieszczeniu. Oczywiście, efektów nie sposób porównywać do klimatyzacji, ale i tak rozsądnie ustawiony nadmuch sprawi, że poczujemy się lepiej. Urządzeniem pośrednim między klimatyzacją, a wiatrakiem jest klimakonwektor, w którym przed wiatrakiem umieszczamy zimną wodę lub lód, aby choć trochę obniżyć temperaturę wprawianego w ruch powietrza.
…I TRADYCYJNE METODY
Ulgę w czasie upałów przyniesie też wietrzenie wnętrza. Oczywiście, o ile zrobimy to głową. Pamiętajmy więc, by nie otwierać okien wtedy, gdy na zewnątrz jest jeszcze cieplej niż w domu. Zamiast tego odważnie uchylajmy je w nocy, a na dzień zamknijmy je szczelnie i zasłońmy. Odczujemy wyraźną różnicę.
Nie bójmy się też umieszczania we wnętrzu roślin. Dzięki ich obecności powietrze wydawać się nam będzie bardziej rześkie i przyjemne. Zastanówmy się też nad tym, jakich urządzeń używamy w domu. Piekarnik czy kuchenka potrafią wyraźnie podnieść temperaturę otoczenia. Zaplanujmy więc tak swoje menu, by nie gotować potraw wymagających długiej obróbki cieplnej.
Na koniec jeszcze jedna, tradycyjna metoda – wieszanie w pomieszczeniu wilgotnego prześcieradła. Nie jest to może rozwiązanie najbardziej estetyczne, ale co najważniejsze – skuteczne. W kryzysowych sytuacjach może się więc okazać ostatnią deską ratunku.
Pamiętajcie jednak, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli Twoje mieszkanie lub dom latem zamieniają się w piekarnik, nie odkładaj na później decyzji o poprawieniu izolacji. Zaoszczędzisz sobie nerwów latem i… pieniędzy na ogrzewanie zimą.
Odwiedź nasze biuro sprzedaży i przekonaj się, jak izolujemy domy w Pięknej Warce, by mieszkało się w nich komfortowo.