W jaki sposób umowa deweloperska chroni kupujących nieruchomości?

ustawa deweloperska

Każdy z nas słyszał pewnie historie rodzin, które kupowały wymarzone mieszkanie na etapie tzw. dziury w ziemi, a potem zostawały z niczym, bo deweloper bankrutował. Czy przy dzisiejszym prawie grozi nam jeszcze taka sytuacja?

 

Prawo nazywane potocznie ustawą deweloperską uchwalono we wrześniu 2011 roku. Jego zasadniczym celem jest zabezpieczenie praw nabywców nieruchomości i trzeba przyznać, że w sposób skuteczny spełniło ono swoją rolę. Choć nie oznacza to oczywiście, że jest to akt doskonały.

 

Ustawa deweloperska narzuciła na firmy budujące mieszkania i domy szereg obowiązków. Zdarzały się jednak podmioty, które próbowały ją obchodzić, np. budując aparthotele (które ustawie nie podlegały, a które później okazywały się być w praktyce klasyczną mieszkaniówką) – mówi Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka.

 

JAKIE SĄ REGULACJE OBECNIE OBOWIĄZUJĄCEJ UMOWY DEWELOPERSKIEJ?

Ustawa deweloperska miała za zadanie danie kupującym dom lub mieszkanie poczucie bezpieczeństwa i można chyba powiedzieć, że okazała się w tym względzie skuteczna. Co najważniejsze – środki nabywców nieruchomości trafiają na mieszkaniowy rachunek powierniczy. Daje to gwarancję, że zostaną wykorzystane przez dewelopera właśnie na inwestycję.

 

To rozwiązanie praktycznie zakończyło działalność nieuczciwych firm, które oferowały swym klientom zakup domu czy mieszkania na osiedlach, które nigdy nie powstawały, a w międzyczasie wyprowadzały pieniądze i ogłaszały upadłość.

 

Ustawa deweloperska wymusza też na sprzedających mieszkania czy domy tworzenie ujednoliconych prospektów informacyjnych. Ustandaryzowanie informacji tam zawartych pozwala łatwiej porównywać konkurencyjne inwestycje i uniknąć sytuacji, w której jakaś kluczowa informacja dotycząca inwestycji nie jest kupującemu przedstawiana przed podjęciem decyzji.

 

JAKIE REGULACJE OBOWIĄZYWAĆ BĘDĄ OD LIPCA?

W 2021 roku uchwalono nową ustawę deweloperską, która zaczęła wchodzić w życie w lipcu 2022 roku. W tym momencie trwa okres przejściowy, a w pełni obowiązywać będzie ona od lipca 2024 roku.

 

Jakie dokładnie wymagania czekają na nas po tym czasie? Ustawa powołuje Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, w ramach którego deweloperzy część pieniędzy ze sprzedaży będą musieli przeznaczyć na fundusz, z którego wypłacane będą środki dla nabywców, gdyby zbankrutował deweloper lub obsługujący go bank. To jednak nie najważniejsza zmiana. Przede wszystkim rachunek powierniczy, na który trafiają środki ze sprzedaży mieszkania zostanie teraz zamknięty do momentu, gdy transakcja nie zostanie sfinalizowana.

 

Z perspektywy kupującego nie ma tu więc już żadnego ryzyka.

 

Są za to koszty dla deweloperów, którzy będą pewnie próbowali przerzucić ja na kupujących. – Można się spodziewać, że inwestycje, które sprzedawane będą według nowej ustawy deweloperskiej będą wyraźnie droższe od ich starszych poprzedniczek – przewiduje Mirosław Wojtas i podkreśla, że w Pięknej Warce można kupić mieszkania i domy, które są już wybudowane, a nie tylko znajdują się w fazie projektu. Nie ma więc mowy o ryzyku – niezależnie od obowiązującej ustawy deweloperskiej.

 

Chcesz podpisać umowę deweloperską w Pięknej Warce? Odwiedź nasze biuro sprzedaży i dowiedz się więcej o warunkach, jakie oferujemy.