Jak radzić sobie z wilgocią w domu?

wilgoć w mieszkaniu

Choć problem pojawiającej się wilgoci kojarzy się zazwyczaj ze starymi domami, zetknąć się z nim można również w mieszkaniach nowego budownictwa. Jak sobie z nim radzić?

 

Latem okna w naszych domach i mieszkaniach są zazwyczaj długo otwarte i problem wilgoci znika. Kiedy nadchodzi jednak okres jesienno-zimowy, często wraca z podwójną mocą. Reagujmy szybko, kiedy tylko pojawią się pierwsze oznaki problemu. Dużo łatwiej będzie nam go zwalczyć, kiedy na ścianach nie będzie jeszcze grzyba czy łuszczącej się farby.

 

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego od razu poszukajmy przyczyny problemu, zamiast zajmować się tylko objawami – podpowiada Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka. Czynniki wpływające na pojawianie się w domu wilgoci mogą być bardzo różne. – Słaba izolacja fundamentów, brak wystarczającej wentylacji w pomieszczeniach czy nawet nieszczelność instalacji wodnej – wylicza. Jeśli uda się znaleźć i wyeliminować przyczynę, problem przestanie nawracać. 

 

JAK WALCZYĆ Z WILGOCIĄ W DOMU?

Najczęściej stosowaną metodą na poradzenie sobie z nieestetycznymi śladami wilgoci w budynku jest potraktowanie ich odpowiednimi środkami chemicznymi. Kupimy je w każdym markecie budowlanym, a ich skuteczność zależeć będzie od regularności stosowania i zapewnienia pomieszczeniu odpowiedniej wentylacji. Jeśli o to zadbamy, szybko powinniśmy zobaczyć efekty.

 

Innym, sprawdzonym sposobem na walkę z wilgocią jest zastosowanie mechanicznego osuszacza powietrza. Cena takiego urządzenia waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od jego mocy oraz skuteczności. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach, gdy udało się nam już wyeliminować źródło wilgoci (np. po awarii rury) osuszacz będzie nam potrzebny tylko przez kilka dni. W takiej sytuacji bardziej opłacalne od zakupu będzie wypożyczenie osuszacza, co będzie kosztować już od kilkudziesięciu złotych dziennie. 

 

DOMOWE SPOSOBY NA WALKĘ Z WILGOCIĄ W MIESZKANIU

Jeśli nie profesjonalna chemia ani osuszacze mechaniczne, to co? Możemy sięgnąć również po domowe sposoby. Podzielona na niewielkie kostki kreda, gdy przyłożymy ją do wilgotnej ściany, wyciągnie z niej sporo płynu. Im więcej kredy, tym więcej wody zaabsorbuje. Higroskopijnymi (wchłaniającymi wilgoć) substancjami są też sól morska czy soda oczyszczona. Umieśćmy je w wilgotnym pomieszczeniu w pojemniku pokrytym gazą, a szybko powinniśmy obniżyć poziom wilgoci. 

 

Na koniec najmniej wymagający i najszybszy sposób na walkę z wilgocią – wietrzenie domu. Wiadomo, zimą jest ono trudniejsze niż latem, ale nie powinniśmy z niego rezygnować. Jak robić to skutecznie. Wietrzenie przeprowadźmy dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Wpłynie to pozytywnie także na jakość naszego snu. Zanim otworzymy okno na 6-7 minut, zakręćmy wcześniej grzejniki i odczekajmy 10-15 minut, aż ich temperatura spadnie. Po wietrzeniu możemy znów odkręcić grzejniki i cieszyć się świeżym powietrzem, jednocześnie ograniczając ilość zużywanego opału.

 

Prostym sposobem na obniżenie poziomu wilgoci jest też rozszczelnianie okiem na zimę, ale biorąc pod uwagę ich częste umiejscowienie nad grzejnikami, wiąże się to niestety z wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Dużo lepiej pod tym względem sprawdzają się nawiewniki okienne, które poprawnie zastosowane wyeliminują problem wilgoci (rozwiązanie takie stosujemy we wszystkich oknach w Pięknej Warce).

 

Masz dosyć wilgoci? Szukasz domu lub mieszkania zbudowanych tak, byś nie musiał się o nią martwić? Odwiedź nasze biuro sprzedaży i sprawdź, jak komfortowo można żyć w Pięknej Warce.