Jak zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w sypialni?

Wilgotność powietrza

Problemy ze snem oraz nawracający katar i infekcje dróg oddechowych – nieodpowiednia wilgotność powietrza w sypialni może skutkować bardzo uciążliwymi dolegliwościami. Co zrobić, by poprawić jej poziom?

 

Na początek małe zastrzeżenie natury teoretycznej – za odpowiedni poziom wilgotności powietrza przyjmuje się zwykle wartości mieszczące się w przedziale od 40 do 60%. Optymalny poziom wilgotności zależny jest jednak także od temperatury powietrza i będzie wyraźnie wyższy dla 19-20 stopni Celsjusza (55-60%) niż 21-22 stopni (tu lepiej obniżyć wilgotność do 40-45%). Zacznijmy jednak od początku.

 

DLACZEGO ODPOWIEDNIA WILGOTNOŚĆ POWIETRZA JEST TAK WAŻNA?

Zbyt niska wilgotność powietrza w domu sprzyja przesuszaniu błony śluzowej nosa oraz gardła, co skutkuje zwiększoną podatnością na infekcje. Zwłaszcza mocno widoczne jest to w przypadku dzieci i osób starszych, które w czasie zimy, gdy zaczynamy ogrzewać dom, mogą borykać się z chronicznym katarem i wynikającymi z niego kolejnymi chorobami.

 

Nie jest jednak tak, że bardzo wysoka wilgotność powietrza będzie dla naszego organizmu korzystna. To idealne warunki, by w naszym domu zaczęła pojawiać się równie szkodliwa dla naszego układu oddechowego i odpornościowego pleśń.

 

Z CZEGO WYNIKA NIEODPOWIEDNIA WILGOTNOŚĆ POWIETRZA?

Wbrew pozorom wysoka wilgotność powodująca pleśń może być efektem nie tylko kiepsko wyizolowanych fundamentów czy nieszczelnych rur, ale też… postępu technicznego – śmieje się Mirosław Wojtas, wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę.

 

Szczelne okna i dobra izolacja bez odpowiedniej wentylacji sprawiają, że budynek zaczyna zachowywać się jak termos. – Nowoczesne materiały budowlane, jeśli nie będą wykorzystane w sposób nowoczesny, a po prostu wrzucone do technologii sprzed dwudziestu lat mogą doprowadzić do efektów odwrotnych od zamierzonych. W domu będzie ciepło, ale warunki tam panujące nie będą wcale komfortowe – tłumaczy Mirosław Wojtas.

 

JAK KORYGOWAĆ POZIOM WILGOTNOŚCI W DOMU?

Poza izolacją i wentylacją wpływ na wilgotność powietrza w domu będzie też miało zastosowane ogrzewanie. Grzejniki rozgrzewane do bardzo wysokiej temperatury będą przesuszały powietrze dużo bardziej niż te, których temperatura będzie niższa. Ważne są też odpowiednie nawyki. Kilkunastominutowe, intensywne wietrzenie pomieszczenia wyraźnie poprawi warunki w nim panujące na całą noc.

 

Coraz popularniejsze w ostatnich latach stały się też nawilżacze powietrza. Pozwalają one na niemal natychmiastowe podniesienie wilgotności powietrza do pożądanego poziomu, bez potrzeby kosztownych poprawek budowlanych. Urządzenie takie to koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Różnić się będą one między sobą zastosowaną technologią, mocą i głośnością. Te najbardziej zaawansowane wyposażone są w dodatkowy filtr i pełnią też jednocześnie funkcję oczyszczacza powietrza.

 

Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na maksymalną powierzchnię pomieszczenia, do którego przeznaczone jest urządzenie. Takie o zbyt małej mocy może bowiem okazać się niewystarczające do zapewnienia komfortowych warunków w dużej sypialni.

 

Jeśli natomiast szukacie domu zbudowanego zgodnie z nowoczesnymi zasadami budowlanymi tak, by zapewniać optymalne warunki do życia wszystkim domownikom, odwiedźcie nasze biuro sprzedaży i przekonajcie się, jak komfortowo można mieszkać w Warce!