Jakie prace ogrodowe po zimie warto wykonać wczesną wiosną?

wiosenne prace w ogrodzie

Wiosną do życia budzi się przyroda, a wraz z nią pasjonaci prac ogrodowych. Które z nich wykonać na początku wiosny, a z jakimi lepiej się wstrzymać, by uzyskać najlepszy efekt?

 

Gdy przychodzi marzec, wszyscy czekamy z utęsknieniem na kolejne, coraz dłuższe i cieplejsze dni. Zyskujemy coraz więcej energii, a w naszych głowach pojawiają się kolejne pomysły na zmiany w ogrodzie i chcemy zacząć wreszcie działać. – Z niektórymi pracami ogrodowymi nie powinniśmy się jednak spieszyć, bo przeprowadzone za wcześnie mogą osłabić rośliny lub w przypadku nowych nasadzeń – sprawić, że się one nie przyjmą – podpowiada Mirosław Wojtas, wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę, ale też osoba od lat zarówno zawodowo, jak i hobbystycznie związana z kwiatami.

 

OD JAKICH PRAC OGRODOWYCH POWINNIŚMY ZACZĄĆ WIOSNĄ?

Na początek najważniejsze jest podstawowe przywrócenie na podwórku porządku. Warto więc zebrać śmieci, które mógł nam jesienią czy zimą nawiać wiatr, dokładnie wygrabić trawnik, by nie pokrywały go opadłe liście ani gałązki, a także zadbać o nieożywione elementy naszej przestrzeni – meble ogrodowe czy taras. Część porządkowa jest pewnie najmniej wdzięczną z wiosennych prac ogrodowych, ale niezbędna i wpływająca na nasze dalsze samopoczucie w ogrodzie.

 

Start kolejnego etapu prac ogrodowych powinniśmy uzależnić od temperatury za oknem. Dopiero, gdy przez całą dobę przekracza ona zero stopni, możemy przejść do zdejmowania osłon z roślin (jeśli zdecydowaliśmy się na nie jesienią). Warto zwrócić tu uwagę na to, by uwolnić rośliny od zabezpieczeń w możliwie bezwietrzny, pochmurny dzień. Zbyt duże słońce od razu po „przebudzeniu”, może zaszkodzić świeżym pąkom.

 

Dodatnia temperatura pozwala nam też ruszyć z przycinaniem drzew i krzewów w naszym ogrodzie. W wielu przypadkach warto to zrobić nie tylko, ze względów estetycznych, ale też by wzmocnić roślinę i zachęcić do dalszego wzrostu. 

 

Koniec marca to też zazwyczaj dobry moment na zajęcie się wygrabionym wcześniej trawnikiem. Aeracja, rekultywacja, nawożenie czy dosianie trawy przyniosą najlepsze efekty, gdy za oknem nie będzie jeszcze za ciepło czy sucho. 

 

PRACE OGRODOWE DO WYKONANIA W KWIETNIU

Początek kwietnia to zazwyczaj odpowiedni moment na pierwsze, pozimowe koszenie trawnika. Warto podnieść nieco ostrze kosiarki, by trawa została nieco dłuższa, co zapewni jej większą odporność. Tydzień po koszeniu zdecydowanie nie jest też czasem na nawożenie murawy – jej kondycja jest wtedy zbyt słaba.

 

Na początku kwietnia w naszym ogrodzie mogą też zazwyczaj już spokojnie pojawić się drzewa i krzewy sprzedawane z odkrytym korzeniem – temperatura nie powinna im już zagrażać.

 

Gdy słonecznych dni za oknem robi się coraz więcej, warto zająć się rabatami kwiatowymi oraz ogródkiem warzywnym. Porządkujemy je, spulchniamy i nawozimy glebę, a także wysiewamy / nasadzamy rośliny. Z niektórymi z nich powinniśmy się jednak wstrzymać do końca miesiąca. Brokuły, buraki i sałata, kapusta, kalafior czy kalarepa zdecydowanie preferują znalezienie się w ziemi na początku maja. Podobnie kwiaty cebulkowe i rośliny bulwiaste, które nie zimują w ziemi. 

 

Kwiecień i maj to miesiące, kiedy pracy w przydomowych ogrodach jest naprawdę sporo, ale jeśli wykonamy ją sumiennie, efektami będziemy cieszyć się przez całe lato – podpowiada Mirosław Wojtas. I zachęca, żeby wybierając swój przyszły dom, wziąć pod uwagę swoje możliwości czasowe. – Zbyt duży ogród może się okazać utrapieniem dla osób zapracowanych – podkreśla. 

 

Wszystkich, marzących o własnym domu z ogrodem zapraszamy do Pięknej Warki, gdzie czekają na Was domy szeregowe na działkach od 192 do 325 metrów kwadratowych.

Godziny pracy biura sprzedaży