Jak przygotować dom do zimy?

zima

Wspominaliśmy ostatnio na blogu o tym, w jaki sposób przygotować ogród do zimy. Skoro zadbaliśmy o rośliny, nie powinniśmy zapomnieć też o… domownikach. Co zrobić, by w budynku było zimą ciepło i komfortowo?

 

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto przeprowadzić przegląd instalacji grzewczej i wentylacyjnej. – Należy zrobić to nie tylko ze względu za własny komfort, ale też wymagania firmy ubezpieczającej nasz dom – podpowiada Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka. Zapisy zawarte w OWU ubezpieczenia nieruchomości zazwyczaj wymagają tego od nas, byśmy w razie problemów mogli liczyć na wypłatę odszkodowania.

 

LEPSZA IZOLACJA = CIEPLEJ I OSZCZĘDNIEJ

Kluczem do odpowiedniej temperatury w domu jest nie tylko sprawne ogrzewanie, ale i odpowiednia izolacja budynku. Jeśli więc wiemy, że w jakiejś jego części doszło do uszkodzenia docieplenia, warto jeszcze przed zimą uzupełnić ubytki.

 

Warto także przed sezonem grzewczym wyregulować okna w budynku i przestawić je na tryb zimowy. W takim ustawieniu okna charakteryzują się wyższym dociskiem przy zamknięciu i mniejszymi przewiewami, co będzie wyraźnie odczuwalne wraz ze spadkiem temperatury za oknem. W większości okien takiej regulacji będziemy w stanie dokonać sami bez potrzeby korzystania ze specjalistycznych narzędzi (w internecie znaleźć można poradniki wideo, jak to zrobić), choć w przypadku niektórych producentów nie obędzie się bez klucza systemowego, co może się wiązać z koniecznością wezwania fachowców.

 

W przypadku starych okien przydatne może okazać się wykorzystanie dodatkowych uszczelek, by ograniczyć przewiew. Przy oknach nowych warto na pewno dokładnie wymyć uszczelki przed zimą, by zapewnić im lepszą pracę i wydłużyć ich żywotność.

 

Aby podnieść izolacyjność budynków, w niektórych polskich domach zakleja się kratki wentylacyjne. Rozwiązanie to zapewni nam oczywiście oszczędność dodatkowych kWh energii potrzebnej do ogrzania wnętrza, ale nie rekomendujemy go. Gdy rezygnujemy z wentylacji, narażamy się na zatrzymanie w domu wszelkich zanieczyszczeń i ograniczenie usuwania z niego pary wodnej, co tworzy w budynku mikroklimat sprzyjający chorobom, a w niektórych przypadkach także powstawaniu grzyba na ścianach.

 

ODPOWIEDNIA TEMPERATURA WE WNĘTRZU

W ostatnich miesiącach sporo słyszymy o tym, że warto zadbać o to, by temperatura w budynku nie była zimą zbyt wysoka. Szacuje się, że obniżenie średniej temperatury tylko o jeden stopień Celsjusza przyniesie nam oszczędności na paliwie rzędu 6-8%! Warto więc przyjąć, że w domu zimą będzie 19-20 stopni, a pomożemy planecie i… swojej kieszeni.

 

Na uwagę zasługują też złe nawyki, które czasem sprawiają, że w budynku dużo trudniej o komfortową temperaturę. Dobrze jest w czasie zimy zapewniać całemu budynkowi minimalną temperaturę na poziomie choć 16 stopni Celsjusza. Przy spadku poniżej tej granicy koszt ogrzania wnętrza i powrotu do 19-20 stopni będzie wyraźnie wyższy, niż cena utrzymania tej temperatury minimalnej.

 

Zupełnie odwrotnie jest w przypadku wentylowania pomieszczeń. Tu zdecydowanie lepiej postawić na krótkie lecz intensywne wietrzenie pomieszczenia (kilka minut, raz dziennie), niż zachowywać cały czas minimalnie uchylone okno.

 

Warto zwrócić też uwagę na ciężkie zasłony nad grzejnikami. Wiele osób wierzy, że zasłonięcie okna na noc sprawi, że nie będzie przez nie uciekało ciepło. Tymczasem zazwyczaj ogranicza to przenikanie ciepła od kaloryfera i obniża nasz komfort cieplny.

 

Szukasz ciepłego domu dla swojej rodziny? Odwiedź nasze biuro sprzedaży i przekonaj się, jakie rozwiązania zastosowaliśmy w Pięknej Warce.