Co warto zobaczyć w Warce?

Zwiedzanie atrakcji w Warce

Warka to miasto o bogatej historii i wielu atrakcjach… co czasem łatwiej dostrzec osobom z zewnątrz, niż tym, którzy spędzili tu całe życie. Jakie punkty Warki najchętniej odwiedzają turyści przyjeżdżający tu na weekend?

 

Oczywiście, ilu zwiedzających, tyle może być pomysłów na poznawanie Warki i okolicy. Najczęściej jednak turyści skupiają się na trzech obszarach.

 

WARKA NATURALNA

Warka dla wielu jest świetną bazą wypadową, by spędzić czas na łonie natury. Niewątpliwie największą atrakcją jest tu rzeka Pilica, której na naszym blogu poświęciliśmy kiedyś osobny tekst. Miasto jest naturalnym punktem startowym lub końcowym dla spływów kajakowych po spokojniej, malowniczej rzece, a także bazą wypadową dla wędkarzy.

 

Warecka natura nie ogranicza się jednak tylko do Pilicy. Kilkanaście kilometrów na południe od Warki znaleźć można Puszczę Stromiecką, która jako część majątku królów polskich i książąt mazowieckich przez wiele wieków stanowiła miejsce polowań najważniejszych osób w Rzeczpospolitej. Kilka kilometrów na północ od miasta znajduje się zaś Las Dębnowolski, który również jest znakomitym miejscem dla miłośników spacerów na łonie natury czy grzybiarzy.

 

Pozostając przy aktywnym wypoczynku, otoczenie Warki to także atrakcyjna przestrzeń dla miłośników dwóch kółek. Szczególnie wiosną, gdy zaczynają kwitnąć sady, nasza okolica staje się naprawdę malownicza.

 

WARKA KULINARNA

Skoro poruszyliśmy już temat jabłek, nie sposób nie wspomnieć o przechodzącym przez Warkę Szlaku Jabłkowym. W jego ramach na turystów czeka aż 36 certyfikowanych dań jabłkowych. Warto wiedzieć, że z naszego regionu pochodzi aż 40% produkcji jabłek w naszym kraju. 

 

Choć miłośnicy kulinariów cenią Warkę przede wszystkim ze względu na jabłka, nie brakuje tu także innych owoców czy innych naturalnych produktów (jak na przykład miody), które swoich amatorów mają nawet daleko poza Warką. 

 

Niezależnie od tego wszystkiego, pierwszym skojarzeniem z Warką dla większości Polaków i tak będzie miejscowy browar z jedną z najlepiej rozpoznawalnych w kraju marek piwa. Dla lubiących piwo i/lub technologię zwiedzanie browaru to na pewno nie lada atrakcja. Co ważne, coś dla siebie znajdą w Warce również osoby preferujące piwa rzemieślnicze. BroWarka oferuje nie tylko nieco mniej popularne smaki i również, można się w niej umówić na zwiedzanie.  

 

WARKA HISTORYCZNA

Było coś dla ciała, warto teraz zadbać również o coś dla ducha. Warka to historycznie jedno z najważniejszych miast Mazowsza, z atrakcyjnymi zabytkami i tradycją bohaterów. Nieodłącznym punktem każdej wycieczki do Warki jest Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Winiarach. Warto przespacerować się też po niewielkim, ale klimatycznym rynku z pomnikiem hetmana Stefana Czarnieckiego czy odwiedzić kościoły św. Mikołaja i MB Szkaplerznej. 

 

Z Warki poza Kazimierzem Pułaskim (bohaterem nie tylko Polaków, ale i Amerykanów) wywodził się również Piotr Wysocki, jeden z inicjatorów wybuchu powstania listopadowego. Choć nie doczekał się własnego muzeum, w mieście znaleźć można miejsca z nim związane – grób czy pamiątkową tablicę w miejscu, gdzie stał jego dom.

 

Czy to wszystkie miejsca, warte zobaczenia w mieście i jego najbliższej okolicy? Z pewnością nie! Warką to miejsce, gdzie warto spędzić nie tylko weekend, ale nawet… całe życie. Dlatego zachęcamy by zapoznać się z naszą ofertą domów i mieszkań w Warce. Także dla osób zawodowo związanych ze stolicą.