Coraz wyższe ceny materiałów budowlanych

Rosnące ceny materiałów budowlanych

Budowa domu to wielkie wyzwanie. Załatwiasz formalności, gromadzisz niezbędne środki, ruszasz do składu budowlanego po pierwsze materiały… i płacisz 30% więcej niż zakładałeś.

 

30% nie jest tu wartością przypadkową. O tyle zdrożały średnio ceny materiałów budowlanych porównując marzec 2022 z tym samym okresem sprzed roku. Średnio! W przypadku izolacji termicznej (np. styropian) było to bowiem aż 63%, a gdy chodzi o płyty OSB – 50%. Nie mówimy tu więc o nagłym wzroście jednej czy dwóch kategorii produktów, ale o stale rosnących cenach praktycznie wszystkiego, co związane z budową domu.

 

INFLACJA, WOJNA I RYNKI

Przyczyny takiego stanu rzeczy są oczywiście złożone. Niemniej jednak nie da się ukryć, że olbrzymi wpływ na to ma wojna w Ukrainie. Toczący się obecnie za naszą wschodnią granicą konflikt wpływa bezpośrednio chociażby na ceny stali (której dużą część importowaliśmy z tego kierunku), a pośrednio… na wszystko inne. Gdy rosną ceny ropy naftowej i osłabia się nasza waluta, import niezbędnych produktów czy półproduktów okazuje się coraz droższy.

 

Nie bez znaczenia jest też oczywiście dwucyfrowa inflacja. Spirala inflacyjna ruszyła już jakiś czas temu i zatrzymanie jej w budownictwie będzie bardzo trudne. Kolejne podwyżki stóp procentowych sprawią, że branża nieco wyhamuje. Niemniej jednak każdy, kto dysponuje większymi oszczędnościami myśli teraz o tym, jak uchronić je przed skutkami inflacji. Zainteresowanie nieruchomościami nie powinno więc maleć, a liczba nowych inwestycji – niestety tak.

 

Abstrahując jednak nieco od sytuacji w Polsce i Europie, warto zwrócić też uwagę na światowe rynki i deficyty niektórych materiałów. Wykorzystywanego do produkcji styropianu polistyrenu brakuje już od jakiegoś czasu. – Jeszcze w 2019 roku metr sześcienny styropianu grafitowego kosztował w detalu ok. 150 zł. Na koniec marca 2022 już 418 zł. Wojna przyspieszyła pewne zmiany, ale nawet jej zakończenie ich nie odwróci – co najwyżej złagodzi – przewiduje Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę.

 

NAJMOCNIEJ UCIERPIĄ NAJMNIEJSI

Wzrost cen materiałów budowlanych najmocniej odczują pojedynczy inwestorzy, którzy budują dom dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Jeśli rok temu za materiały musieliby zapłacić 300 tys. zł, to teraz już 400!

 

Średnie i duże firmy budowlane radzą sobie z wzrostami cen zdecydowanie lepiej. Oczywiście – one też je odczują i z pewnym opóźnieniem przerzucą też pewnie w dużym stopniu na klienta końcowego. Niemniej jednak – decydując się na współpracę z profesjonalistami, nie jesteśmy tak mocno narażeni na wahania cen.

 

O tym, dlaczego warto skorzystać z doświadczenia dewelopera pisaliśmy już na naszym blogu. Przy rosnących cenach materiałów budowlanych, niepewnej sytuacji międzynarodowej i wysokiej inflacji, ucieczka od samodzielnego prowadzenia inwestycji wydaje się jeszcze rozsądniejszym rozwiązaniem. – Samodzielna budowa domu jest olbrzymim wyzwaniem nawet w normalnych czasach. Jeśli wtedy skalę trudności mogliśmy porównać do wejścia Mont Everest, to teraz decydujemy się na wspinaczkę tam zimą – ostrzega Mirosław Wojtas.

 

Kupując dom w Pięknej Warce otrzymujesz gwarancję, że cena, na jaką się umówimy będzie ceną końcową – niezależnie od sytuacji na rynku. UWAGA – oferta ograniczona czasowo!  Odwiedź nasze biuro sprzedaży i poznaj szczegóły.