Czy dom nadal może być dobrą lokatą kapitału w 2024 roku?

dom - lokata kapitału

Polacy darzą inwestycje w nieruchomości dużym zaufaniem. Przyjęło się uważać, że to jedna z najprostszych „w obsłudze” inwestycji. Czy gdy mamy odłożone środki finansowe, nadal warto przeznaczyć je na dom?

 

Czy na inwestycji w nieruchomości rzeczywiście, nie da się stracić? – Wszyscy zajmujący się nieruchomościami bardzo by chcieli, by rzeczywiście tak było – śmieje się Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka. – Rzeczywiście, w ostatnich kilkudziesięciu latach była to lokata kapitału, która bardzo dobrze zabezpieczała pieniądze – dodaje.

 

Wystarczy zapytać osoby kupujące nieruchomości przed 20 czy nawet 10 latami, ile za nie zapłaciły i porównać z dzisiejszymi cenami, by zrozumieć, jak olbrzymi zwrot można było uzyskać z takiej inwestycji.

 

DLACZEGO POLACY TAK CENIĄ NIERUCHOMOŚCI?

Doświadczenia socjalizmu, a potem hiperinflacji początku lat 90. oraz niedawnej 20-procentowej inflacji sprawiły, że zaufanie Polaków do pieniądza jest mocno ograniczone. Trzymania gotówki w skarpecie nie uważamy już za bezpieczne, a produktów giełdowych większość z nas po prostu nie rozumie i z tego powodu woli trzymać się od nich z daleka. Czy to przejaw zacofania? Pewnie raczej zdrowego rozsądku, skoro w ostatnim roku blisko 3/4 Polaków inwestujących na rynkach walutowych poniosło straty.

 

Nieruchomości tymczasem są inwestycją, którą każdy z nas rozumie. Budujemy dom, żeby w nim mieszkać, wynajmować komuś lub by w przyszłości sprzedać go z zyskiem. Co ważne, bieżące użytkowanie czy wynajem, nie wykluczają przyszłej sprzedaży. Czyli mówiąc najprościej – możemy na bieżąco zarabiać na takiej inwestycji, a potem jeszcze po upływie kilku lat sprzedać ją z zyskiem. Dla wielu z nas to układ idealny.

 

INWESTYCJA W DOM CZY MIESZKANIE?

W ostatnich latach zdecydowanie największą popularnością cieszyły się inwestycje w mieszkania w największych miastach. Popyt na wynajem był tam bardzo duży, a i ewentualne spieniężenie takiej inwestycji było potem zazwyczaj szybkie. W efekcie mieszkania np. w Warszawie drożały tak mocno, że dziś nikogo już nie dziwi stawka 20 tys. zł za metr kwadratowy.

 

To prowadzi nas do pytania: czy przy takich cenach inwestycja w mieszkanie w stolicy nadal jest opłacalna? Wielu powie, że tak…, ale wielu też zacznie się zastanawiać, czy przypadkiem nie lepiej postawić na zakup dużo tańszego domu w dobrze skomunikowanej z Warszawą miejscowości, niż wyszukiwać ofert na najdroższym stołecznym rynku.

 

Zwłaszcza, że doświadczenia ostatnich lat wskazują na to, że największe wzrosty wartości nieruchomości notowano właśnie w przypadku domów jednorodzinnych w miejscowościach, które dynamicznie się rozwijały czy wzbogacały o nową infrastrukturę.

 

CZY DOM W WARCE MOŻE BYĆ ATRAKCYJNY DLA MIESZKAŃCA WARSZAWY?

Zdecydowanie tak! Pisaliśmy o tym niedawno na naszym blogu – jeszcze raz jednak powtórzymy. Dogodny dojazd do stolicy w ciągu mniej niż pół godziny w klimatyzowanym pociągu sprawia, że z Warki można obecnie dojechać do pracy w Warszawie szybciej niż z niektórych dzielnic stolicy. Różnice w stawkach najmu są na tyle duże, że w Warce za cenę ciasnego mieszkania w Warszawie, będzie można mieć wygodny dom dla całej rodziny.

 

Nie twierdzimy, że ceny w Warszawie i Warce zaraz się wyrównają – zastrzega Mirosław Wojtas. – – Jeśli jednak myślimy o zakupie domu czy jego wynajmu, nie sposób nie wziąć tego pod uwagę – dodaje.

 

Chcesz poznać ofertę Pięknej Warki? Już dziś zadzwoń do naszego biura sprzedaży i umów się na spotkanie, by obejrzeć osiedle.