Nasze budynki są energooszczędne - otrzymaliśmy świadectwa energetyczne!

energooszczędny dom

Gdy kupujesz sprzęt RTV czy AGD, z pewnością sprawdzisz posiadaną przez nie klasę energetyczną. Nie każdy wie, że może też sprawdzić klasę energetyczną domu czy mieszkania. Zobacz, jak energooszczędne są nasze budynki.

 

Wielokrotnie na naszym blogu poruszaliśmy temat zapewnienia komfortu cieplnego w budynku. Pisaliśmy o tym choćby tu czy tu. – Zawsze podkreślaliśmy, że budujemy Piękną Warkę tak, aby w domach było ciepło zimą i przyjemnie chłodno latem. Dzięki otrzymaniu świadectwa efektywności energetycznej, mamy obiektywne potwierdzenie tego, co wiedzieliśmy od dawna: jesteśmy energooszczędni – cieszy się Mirosław Wojtas, wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę.

 

SPEŁNIAMY WSZYSTKIE WYMAGANIA WARUNKÓW TECHNICZNYCH 2021

W 2021 roku do polskich przepisów wprowadzone zostały bardziej restrykcyjne warunki techniczne dla nowopowstających budynków. Inwestycje uzyskujące pozwolenia na budowę przed tym rokiem nie musiały jeszcze ich spełniać, dlatego na rynku pierwotnym wciąż znaleźć można zarówno domy i mieszkania odpowiadające nowym wymaganiom, jak i te, które ich nie spełniają.

 

W praktyce WT2021 znane są przede wszystkim z bardziej restrykcyjnego podejścia do energooszczędności. Nasz budynek wielorodzinny otrzymał właśnie świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (dysponujemy także takim świadectwem dla każdego z oferowanych mieszkań) i widać tam, jak efektywna pod tym względem jest Piękna Warka.

Charakterystyka energetyczna - Piękna Warka

Nasz budynek charakteryzuje się wskaźnikiem rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną na poziomie 61,03 kWh/(m2 · rok), przy obowiązującej obecnie normie 65 kWh/(m2 · rok), co zapewnia nam jeszcze sporą rezerwę.

 

CO OZNACZA TO W PRAKTYCE?

No dobrze, ale co oznacza to w praktyce dla właściciela mieszkania w Pięknej Warce? Najprościej mówiąc – niskie rachunki za ogrzewanie. Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową wynosi w budynku 38,25 kWh/(m2 · rok). W praktyce za dom energooszczędny przyjmuje się w naszym kraju taki, dla którego wskaźnik ten mieści się w przedziale od 30 do 70 kWh/(m2 · rok). Im mniejsza wartość, tym lepiej. Piękna Warka znów wypada tu więc bardzo dobrze.

 

Warto zwrócić też uwagę na proporcje pomiędzy rocznym zapotrzebowaniem na energię użytkową EU do celów ogrzewania i wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wynosi ona niemal 1:1 (52,34%:47:66). Oznacza to, że za ogrzanie budynku będziemy w praktyce płacić niewiele więcej niż za… ogrzanie w nim wody użytkowej dla domowników! To informacja która brzmi bardzo obiecująco, zwłaszcza w kontekście ciągle rosnących kosztów nośników energii.

 

Piękna Warka ogrzewana jest gazem, co gwarantuje stabilną, komfortową temperaturę przez cały okres grzewczy i wciąż stosunkowo niskie rachunki. Zwłaszcza w tak energooszczędnych wnętrzach.

 

Warto przy okazji powiedzieć też o wysokości czynszu w Pięknej Warce. Dla największego mieszkania, nie przekroczy on na start… 160 zł miesięcznie! Przy mniejszych metrażach będzie proporcjonalnie niższy. W połączeniu z energooszczędnym budynkiem daje więc to niemal nieodczuwalne koszty stałe.

 

Szukasz mieszkania lub domu, które będą komfortowe i tanie w utrzymaniu? Odwiedź nasze biuro sprzedaży i przekonaj się, czy Piękna Warka będzie Twoim miejscem na Ziemi.