Ile kosztuje budowa domu - stan na styczeń 2022?

Ile kosztuje budowa domu

Rok 2021 przyniósł cenowe szaleństwo na rynku nieruchomości. Drożały domy, mieszkania, działki, materiały budowlane i praca fachowców. Ile tak naprawdę kosztuje budowa domu na początku 2022 roku?

 

Benjamin Disraeli powiedział, że istnieją trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, okropne kłamstwa i statystyka. Oficjalne zestawienia liczbowe i raporty nie do końca oddają skalę wzrostu cen. Skoro w poprzednim roku budowa domu w województwie mazowieckim była przeciętnie o ponad 200 tys. droższa niż w kujawsko-pomorskim, to statystyki wyciągające średnią z całego kraju nie będą pokazywać, co tak naprawdę dzieje się w naszej okolicy.

 

Warto mieć też świadomość, że nawet w jednym mieście koszty poszczególnych prac budowlanych i wykończeniowych mogą się znacząco różnić w zależności od wybranej ekipy i momentu, w którym się z nią umówiliśmy. Różnice na poziomie 50% ceny nie są tu czymś, co byłoby niezwykłe. I co ważne – różnice te niekoniecznie przekładają się na jakość realizowanej usługi.

 

Uzbrojeni w tę wiedzę możemy wreszcie odpowiedzieć na pytanie:

 

ILE KOSZTUJE BUDOWA DOMU NA POCZĄTKU 2022 ROKU?

Portal wielkiebudowanie.pl określa koszt wybudowania jednego metra kwadratowego budynku w stanie surowym zamkniętym na 2505 zł. W przypadku stanu deweloperskiego są to 4354 zł. Mówimy tu oczywiście o materiałach i pracach budowlanych. W wycenę nie wchodzą koszty działki, jej uzbrojenia, projektu budowlanego czy pozyskania pozwoleń. Na obniżki cen na wiosnę raczej nie ma co liczyć – można mieć tylko nadzieję, że w 2022 wzrost cen będzie nieco wolniejszy niż był w tym roku.

 

A ten w 2021 roku wyniósł 7,4-8,4%. To sporo, ale znów warto pamiętać, że w zależności od regionu i metrażu budowanego domu mógł być on nawet większy. Portal kb.pl przedstawia przykładowe wyliczenia dla trzech wielkości domów: 100, 140 i 195 metrów kwadratowych. W zależności od metrażu, za budowę domu do stanu deweloperskiego trzeba było zapłacić o 25-30 tys. zł więcej niż przed rokiem.

 

Statystycznie więc, choć rok ten przyniósł nam wyraźne wzrosty kosztów, nie były one jednak wyjątkiem od tego, do czego zdążyliśmy się w ostatnich latach przywyczaić. Gdy spojrzymy na porównania z czterech lat zobaczymy, że trend wzrostowy utrzymywał się przez cały ten okres, a różnica w kosztach budowy domu z 2017 i 2020 roku wyniosła ok. 25%!

 

KOSZTY, KTÓRYCH NIE WIDAĆ

Samodzielne szacowanie kosztów budowy domu nie jest proste. Ceny materiałów wahają się bardzo dynamicznie (co dobitnie pokazał ostatni rok), a osoba niemająca doświadczenia w budowaniu domu łatwo pominie w swoich kalkulacjach któryś z etapów prac. Sprawia to, że doliczenie nawet 10% „na wzrost cen” przy szacowaniu wydatków na budowę może okazać się niewystarczające. „Raport o budowie domów” z 2020 roku wskazuje, że 42% inwestorów indywidualnych niedoszacowuje kosztów inwestycji o 11-20%, a 27% – aż o 21-30%!

 

To prowadzi nas do kolejnej kategorii często pomijanych kosztów niematerialnych. – Stres związany z tym, że budowa naszego domu się opóźnia, a kosztorys coraz mocniej rozjeżdża się z rzeczywistością potrafi być przygniatający – ostrzega Mirosław Wojtas wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. Warto rozważyć więc powierzenie budowy domu specjalistom i zakup gotowego budynku po z góry znanej cenie (która wcale nie musi być wyższa od tego, co zapłacilibyśmy budując dom sami).

 

Myślisz o budowie własnego domu? Zanim rozpoczniesz pracę odwiedź nasze biuro sprzedaży. Być może znajdziesz swoje miejsce na ziemi w Pięknej Warce i zaoszczędzisz pieniądze oraz… nerwy.