Co warto wiedzieć przed montażem klimatyzacji w mieszkaniu?

klimatyzacja w mieszkaniu

Widok klimatyzatora na ścianie domu jeszcze kilka lat temu był w naszym kraju rzadkością. Dziś na dodatkowe chłodzenie budynku decyduje się coraz więcej osób. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na montaż klimatyzacji?

 

Klimat się zmienia. Zimy nie są już tak mroźne jak kilkadziesiąt lat temu, ale za to upał potrafi coraz bardziej dawać się nam we znaki. Wiele mieszkań można bez większej przesady przyrównać latem do piekarnika. Nic więc dziwnego, że firmy montujące klimatyzację mają latem pełne ręce roboty.

 

JAK DZIAŁA KLIMATYZACJA?

Zasada działania klimatyzacji jest do pewnego stopnia podobna do lodówki. Ciepło z budynku pochłaniane jest przez czynnik chłodniczy i wyprowadzane na zewnątrz. Klimatyzator wywołuje też ruch powietrza, dzięki któremu mamy uczucie, że w budynku pojawia się zimne powietrze. Co ważne, w przeciwieństwie do rekuperacji, nie ma tu mowy o wprowadzaniu do budynku świeżego powietrza, a jedynie o schłodzeniu tam obecnego.

 

Współczesne klimatyzatory wyposażone są zazwyczaj również w funkcję grzania, mogą więc stanowić znakomite uzupełnienie systemu centralnego ogrzewania, chociaż w większości przypadków nie stanowią raczej dla niego alternatywy. 

 

Dobierając urządzenie, którego celem ma być chłodzenie pomieszczenia powinniśmy pomnożyć jego metraż razy 100 W/m2. Uzyskamy w ten sposób orientacyjną moc urządzenia potrzebną do skutecznego schłodzenia pokoju. 

 

W przypadku pojedynczego urządzenia, jego cena finalna (z montażem) nie powinna przekroczyć kilku tysięcy złotych. Warto mieć świadomość, że waha się ona w zależności od pory roku i latem będzie decydowanie wyższa niż wiosną czy jesienią.  

 

JAKIE SĄ MINUSY KLIMATYZACJI?

Klimatyzacja, mimo że coraz popularniejsza, wiąże się z pewnymi ryzykami, wynikającym zazwyczaj ze złego jej użytkowania. Dosyć powszechne jest przekonanie, że klimatyzacja zwiększa ryzyko letnich przeziębień, zwłaszcza u dzieci. W większości przypadków winna jest tu jednak nie sama klimatyzacja, a zbyt duża różnica w temperaturze zewnętrznej i tej, którą ustawiamy w domu czy samochodzie.

 

Przyjmuje się, że optymalna temperatura ustawiona na klimatyzacji nie powinna być niższa o więcej niż 5 stopni od tej notowanej na zewnątrz. W przypadku największych upałów zejść można oczywiście niżej… ale nadal wskazany jest tu zdrowy rozsądek.

 

Drugim ryzykiem związanym z klimatyzacją jest rozwijanie się w niej grzybów czy pleśni w przypadku braku odpowiedniej konserwacji. Co prawda, coraz więcej nowoczesnych urządzeń zawiera dodatkowe filtry czy rozwiązania techniczne mające temu zapobiegać, jednak nic nie zastąpi dezynfekcji klimatyzacji co jakiś czas.

 

I na koniec jeszcze jedno zagrożenie związane z klimatyzacją, czyli zbytnie przesuszenie powietrza w domu (o tym, jakie są konsekwencje takiego stanu rzeczy pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu). Gdy jednak porównamy potencjalne niedogodności związane z użytkowaniem klimatyzacji, ze sposobem funkcjonowania w mocno przegrzanym latem mieszkaniu, nie wydają się one już tak dotkliwe. 

 

ZANIM ZAŁOŻYSZ KLIMATYZACJĘ

Klimatyzator nie rozwiąże wszystkich naszych problemów. – Przed założeniem klimatyzacji wato zadać sobie pytanie, dlaczego w naszym domu jest tak gorąco latem – radzi Mirosław Wojtas, wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. Bardzo często przegrzanie mieszkania jest po prostu efektem słabej izolacji i aby zapewnić komfortową temperaturę w domu nasz klimatyzator będzie musiał pracować niemal cały czas. 

 

W wielu wspólnotach mieszkaniowych, aby założyć klimatyzator zewnętrzny, musimy też uzyskać dodatkową zgodę. Czasem to tylko formalność, czasem przeszkoda nie do przeskoczenia. 

 

Jeśli więc funkcjonowanie w Twoim obecnym mieszkaniu wraz z nastaniem upałów staje się trudne, koniecznie sprawdź naszą ofertę domów szeregowych i mieszkań, przygotowanych tak, by zapewnić komfortowe warunki mieszkańcom w każdej temperaturze.