Jak odrolnić działkę i wybudować na niej dom?

odrolnienie działki

Czy jeśli posiadam działkę, to mogę na niej wybudować dom? Tak, o ile spełnia ona wszystkie wymagane prawem wymagania i uzyskam pozwolenie na budowę / skutecznie ją zgłoszę. Co kiedy nasza działka jest działką rolną?

 

Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym blogu o tym, w jaki sposób uzbroić w media działkę, na której chcemy w przyszłości postawić dom. Dziś opiszemy, co zrobić, by przekształcić działkę rolną w budowlaną.

 

Procedura odrolnienia działki i przeznaczenia jej na cele budowlane zależy od tego, czy jest ona objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego – tłumaczy Mirosław Wojtas, wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. – I od tego, jaką klasą gruntu dysponujemy – dodaje. Im niższa klasa gruntu, tym łatwiej nam będzie. Ale po kolei.

 

GDY NASZEJ DZIAŁKI NIE OBEJMUJE MPZP

Tylko ok. 1/3 terytorium Polski objęta jest Miejscowymi Planami Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli nasza działka nie mieści się w tej grupie, to procedura przekształcenia działki w budowlaną jest prostsza. Wystarczy wystąpić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i czekać.

 

Co ważne, nasza działka powinna mieć w chwili wydania warunków zabudowy doprowadzone media (prąd i wodę), sąsiadować z inną działką budowlaną oraz mieć dostęp do drogi (lub mieć zapis hipoteczny o takim dostępie).

 

Co w sytuacji, gdy nie mamy szans na spełnienie warunków? Możemy jeszcze wystąpić do wojewody o wydanie odstępstwa, a on skieruje sprawę do ministerstwa. Czyli procedura się wydłuża, a szanse na powodzenie  – maleją.

 

GDY NASZA DZIAŁKA JEST OBJĘTA MPZP

A co gdy nasza działka znajduje się na terenie, dla którego przyjęto już Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego? Wtedy przekształcenie działki jest niestety wyraźnie trudniejsze. Też składamy wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, ale tym razem prosimy w nim o odrolnienie działki. W dokumencie powinniśmy wskazać cel przekształcenia ziemi oraz uzasadnić go (np. brakiem zamiaru prowadzenia uprawy).

 

Nie brzmi wcale trudniej niż w pierwszym przypadku, prawda? Problem polega jednak na tym, że organ, do którego składamy wniosek nie ma wyznaczonego terminu, w którym musi się do wniosku odnieść. Co więcej – nie ma nawet obowiązku rozpatrzenia go. Może się więc zdarzyć, że będziemy musieli czekać i czekać, a co za tym idzie odłożyć nasze plany budowlane na bliżej nieokreśloną przyszłość.

 

WYŁĄCZENIE GRUNTU Z PRODUKCJI ROLNEJ

Samo odrolnienie działki to jeszcze nie koniec. Zanim będziemy mogli wybudować na odrolnionej działce dom, mamy jeszcze obowiązek wyłączyć grunty z produkcji rolnej. Tym razem musimy udać się do wydziału geodezji lub wydziału gospodarki nieruchomościami w starostwie powiatowym i tam złożyć stosowną prośbę.

 

Na szczęście nie dotyczy to gruntów o niższych klasach (IV-VI). W przypadku gruntów dobrej jakości ich wyłączenie z produkcji rolnej wcale nie musi być proste.

 

ILE TO KOSZTUJE?

Odrolnienie działki wiąże się oczywiście z kosztami. Ich wysokość zależy od klasy gruntu. Składają się one z dwóch części – opłaty jednorazowej oraz ponoszonej przez kolejnych 10 lat opłaty rocznej (w wysokości 10% opłaty jednorazowej).

 

Stawki opłaty jednorazowej prezentują się następująco:

  • Grunty klasy I – 4370 zł za 1 ar,
  • Grunty klasy II – 3780 zł za 1 ar,
  • Grunty klasy IIIa – 3200 zł za 1 ar,
  • Grunty klasy IIIb – 2620 zł za 1 ar,
  • Grunty klasy IVa – 2040 zł za 1 ar,
  • Grunty klasy IVb – 1450 zł za 1 ar,
  • Grunty klasy V – 1165 zł za 1 ar,
  • Grunty klasy VI – 874 zł za 1 ar.

 

Nie chcesz czekać i ponosić dodatkowych kosztów? W Pięknej Warce możesz kupić gotowe domy i mieszkania o różnych metrażach. Odwiedź nasze biuro sprzedaży i sprawdź, co możemy Ci zaproponować.