Kupić gotowy projekt domu czy zlecić architektowi wykonanie go od podstaw?

projektu domu

Planujesz budowę domu? Zanim przystąpisz do prac musisz zdobyć projekt domu. I tu pojawia się pierwsza, poważna wątpliwość – kupić gotowy czy zlecić architektowi wykonanie go od podstaw specjalnie dla nas?

 

Są sytuacje, w których projekt „szyty na miarę” będzie nam po prostu niezbędny: działka
o nietypowych wymiarach i kształcie, przebudowa istniejącego już obiektu, bardzo konkretne
a jednocześnie rzadkie wymagania z naszej strony. W innych przypadkach stajemy przed wyborem – zamówienie nowego projektu lub zakup/dostosowanie istniejącego.

 

DLACZEGO NOWY PROJEKT?

Wspomnieliśmy już we wstępie o sytuacjach, w których nowy projekt będzie nam niezbędny. Część budujących domy decyduje się na niego także z powodu konkretnej wizji, którą mają w głowie, a której nie mogą odnaleźć w gotowych projektach. Czasem chodzi także o nadanie budynkowi niepowtarzalnego charakteru. Decydując się na projekt na zamówienie mamy niemalże pewność, że w okolicy nie powstanie drugi taki budynek. Nasz dom będzie miał więc z pewnością niepowtarzalny charakter.

 

Jest też jednak druga strona medalu – koszty. I chodzi tu nie tylko o to, że za przygotowanie projektu od podstaw musimy więcej zapłacić. Więcej kosztują też zazwyczaj materiały i sama robocizna. W gotowych projektach stawia się częściej na standardowe rozwiązania i optymalizuje się je także pod kątem kosztów.

 

No i jest jeszcze jedno ryzyko. Rozwiązania, które wyglądają przepięknie w naszej głowie, nie zawsze sprawdzają się w prawdziwym domu. Doświadczony, uczciwy architekt podpowie nam to pewnie na etapie projektu, ale czasem może się zdarzyć, że odkryjemy to dopiero, gdy budynek już stoi…

 

DLACZEGO GOTOWY PROJEKT?

W przypadku gotowego projektu atutem z pewnością będzie cena – zarówno, jeśli chodzi o jego zakup, jak i późniejszą realizację. Co ważne, w wielu przypadkach możemy niewielkim kosztem uzyskać dostosowanie projektu do naszych potrzeb.

 

Gotowy projekt pozwoli nam uniknąć także niektórych błędów, które popełnić możemy trzymając się kurczowo swojej wizji, a nie zdając się na rady fachowców. Czy jednak pozwoli on nam na uzyskanie niepowtarzalnego domu? – O to nie trzeba się martwić – zapewnia Mirosław Wojtas wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. – Od 2013 roku budujemy domy szeregowe i mogę powiedzieć, że każdy dam, po zamieszkaniu przez rodzinę szybko nabiera swojego indywidualnego charakteru – dodaje.

 

Rzeczywiście, wystarczą wykończenie domu, jego umeblowanie czy drobne przeróbki i nasz budynek bardzo szybko stanie się niepowtarzalny.

 

MOŻE W TAKIM RAZIE GOTOWY DOM?

Skoro zakup gotowego projektu wydaje się w wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem, to może jeszcze lepiej będzie kupić gotowy dom i tylko wykończyć go według własnych potrzeb i preferencji. W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że budowa systemem gospodarczym jest tańsza niż zakup gotowego budynku. Jak się okazuje – zazwyczaj jest jednak dokładnie odwrotnie (o czym pisaliśmy szerzej tutaj).

 

Nie bez znaczenia jest także gwarancja ceny i terminu, które otrzymujemy podpisując umowę na dom. Od tej pory to ktoś inny martwi się rosnącymi kosztami, brakiem dostępności ekip wykończeniowych i potencjalnymi problemami z ich pracą… a my zaczynamy myśleć już
o wykończeniu, meblach i dodatkach.

 

Brzmi rozsądnie? Odwiedź nasze biuro sprzedaży i przekonaj się, jakie warunki oferujemy kupującym w Pięknej Warce.