Mieszkańcy Radomia zaczną się przeprowadzać do Warki?

Radom - Warka - Warszawa

Gdy piszemy o dużym mieście w sąsiedztwie Warki najczęściej mamy na myśli Warszawę. Tymczasem, gdy spojrzymy na mapę, okaże się, że nieznacznie bliżej jest z Warki do Radomia. Jak to sąsiedztwo wpływa na nasze miasto?

 

Radom jest miastem przez wielu traktowanym z przymrużeniem oka. Bo lotnisko, z którego mało co lata. Bo „chytra baba z Radomia”. Bo Radom, choć jest w tym roku Stolicą Kultury Mazowsza, to na Mazowszu wcale nie leży (historycznie ziemi radomskiej bliżej do Małopolski). Tymczasem mówimy o 15. największym mieście naszego kraju, które zamieszkuje blisko 200 000 mieszkańców. Mieście o potencjale, którego nie sposób lekceważyć.

 

Z WARKI JEST BLISKO DO RADOMIA…

Do Radomia z Warki można dojechać pociągiem w 23 minuty. Dla porównania, podróż komunikacją miejską z Białołęki do centrum Warszawy zajmuje ok. godzinę. Dlaczego o tym piszemy? Bo okazuje się, że Radom potrafi być dla stolicy wygodną alternatywą, gdy trzeba np. załatwić coś w Urzędzie Wojewódzkim. Znamy przypadki przedsiębiorców, którzy aby ominąć kolejki, jechali z Warszawy do Radomia, załatwiali niezbędne formalności i wracali z poczuciem, że i tak zaoszczędzili dzięki temu czas! Niejednokrotnie mieszkańcom Warki bardziej opłaci się po prostu pojechać do Radomia niż Warszawy.

 

A czy opłaca się dojeżdżać do pracy z Warki do Radomia? Tu już statystyki okazują się mniej przyjazne dla miasta położonego nad Mleczną. W Warce bezrobocie jest po prostu niższe. Nie oznacza to bynajmniej, że pracy w Radomiu nie ma. Specjaliści z dziedzin związanych z tamtejszym przemysłem mogą być łakomym kąskiem na radomskim rynku pracy.

 

…A Z RADOMIA DO WARKI

Nie jest jednak powiedziane, że sąsiedztwo Warki i Radomia oznaczać ma, że to tylko mieszkańcy Warki wyjeżdżać będą do większego miasta. Wielu mieszkańców Radomia już teraz dojeżdża codziennie do pracy do Warszawy. Dlaczego nie mieliby skrócić czasu w pociągu o połowę i nie przenieść się do Warki?

 

Warka nie straszy nowych mieszkańców warszawskimi cenami nieruchomości. Żyje się tu ciszej i spokojniej niż w stolicy, a do Radomia jest, jak już zauważyliśmy, naprawdę blisko. Mieszkając w Warce można więc pracować i zarabiać w Warszawie, żyć na co dzień w niewielkim, zielonym mieście, a w dniu wolnym w kilka chwil odwiedzić rodzinę czy przyjaciół w Radomiu.

 

Czy Warka stanie się masowym kierunkiem emigracji z Radomia? Pewnie na razie nie. Wydaje się jednak, że z czasem napływ ludności z sąsiedniego miasta będzie nieunikniony. Mamy tu bowiem do czynienia z klasycznym przykładem rozwoju warunkowanego przez infrastrukturę. Warka znalazła się w bardzo korzystnym położeniu na szlaku kolejowym między Radomiem i Warszawą. Kwestią czasu jest tylko, kiedy zacznie być to widoczne w statystykach rosnącej liczby mieszkańców.

 

Jesteś z Radomia i zastanawiasz się, dlaczego warto zamieszkać w Warce? Na naszym blogu opisaliśmy już ten temat jakiś czas temu. Szukasz inwestycji, gdzie Twoja rodzina będzie mogła żyć spokojnie i komfortowo? Sprawdź oferowane przez nas domy i mieszkania w Pięknej Warce.