Jak przygotować się do spływu kajakowego Pilicą?
Mnóstwo zieleni dokoła, przyjemny chłód wody i spokojnie sunący Pilicą kajak… To naprawdę świetny pomysł na weekendową przygodę dla całej rodziny. Oczywiście, jeśli się do niej dobrze przygotujemy.
Pilica, której walorom poświęciliśmy już kiedyś osobny wpis, ze względu na znikomą trudność zaliczana jest do kategorii ZWA 1, czyli rzek bardzo łatwych. – To idealne miejsce dla początkujących kajakarzy, także tych najmłodszych i nieco już starszych – zachwala Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka ok. 15 kilometrów od ujścia Pilicy do Wisły.
Pod względem uciążliwości Pilica również otrzymała bardzo przyjazną kategorię U1. Nie ma tu więc mowy o konieczności pokonywania nieprzyjemnych przeszkód czy przenoszenia kajaków obok zwalonych drzew. Rzekę warto więc wybrać na pierwszy spływ, co nie znaczy, że możemy zapomnieć o środkach bezpieczeństwa czy dobrym przygotowaniu.
JAK SPAKOWAĆ SIĘ NA SPŁYW PILICĄ?
Strój na spływ powinien być dopasowany do przewidywanych warunków atmosferycznych. Bezwzględnie powinniśmy pamiętać o nakryciu głowy i kremie z filtrem. Podczas spływu nie będziemy mieli możliwości schowania się do cienia, a promienie słońca odbijające się od powierzchni wody bardzo mocno oddziałują na skórę. Nie zaszkodzi też zabrać kurtkę czy płaszcz przeciwdeszczowy, w razie gdyby na wodzie złapał nas letni deszcz.
Pozostałe elementy stroju powinny być wygodne i przewiewne. Najczęściej wybieramy na spływ kostium kąpielowy, często uzupełniony lekkimi spodenkami i podkoszulką / koszulą. Warto też zdecydować się na buty do wody. Jeśli ich nie mamy, wystarczą sandały. Gdy będzie trzeba wyjść z kajaka unikniemy skaleczenia stopy oraz zapewnimy sobie odrobinę większą stabilność na śliskim podłożu.
Nasz ekwipunek powinniśmy zabezpieczyć przed zamoczeniem. Nie musimy kupować profesjonalnych worków. Na pojedynczy wypad sprawdzą się też najzwyklejsze worki na śmieci (gdy włożymy jeden w drugi) czy torebki strunowe. Powinniśmy też pomyśleć o tym, by nasz ładunek stanowił zwartą całość – używajmy opakowań zbiorczych albo połączmy pojedyncze elementy sznurkiem – unikniemy wtedy sytuacji w której w przypadku wywrotki kajaku (na Pilicy bardzo rzadkiej, ale jednak wciąż możliwej), część drobnych elementów odpłynie i nie będziemy w stanie ich znaleźć.
Nie zapominajmy też o jedzeniu i piciu. Spływ kajakowy jest przyjemny, ale to jednak forma wysiłku fizycznego. Zadbajmy o odpowiednią ilość kalorii i nawodnienie organizmu.
PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
Jak już wspominaliśmy, Pilica jest rzeką stosunkowo bezpieczną i przyjemną. W wielu miejscach jej głębokość sięga kolan, co może zmuszać początkujących kajakarzy do wychodzenia z łódki i przepychania jej dalej. Nie oznacza to jednak, że możemy zrezygnować z kapoków. Każdy uczestnik spływu, także umiejący pływać, powinien mieć na sobie poprawnie zapiętą kamizelkę ratunkową. Na rzece nie brakuje miejsc o dużo większej głębokości i nie należy ich lekceważyć.
Spływ kajakowy nie jest też odpowiednim miejscem na spożywanie alkoholu. Jeśli mamy ochotę na wypicie zimnego piwa po całym dniu wiosłowania, zróbmy to już na koniec dnia na brzegu. Będzie równie przyjemnie jak w kajaku, a na pewno bezpieczniej.
Na koniec jeszcze jedna rada – firmy wynajmujące kajaki ze względów bezpieczeństwa raczej nie udostępnią Wam pojedynczej sztuki. Warto na spływ zebrać więc nieco większą grupę lub zapytać o możliwość dołączenia do innej. W wakacyjne weekendy nie jest to wcale trudne.
A gdy już zakochacie się w Pilicy i będziecie chcieli wracać do niej w każdej wolnej chwili, zapraszamy do zakupu domu lub mieszkania w Pięknej Warce. To nie tylko wspaniałe miejsce do wypoczynku, ale i codziennego życia!