Ceny nieruchomości znów pójdą w górę?
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie czekają nas kolejne wzrosty cen nieruchomości. Co ważne, wzrosty przewidywać można zarówno w krótkim, jak i dłuższym okresie.
– Wiadomo, że żaden deweloper nie powie nigdy, że ceny na rynku nieruchomości pójdą niebawem w dół – śmieje się Mirosław Wojtas, wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. Podkreśla jednak, że oczekiwania wzrostu cen w najbliższym czasie mają szczególnie solidne podstawy.
MIESZKANIE NA START
Programowi „Mieszkanie na start” poświęciliśmy niedawno osobny tekst na naszym blogu. Ma ruszyć w drugiej połowie roku i zapewnić tańsze kredyty na zakup pierwszego mieszkania czy budowę domu.
Sukces niedawnego „Bezpiecznego kredytu 2 procent” pokazał, że istnieje zapotrzebowanie na takie projekty. Z drugiej strony pokazał też, że stymulacja popytu wiąże się ze wzrostami cen na rynku nieruchomości.
Wszystko wskazuje na to, że tym razem będzie podobnie. Ceny mieszkań i domów pójdą w górę, gdy tylko ruszy nabór wniosków do programu. Będzie więcej chętnych na zakup, a co za tym idzie, oczekiwania sprzedających wzrosną.
USTAWA DEWELOPERSKA
Kolejnym czynnikiem, który z pewnością wpłynie na podniesienie cen jest wchodząca w lipcu tego roku nowa ustawa deweloperska. Przepisy obowiązują już co prawda od jakiegoś czasu, ale do tej pory były od nich liczne wyjątki, które znikną w najbliższych miesiącach.
Co nowego wnosi nowe prawo? Tak opisywaliśmy to wcześniej na naszym blogu: Ustawa powołuje Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, w ramach którego deweloperzy część pieniędzy ze sprzedaży będą musieli przeznaczyć na fundusz, z którego wypłacane będą środki dla nabywców, gdyby zbankrutował deweloper lub obsługujący go bank. To jednak nie najważniejsza zmiana. Przede wszystkim rachunek powierniczy, na który trafiają środki ze sprzedaży mieszkania zostanie teraz zamknięty do momentu, gdy transakcja nie zostanie sfinalizowana (czyli nie nastąpi podpisanie umowy przeniesienia własności i przekazania odpowiednich dokumentów do banku).
Nadal działać będą też otwarte rachunki powiernicze, ale Wypłata z nich będzie możliwa dopiero 30 dni pod zawarciu umowy deweloperskiej, po spełnieniu przez dewelopera szeregu wymogów pod rygorem odpowiedzialności karnej. Pozostałe wypłaty, jak dotychczas, czyli po inspekcji banku po zakończeniu danego etapu budowy. Ostatnia wypłata będzie możliwa po akcie notarialnym, w stanie wolnym od obciążeń
Z perspektywy kupującego można więc mówić o kolejnym kroku, by zapewnić mu jeszcze większe bezpieczeństwo (choć deweloperzy twierdzą, że obecne przepisy były wystarczające, a jeśli pojawiał się problem, to raczej z powodu ich obchodzenia, niż dlatego, że gwarancje, które oferowały były za małe). Z perspektywy firmy budującej domy i mieszkania jest to po prosu kolejny koszt, który finalnie ponieść będzie musiał kupujący.
MNIEJ ROZPOCZYNANYCH INWESTYCJI
Wzrostu cen spodziewać się też można w perspektywie długoterminowej. Wszystko to ze względu na gwałtowny spadek rozpoczynanych w ostatnich dwóch latach inwestycji mieszkaniowych. W 2023 roku uzyskano o ok. 1/5 mniej pozwoleń na budowę niż w roku poprzednim, który i tak był już rokiem wyraźnych spadków.
O ile w liczbie mieszkań oddawanych do użytku nie widać jeszcze załamania, o tyle liczba inwestycji rozpoczętych zmalała w sposób odczuwalny. Na efekty poczekamy dwa trzy lata, ale z pewnością będą one wyraźne. Nawet jeśli w tym czasie nie odczujemy wzrostu popytu, to spadek podaży zrobi swoje – ceny pójdą w górę.
Czy oznacza to, że osoby planujące zakup mieszkania w najbliższych latach powinny przyspieszyć proces decyzyjny? Niekoniecznie. – Kupując mieszkanie dla siebie, powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim własne potrzeby i możliwości – radzi Mirosław Wojtas. Co innego w sytuacji, gdy mieszkanie traktujemy jako lokatę kapitału. Wtedy warto pomyśleć o tym, czy nie lepiej podjąć decyzję kilka miesięcy wcześniej, by uzyskać wyższy zwrot z inwestycji.
Szukasz domu lub mieszkania? Odwiedź nasze osiedle i wybierz najlepszą nieruchomość dla siebie!