Ile kosztuje budowa domu - stan na styczeń 2023

Koszty budowy domu 2023

Precyzyjne oszacowanie kosztów budowy domu to trudne zadanie. Im bardziej precyzyjnie  uda nam się je jednak określić, zanim zaczniemy pracę, tym mniej bolesnych niespodzianek nas czeka. Ile kosztuje budowa domu na początku 2023 roku?

 

Nasz wpis na temat kosztów budowy domu sprzed roku znajdziecie tutaj. – Ceny od tego czasu urosły tak mocno, że każdy, kto budżetował prace budowlane na podstawie danych historycznych musiał zdobyć dodatkowe środki, by dokończyć rozpoczętą budowę – tłumaczy Mirosław Wojtas, wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. Według „Raportu o budowie domów w Polsce” z 2021 roku aż 77% inwestorów nie doszacowało kosztów, które trzeba będzie ponieść.

 

ILE KOSZTUJE BUDOWA DOMU NA POCZĄTKU 2023 ROKU?

Rok 2022 zakończyliśmy ze wzrostem średniej ceny budowy domu aż o 21,7% w ciągu dwunastu miesięcy. Dla porównania, w ciągu trzech lat między 2017 a 2020 wskaźnik ten wzrósł łącznie o ok. 25%. O obecnych wzrostach nie można więc powiedzieć, że są typowe dla branży.

 

Jak wygląda to w wartościach bezwzględnych? Portal Wielkiebudowanie.pl podaje, że na koniec 2022 przeciętna cena budowy metra kwadratowego domu w stanie surowym zamkniętym to ok. 3232 zł. W przypadku stanu deweloperskiego mówimy tu już o wartości rzędu 5593 zł za metr kwadratowy.

 

Jak zawsze zaznaczamy, to wartość średnia i nie oznacza to, że w Waszym konkretnym przypadku cena budowy nie okaże się wyraźnie wyższa lub niższa (na to pewnie jednak nie warto się nastawiać). W zależności od konkretnej lokalizacji różnice w skali całej budowy mogą sięgnąć nawet 100-200 tysięcy złotych (najdrożej jest tradycyjnie na Mazowszu i w Małopolsce, a najtaniej na Opolszczyźnie i w Ziemi Świętokrzyskiej).

 

Warto zwrócić uwagę, że wzrost kosztów napędzany jest przede wszystkim przez wzrost cen materiałów budowlanych, który wyrósł w 2022 roku aż 26,7%. Robocizna, którą jeszcze rok temu największa część budujących domy wskazywała, jako główne źródło niedoszacowania budżetu, wzrosła w tym roku o „tylko” 12,6%, a więc poniżej wskaźnika inflacji.

 

WŁASNY DOM BEZ STRESU

Przywoływane powyżej koszty nie uwzględniają jednej, bardzo istotnej kwestii – niematerialnych kosztów, które ponosimy, by wybudować wymarzony dom. Chodzi więc o zakup materiałów i stres związany z wahaniami jego cen czy dostępności oraz problemy z ekipami i takim ich zgraniem, by uniknąć niepotrzebnych przestojów. Każdy, kto przeprowadził w domu choć niewielki remont wie, jak wiele rzeczy może tu pójść nie tak. A nawet mając tę wiedzę, warto potencjalne kłopoty i opóźnienia jeszcze przemnożyć przez dwa, bo czy ktoś z nas mógł jeszcze kilka lat temu przewidzieć pandemię czy wojnę w Ukrainie?

 

Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów rezygnuje z własnej budowy i szuka gotowego domu dla swojej rodziny. Sprawdzaliśmy już kiedyś, że wcale nie musi to oznaczać wyższej ceny, a z pewnością gwarantuje większy spokój ducha i pokłady energii, które zamiast na „wyjście z ziemi” można wykorzystać na wykończenie budynku zgodnie ze swoimi marzeniami i potrzebami. – Często osoby budujące dom metodą gospodarczą, na koniec inwestycji marzą już tylko o tym, by ją jak najszybciej zakończyć, nawet kosztem niepotrzebnych kompromisów – ostrzega Mirosław Wojtas.

 

Chcesz zobaczyć, jak wyglądać może Twój przyszły dom w Pięknej Warce? Odwiedź nasze biuro sprzedaży i sprawdź ofertę domów, których budowa zakończona zostanie jeszcze w tym roku.