Ile kosztuje budowa domu - stan na styczeń 2024

Koszty budowy domu 2024

Na początku każdego roku sprawdzamy dla Was, ile kosztuje obecnie przeciętnie budowa domu. Nikogo oczywiście nie zaskoczymy, jeśli powiemy, że w tym roku analizowane koszty znów poszły do góry?

 

To już nasza mała tradycja, że co 12 miesięcy wracamy do wpisu na temat aktualnych kosztów budowy domu. Dlaczego? Bo przy stałych wahaniach cen, informacja sprzed roku staje się już niewiele warta. Dziś wpisy z 2023 czy z 2022 roku mają już wartość tylko historyczną.

 

ILE KOSZTUJE BUDOWA DOMU W STYCZNIU 2024 ROKU?

Na początku zastrzeżenie, w tekście odnosimy się do cen przeciętnych. Koszty budowy domu znacząco różnią się z zależności od regionu Polski. Nie obruszajcie się, jeśli Wasza budowa kosztowała wyraźnie więcej lub wyraźnie mniej, niż podajemy. Statystyki lubią kłamać… jednak patrzenie na rynek przez pryzmat jednostkowego doświadczenia potrafi być jeszcze bardziej mylące.

 

Według portalu WielkieBudowanie.pl koszt budowy stanu surowego zamkniętego to obecnie ok. 3681 zł za metr kwadratowy. Oznacza to, że w ciągu ostatniego roku koszty poszły w górę o 13,9%. Nieco mniejsza była dynamika cen usług i towarów związanych z wykończeniem domu. Obecnie doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego kosztuje przeciętnie ok. 6211 zł z metra, co daje nam wzrost o 11% w stosunku do danych, które podawaliśmy przed rokiem.

 

Oczywiście, analizując te zmiany warto wziąć pod uwagę również nadal wciąż stosunkowo wysoką inflację, z którą zmagaliśmy się w tym roku. Kilkunastoprocentowy wzrost to jednak zdecydowanie nie tylko efekt tego wskaźnika.

 

CZY W KOŃCU BĘDZIE TANIEJ?

Niestety, nic nie wskazuje na to, by na najbliższym czasie koszty budowy domów miały ulec zmniejszeniu – przewiduje Mirosław Wojtas, wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje Piękną Warkę. Choć ostatnie miesiące przyniosły względną stabilizację cen, trudno spodziewać, by utrzymała się ona w najbliższym czasie.

 

Czekają nas w tym roku dwie podwyżki płacy minimalnej oraz wejście w życie nowej ustawy deweloperskiej, które wpłyną na koszty działalności firm budowlanych, co już samo w sobie jest gwarantem, że taniej nie będzie. Ostateczna skala wzrostu cen w tym roku zależeć będzie jednak przede wszystkim od koniunktury w budownictwie. Co ważne, mówimy tu nie tylko o inwestycjach prywatnych, ale i publicznych. Odblokowanie funduszy europejskich może przynieść w drugiej połowie roku prawdziwy wysyp odkładanych do tej pory inwestycji ze strony samorządów lokalnych.

 

Może się to odbić zarówno na kosztach materiałów budowlanych, jak i samej robocizny.

 

JAK OGRANICZYĆ RYZYKO WZROSTU KOSZTÓW?

Jeśli chcemy uniknąć niebezpieczeństwa, że nasz dom okaże się wyraźnie droższy niż przewidywaliśmy, warto sięgnąć po pomoc fachowców. Popularne powiedzenie mówi, że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a dopiero trzeci dla siebie.

 

Mamy to szczęście, że Piękna Warka nie jest pierwszym osiedlem, które zbudowaliśmy. Możecie mieć więc pewność, że będzie zbudowana tak, jakbyśmy budowali dla siebie. Co więcej, decydując się na dom od dewelopera, zrzucacie z siebie ryzyko wzrostu ceny, pozbywacie się masy kłopotów i oszczędzacie czas, pieniądze oraz nerwy.

 

To oczywiście temat na osobny wpis, który już kiedyś pojawił się na naszym blogu.

 

Chcesz nas sprawdzić? Odwiedź Piękną Warkę i zobacz mieszkania gotowe już do rozpoczęcia w nich prac wykończeniowych.